ScrollToTop

Migrena miesiączkowa oraz bóle głowy w czasie ciąży i menopauzy. Wpływ tabletek antykoncepcyjnych na migrenowe bóle głowy

Znaczny odsetek kobiet cierpi na bóle głowy związane z menstruacją. Szacuje się, że u około 10-20% kobiet w wieku rozrodczym występuje migrena miesiączkowa. U części z nich, z migreną zwykłą poza „normalnymi” napadami  pojawiają się migrenowe bóle głowy w trakcie okresu. U innych migrena ta, pojawia się tylko i wyłącznie podczas miesiączki. Niewiele kobiet mających migrenę z aurą zgłasza napady w trakcie menstruacji.

Migrena przejawia się nie tylko bólem głowy, dlatego podczas zespołu okołomiesiączkowego mogą wystąpić, także inne jej symptomy np. problemy z jelitem grubym, zmiany nastroju, gorączka, zawroty głowy itd. Przez wiele lat ból głowy może być, w ogóle nieobecny. Można na przykład doznawać ostrych kurczy brzucha, które po pewnym czasie ustąpią a dopiero, wtedy pojawią się specyficzne bóle głowy o charakterze migrenowym. Towarzyszące zakłócenia fizjologiczne są wynikiem pobudzenia przed miesiączką tzw. migrena przedmiesiączkowa, samej menstruacji jak i zespołu z odbicia po krwawieniu miesięcznym.

Zobacz wpis:
Rodzaje migren
Migrena to nie tylko ból głowy. Objawy migreny zwykłej
Migrena – ciekawostki historyczne

Migrena miesiączkowa

Migrena menstrualna może być wynikiem zaburzeń hormonalnych w tym okresie. Przede wszystkim mowa tu, o nieodpowiedniej ilości estrogenu i progesteronu w organizmie kobiety. Najczęściej jednak, to brak równowagi w poziomie estrogenu wywołuje migreny. Kilka dni przed miesiączką poziom estrogenów wzrasta, co skutkuje zatrzymaniem wody w organizmie, a to z kolei bólem głowy  (bóle głowy przed okresem) ponadto estrogeny regulują aktywność neuronów  w mózgu. Wysokie stężenie estrogenów zmniejsza nadmierne wyładowania wokół komórek nerwowych. U niektórych kobiet, z odpowiednimi predyspozycjami spadek estrogenów w organizmie nie ogranicza aktywności neuronów, czego przejawem są silne bóle głowy. Po menstruacji, w drugim etapie cyklu poziom estrogenu i progesteronu spada, wtedy kobiety również skarżą się na migreny. Nie odkryto dlaczego niski poziom estrogenu czy progesteronu je wywołuje. Przypuszczenia skierowane są w kierunku zmian zachodzących w naczyniach krwionośnych w tym okresie.

Drugą braną pod uwagę, w takim samym stopniu jak zaburzenia hormonalne, przyczyną zespołów (migren) około miesiączkowych jest stan psychiczny pacjentek. Na wiele kobiet z migreną miesiączkową dobrze wpływa psychoterapia, stąd też migreny w tym czasie nie muszą być jedynie hormonalnymi bólami głowy.

Migrena w ciąży

U kobiet w ciąży dochodzi do reemisji migreny zwykłej, głównie w drugiej połowie lub w trzecim trymestrze. Zależność ta, ma miejsce w 80-90% przy pierwszej ciąży. W przypadku ciężarnych chorujących na migrenę klasyczną, nie odczuwają one zmniejszenia napadów natomiast te, niemające ataków w późnej fazie ciąży, przechodzą ciężki napad migreny poporodowej w 1-2 tygodniu.

Bóle głowy w okresie menopauzy

Migreny miesiączkowe zazwyczaj ustępują po menopauzie jednak mogą czasem przypomnieć o sobie, w tym samym miesięcznym cyklu. Poza tym w czasie przekwitania drastycznie spada poziom estrogenów podobnie jak w drugim etapie cyklu menstruacyjnego, co objawia się migrenowymi bólami głowy. 

Migrena a tabletki antykoncepcyjne

Poza wahaniami poziomu hormonów w związku z cyklem menstruacyjnym udowodniono, że bóle głowy mogą być powiązane z przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych zawierających estrogen i progesteron. Kobiety, u których sporadyczne występowała ta dolegliwość, po zażywaniu niektórych hormonów, migreny występowały częściej. U kobiet, które zmagały się z migrenowymi bólami głowy, napady były silniejsze dlatego, jeśli bierzesz tabletki warto zwrócić na to uwagę. Jedne środki antykoncepcyjne nie mają wpływu a inne mogą zaostrzać lub łagodzić napady migren.

Poszukujesz porad i wsparcia? Dołącz do GRUPY WSPARCIA dla migreników.

 

Bibliografia:
Landázuri P., Roselló R., „Naturalne metody leczenia bólu głowy”, wyd. Publicat S.A., Poznań, 2008.
Sacks O., „Migrena”, Zysk i S-ka wydawnictwo, Poznań, 1992.

Podobne posty

OBSERWUJ MNIE NA

Napisz do mnie na kontakt@cocorose.pl

Znajdź mnie na