ScrollToTop

Medycyna chińska w leczeniu bólu głowy i migreny

Chińska medycyna to rodzaj medycyny niekonwencjonalnej, naturalnej. Leczenie naturalne charakteryzuję się odmiennym podejściem do pacjenta. Uwaga poświęcona jest całej osobie a nie tylko konkretnym objawom i chorobie. Celem leczenia jest ogólna poprawa stanu zdrowia, usunięcie zarówno przyczyn jak i objawów schorzenia.

Zobacz artykuły:
Medycyna naturalna w leczeniu migren. Nowe podejście do życia
Rośliny uśmierzające ból głowy

Tradycyjna chińska medycyna

Tradycyjna chińska medycyna jak to w przypadku terapii naturalnych opiera się na całokształcie egzystencji ludzkiej a nie zaś jedynie na chorobach. Zdrowie uwarunkowane jest od harmonijnego przepływu energii w naszym ciele. Energia ta nazywana jest w medycynie chińskiej energią Chi. W Indiach mówi się o Prana. Japończycy określają ją energią Ki. W jodze to energia kundalinii. Jeżeli przepływ tej energii odbywać się będzie w sposób niezakłócony osiągniemy zdrowie i spokój w sferze fizycznej, mentalnej, emocjonalnej i duchowej.

Energia przepływa przez kanały energetyczne zwanymi meridianami. Łączą one poszczególne punkty znajdujące się wzdłuż kanałów energetycznych. Na tych punktach skoncentrowane są terapie energetyczne, o których w dzisiejszym artykule będzie mowa. Meridiany przebiegają zewnętrznie i wewnętrznie. Meridian wewnętrzny początek swój ma w określonym organie. Biegnie przez całe ciało i łączy się z meridianem zewnętrznym a ten powraca do organu początkowego np. meridian jelita grubego czy meridian śledziony i trzustki. Istotną rolę odgrywają także czakry, którymi są ośrodki energetyczne. Rolą ich jest przyjmowanie, akumulowanie, przekształcanie i rozprowadzanie energii. Zarówno brak energii jak i jej nadmiar mogą powodować choroby.

Akupunktura na ból głowy 

Cienkie i ostre igły wbijane są w odpowiednie meridiany po to, aby odblokować zablokowane obszary ciała. Leczenie migreny akupunkturą polega na wprowadzeniu igieł między kciukiem a palcem wskazującym (4IG, jelito grube), w podstawę czaszki (20VB, pęcherzyk żółciowy), w okolice nosa (3E, żołądek) i między duży palac u nogi a palec obok (3H, wątroba). Zabieg jest praktycznie bezbolesny, ponieważ igły wkłuwane są na niewielką głębokość. Udowodniono, że akupunktura na ból głowy jest skutecznym sposobem. Wynika to z faktu iż igły pobudzają produkcję endorfin i enkefalin, które uśmierzają dolegliwości bólowe. Po zabiegu znacząco wzrasta ich poziom w płynie mózgowym. Poza migreną akupunktura pomaga przy napięciowym bólu głowy, bólu wynikającym z zapalenia zatok i nerwu trójdzielnego a także wywołanego dysfunkcją skroniowo-żuchwową.

Zobacz artykuł:
7 narządów wewnętrznych – ich dysfunkcja a ból głowy

Digitopunktura i masaż shiatsu

Digitopunktura spełnia podobną rolę co akupunktura. Udrożnia przepływ energii. Różnica polega na tym, że w czasie zabiegu zamiast igieł stosuję się ucisk na przykład koniuszkami palców, łokciem, kolanami itp.  w odpowiednich miejscach przez co zmienia się przepływ energii w ciele.

Masaż shiatsu jest pochodną digitopunktury. Zasady zostały określone przez Japończyka Tamai Tempaku natomiast masaż ten wywodzi się z medycyny chińskiej. Masażysta uciska palcami odpowiednie miejsca do tego stosuje techniki rozciągające ciało. Osoba masowana leży na podłodze. Ubrana jest ciepło i wygodnie . Powinna być odprężona i głęboko oddychać.

Inne ważne artykuły:
Rodzaje bólów głowy
Czy Twój ból głowy to migrena
5 głównych czynników wywołujących ból głowy

Po więcej  informacji zapraszam do GRUPY WSPARCIA – migrena i na mój FANPAGE.

Bibliografia:
Landázuri P., Roselló R., Naturalne metody leczenia bólu głowy, wyd. Publicat S.A., Poznań, 2008.

Podobne posty

OBSERWUJ MNIE NA

Napisz do mnie na kontakt@cocorose.pl

Znajdź mnie na