ScrollToTop

Migrena to nie tylko ból głowy. Objawy migreny zwykłej

Główne objawy migreny zwykłej to ból głowy i nudności jednak poza nimi występuje spektrum innych zaburzeń, zmiany fizjologiczne oraz wiele poważnych symptomów. U różnych osób przejawy migreny są inne. Różnią się one także w poszczególnych epizodach u danej osoby. Migrena jest zespołem niezliczonych składników o złożonej strukturze. Ból głowy może mieć pierwszorzędne znaczenie, drugorzędne, albo być całkowicie nieobecnym elementem.

Przeczytaj również:
Rodzaje migren
Czy Twój ból głowy to migrena?
Rodzaje bólów głowy

Jakie są objawy migreny zwykłej?

ból głowy
Słowo migrena oznacza połowiczny. Wielu pacjentów przez całe życie boli jedna strona głowy natomiast w większości przypadków w trakcie napadu ból „rozlewa się” i w efekcie odczuwany jest na obu połowach. Połowiczność może przejawiać się dodatkowo w ten sposób,  że po jednej stronie ból jest silny zaś po drugiej umiarkowany.
Natężenie migrenowego bólu głowy mieści się w szerokim zakresie, od takiego pojawiającego się przy gwałtownych ruchach po uniemożliwiającego normalne funkcjonowanie.

nudności + objawy z nimi związane

Nudności to najczęstszy poza bólem głowy objaw migrenowego bólu głowy. Wraz z nudnościami wiąże się niechęć do jedzenia poza tym często występuje refluks i ślinotok. Nudności wywołują odbijanie się, czkawkę, torsje i wymioty. Sygnały te, to zwiastun ostrego bólu głowy. Po wymiotach ból głowy może ustąpić chociaż częściej nasila naczyniowy ból głowy.

drażliwość i światłowstręt

Bardzo często występujące w migrenie zwykłej. Drażliwość może być wynikiem zmiany nastroju i poszukiwania odosobnienia. Drugi aspekt jest efektem drażliwości ośrodkowego układu nerwowego i  pobudzenia zmysłowego  w tak silnym natężeniu, że stają się dla chorego nie do zniesienia. Chorzy na migrenę przy ostrych atakach migrenowych mają  problem ze światłowstrętem ponadto występuje fonofobia i zwiększona recepcja dźwięków. Kapanie wody do zlewu może wywołać wściekłość u chorych.

zmiany nastroju 

W fazie początkowej migreny, gdy natężenie bólu nie jest najsilniejsze pacjent  zazwyczaj jest niespokojny i pobudzony. Kontakty społeczne będą go drażnić. W przypadku rozwiniętego stadium napadu pojawia się przygnębienie, rezygnacja i bierność. Następuje wycofanie w chorobę. Chorzy chcą pozostać sami w ciemnym pomieszczeniu. Przygnębienie może przerodzić się w depresję a nawet przyjąć samobójczy wymiar. Pacjenci mający depresję migrenową mają poczucie całkowitego braku nadziei i trwałości cierpienia. Wraz z przygnębieniem pojawia się gniew i frustracja. W najpoważniejszych przypadkach chory jest zrozpaczony, wściekły i odczuwa obrzydzenie do wszystkich.

zmiany w wyglądzie twarzy

Twarz może być ciemniejsza i zaczerwieniona. Takie objawy migreny występują u osób, które na co dzień dostają rumieni podczas złości lub zawstydzenia. Większość jednak osób jest blada z zapadniętymi i podkrążonymi oczami. Czasem twarz staje się czerwona w pierwszych minutach a następnie blednie. Niekiedy występuje obrzęk twarzy, czaszki, języka lub warg.

objawy oczne

Praktycznie zawsze przy ataku migreny mamy do czynienia ze zmianami w wyglądzie oczu. Najczęściej jest to przekrwienie naczyń w gałce ocznej. Przez łzawienie oczy mogą być bardziej wilgotne, ale czasem są matowe i zapadnięte. Poważnym zmianom towarzyszy pieczenie oka, rozmycie wzroku, bolesna wrażliwość na światło.

objawy nosowe

Występują rzadko. Małżowiny są wtedy obrzękłe i zaczerwienione. Obfita wydzielina w nosie pojawia się na początku lub na koniec napadu. Wszystkie te objawy są mylące dla lekarzy. Diagnozują zapalenie zatok, przeziębienie i inne infekcje wirusowe.

objawy brzuszne i nieprawidłowe funkcjonowanie jelita grubego

Jedna osoba na dziesięć chorujących na migrenowe bóle głowy miewa ból brzucha lub nieprawidłowe funkcjonowanie jelita grubego. Są to zwykle młodsze osoby. Mowa tu o przede wszystkim dwóch rodzajach bólu brzucha. Pierwszy to ból nadbrzusza. Świdrujący i jednostajny. Może promieniować na plecy. Mylony jest z zapaleniem trzustki czy pęcherzyka żółciowego. Drugi rodzaj to kolka w prawej, dolnej części brzucha. Lekarze diagnozują jako zapalenie wyrostka robaczkowego. Poza objawami brzusznymi obserwuje się w początkowej fazie migreny spowolnienie perystaltyki jelit, zaparcia i ogólnie zastoje w całym układzie pokarmowym. W końcowym stadium występuje biegunka.

letarg i odrętwienie

Ostre napady migreny wymuszają bezczynność. Występuje apatia i chory potrzebuje odpoczynku. Wiele osób czuje się słabo oraz przejawia zmniejszone napięcie mięśni szkieletowych.  Poza tym chorzy są przygnębieni, pragną odosobnienia i snu. Niektóre osoby ogarnia ospałość przed atakiem migreny lub wraz z nadejściem bólu głowy. Mają nieprzyjemne, makabryczne sny. Dopada ich letarg i odrętwienie. Inni pacjenci zgłaszają, że krótki i głęboki sen w początkowym stadium migreny może zatrzymać jej rozwój.

zawroty głowy, zasłabnięcia i omdlenia

W migrenie zwykłej zawroty głowy nie występują często, bardziej lekkie wirowanie w głowie. Przyczyną takiego stanu może być zapaść naczyniowo-ruchowa, wyczerpanie, nudności, odwodnienie, osłabienie mięśni lub oddziaływanie mechanizmów ośrodkowego układu nerwowego zacieniających świadomość.

zmiany w gospodarce wodnej

Przyrost wagi występuje u części pacjentów w związku z podawaniem chorym dużej ilości wody. Prowadzi to do zatrzymania wody w organizmie. Wydalanie moczu zmniejsza się, ale gęstość wzrasta. Po ataku migreny nadmiar płynu jest wydalany w formie diurezy.

gorączka

Zdarzają się osoby, które wraz z początkiem migreny lub przed jego napadem odczuwają chłód. Sinieją im kończyny, mają zaczerwienioną twarz. Towarzyszy im uczucie gorąca i zimna (naprzemiennie), dreszcze i pocenie. Na koniec może pojawić się gorączka.

Poszukujesz porad i wsparcia? Zapraszam do GRUPY WSPARCIA  dla migreników.
Dołącz również do mnie na FACEBOOKU, aby być na bieżąco ze wszystkimi wpisami.

Bibliografia:
Sacks O., „Migrena”, Zysk i S-ka wydawnictwo, Poznań, 1992.

Podobne posty

Najchętniej czytane

OBSERWUJ MNIE NA
 W sprawie współpracy proszę pisać na: kontakt@cocorose.pl wiadomość prywatna na fb Z Jarkiem mamy za sobą 30 kilogramów i problem z cukrzycą typu 2 ☺️ Jest On osobą mega ambitną i pracowitą. Realizuje wytyczne w 100%. Uwielbiam współpracować z takimi ludźmi. Jarek zna zasady, potrafi je zastosować, je pyszności i chudnie :) A więc według moich wytycznych... Schudnąć można inteligentnie tak, by nie zajechać organizmu, ale też nie odmawiać sobie wszystkiego co dobre.... Jestem bardzo dumna Kobietki życzę Wam spełnienia, abyście były szczęśliwe bo każdy człowiek na to zasługuje ❤️ Co nie znaczy, że samo przyjdzie.... Często musimy mocno popracować nad sobą, podjąć trudne decyzje, rozstać się z kimś, postawić definitywnie kropkę, a nie znów przecinek.... Jeżeli codziennie robisz to samo, trudno oczekiwać innych rezultatów... zmiany, konkretne decyzje, bez uciekania, bez zakłamywania rzeczywistości, bez tłumaczeń, po prostu działania Szczęście ma różny wymiar znajdź swój ❤️❤️ #happywomensday, #women, #katosu, #girly, #polskadziewczyna, #makeupoftheday, #womensday, #prettywoman, #longhair, #beauty #slovakgirl, #polishgirl, #fitgirl, #happiness, #lookoftheday, #postivevibes, #greetings, #beautifulgirls, #polska, #polishfit, #womensbest, #nevergiveup, #instaphoto, #greeneyes, #strongwomen, #lifestyle, #workinprogress, #bestrong, #lifeinspiration
 Dużo gadam, ale też działam #amsterdam, #holandia, #nederland, #photooftheday, #longhair, #view #lomghairdontcare, #colorhair, #winter, #magic, #fitnessgirl, #instapic, #instaphoto, #fairytail, #beautifulplace, #happygirl, #instamoment, #makeupoftheday, #gray, #water, #postivevibes, #lookoftheday, #instablogger, #metamorphosis, #fitgirl, #polishgirl, #pose, #inspiring, #hello
 #odchudzanieTOnieCzary I udowodnię to na poniedziałkowym wyzwaniu Jeżeli nie jesteś jeszcze zapisana/(y) to zapraszam ➡️ (link w BIO) Często na siłowni w szatni słyszę opowiadania kobiet... I cały czas powtarzają te same błędy, mity 🤨 Co gorsze niektóre odchudzają się całe życie I nic z tego nie ma... A no nie ma bo jeśli w kółko robimy to samo, to cały czas dzieje się to samo, czyli wielkie NIC. Kiedyś też wierzyłam, że aby schudnąć to: ⛔ nie wolno dużo jeść ⛔ nie jeść po 18 ⛔ zero przyjemności no bo ➡️ dieta Słyszałam też o genetyce, wieku i o różnych innych nadprzyrodzonych mocach, które nie pozwalają dobrze wyglądać... A ja już dawno nastolatką nie jestem, mimo, że pytają mnie o dowód w sklepie, gdy kupuję %% Genów dobrych nie mam, a nawet jeśli miałam to głodząc się z pewnością je zaprzepaściłam Skoro to wszystko co robiłaś/ (eś) do tej pory nie przyniosło niczego dobrego to może czas wyjść z tego błędnego koła? Do zobaczenia w poniedziałek #dieta, #trening, #odchudzanie, #redukcja, #zdrofit, #girlpower, #gymgirl, #polishgirl, #fitnesslife #polskadziewczyna, #fitpolishgirl, #fitnessmotivation, #instafitness, #fitnessgoals, #longlegs, #fitbody, #active, #motywacja, #polska, #wyzwanie, #polskiesylwetki, #trenerpersonalny, #potreningu, #fitchicks, #fitinspiration, #fitnessgirl, #mirrorselfie, #fitissexy, #redukcja, #siłka Hello Amsterdam A miało być tak pięknie... Mąż jako fotograf w tym miejscu niestety nie da rady Więcej już z niego nie będzie, obawiam się, że z każdym dniem będzie coraz gorzej... #hello, #amsterdam, #holidays, #dziendobry, #heart, #photooftheday, #instaphoto, #instalovers, #instagirls, #instapic, #polskadziewczyna, #polishgirl, #loves, #fitgirl, #gymgirls, #funpic #postivevibes, #fitnessfreak, #smiley
 Wstałyśmy Dobrego dnia #hello, #postivevibes, #dziendobry, #smiley, #happygirl, #smilygirl, #fitgirl, #polskadziewczyna, #polishfitgirl, #polishgirl, #gymgirl, #pinky, #longhairdontcare, #girly, #beauties, #fitnessgirl, #slim, #dieta, #longlegs Mała zmiana, w końcu raz się żyje #metamorfoza, #longhair, #blackandwhite, #siwa, #tonieja, #polskadziewczyna, #rockandroll, #instagirl, #blogger, #lookoftheday, #polishgirl, #hairstyle, #instahair, #hairinspiration, #photohair, #photooftheday, #beauty, #fitnessgirl #instablogger, #hehair, #fitgirl, #dreamer, #lovely, #szaleństwo, #namaxa, #crazygirl, #crazyhair, #longhairdontcare, #blueeyes, #heahair, #blackandwhite
 Twój los zależy od Twoich nawyków od 3 lat mój nawyk to 4x w tygodniu wieczorny trening Przez pierwszy rok musiałam się mobilizować a czasem i zmuszać... teraz takie sytuacje zdarzają się raz na ruski rok Po każdym treningu czujemy się o niebo lepiej niż przed, Organizm dostaje 4x w tygodniu (ponad 200 razy w roku!) mnóstwo endorfin a pewnym czasie załapie, że nie ma sensu włączać lenia i walczyć bo trening to super sprawa #trening, #fitgirl, #fitnessmotivation, #fitnessgirl, #endorfiny, #fitchick #polskadziewczyna, #polishfit, #polishwoman, #workout, #gymgirl #fitspiration, #fittrainers, #fitsunday, #beactive, #fitnesscoach, #dieta #instafitness, #gymselfie, #instafit #noexcuses, #odchudzanie, #mirrorpic, #fitnessfreak, #gymtime, #bodyfitness, #sportygirl, #fitlife, #hello NIE ŚCIGAJ SIĘ Z KIMŚ, TYLKO Z SAMYM SOBĄ ❤ Porównujesz się do fitnessek czy kulturystów, a dlaczego biegając czy jeżdżąc na rowerze nie zestawiasz swoich wyników ze sprinterami i kolażami? 🤔 Przecież oni też są sportowcami. Całe życie mają poukładane tak, by zajmować się daną dziedziną i być najlepszym. Inną sprawą jest to, szczególnie w świecie fitness, że "uczciwość"w dążeniu do określonej formy jest wątpliwa 🤨 Pamiętam Mistrza Polski w wywiadzie na pytanie co trzeba robić, żeby tak wyglądać oczywiście standardowa odpowiedź: cudowna dieta, super rozpisany trening i regeneracja. Tymczasem na siłowni rozmowy o dopingu, co i jak brać itd. Czy, na pewno chcesz się z takimi ludźmi porównywać? 🤔 Oczywiście trzymają dietę, trenują, ale często też szprycują się, żeby rosnąć i chudnąć szybciej. A potem wpisy na fb, a co Ty zrobiłeś w 2 tygodnie? No właśnie jakoś dziwnym trafem normalnym ludziom nic, albo niewiele udaje się w tym czasie zrobić. Porównywać najlepiej jest się tylko z samym sobą. Poprawiać swój wynik, pokonać lenistwo, zrobić coś lepiej. Każdy sukces będzie napędzał kolejny, kto wie może doprowadzi Nas to na szczyt bez niepotrzebnych frustracji i załamek
 Cały czas do przodu Nic się tu nie odzywam bo 1) pracuje mocno nad czymś i niedługo się o tym dowiecie 2) instagram to nie moja bajka, robiłam kilka podejść, ale nie potrafię nagrywać co chwile instastory, myśleć o zdjęciach itd Naprawdę podziwiam wszystkich co mają ciekawe profile, dużo dodają itp ja kompletnie się tu nie odnajduję, ale staram się odzywać #active, #gymgirl, #fitnessinspiration, #fitnessfreak, #instafit, #polishgirl ##fitnessgoals, #polskadziewczyna, #personaltrainer, #mirrorselfie, #beauties, #bodybuilders, #dieta #nevergiveup, #sporty, #forma, #polishfit, #bodyinprogress, #polskakobieta, #siłownia, #trening, #workoutmotivation, #hardwork #strongnotskinny, #bodycheck, #readytogo, #instaphoto, #photoshoot, #strongwomen #strongnotskinny I pomyśleć, że kiedyś chciałam być chuda, jeść jak mrówka tylko pytanie po co? Kiedy można jeść dużo, nawet baardzo Tylko chwila cierpliwości i trochę pracy #strongissexy, #outfit, #lookoftheday, #fashionstyle, #jeans, #fitgirl, #polishfit, #fitnessmotivation, #gymgirl, #fitnessgirl, #bodybuilder, #strongwoman, #sexywoman, #hardwork, #instagirl, #instafit, #fitbody, #longhair, #sporty, #fitnessmodel, #selfiequeen, #mirrorselfie, #polskadziewczyna, #bodygoals, #hardlook, #bodyfitness , #goodtime, #bestrong, #inspiration

Napisz do mnie na kontakt@cocorose.pl

Znajdź mnie na