ScrollToTop

Brak równowagi hormonalnej przyczyną bólu głowy

System hormonalny odpowiada za regulację wielu funkcji w organizmie m.in. zadaniem jego jest regulacja naszej seksualności oraz poziomu cukru we krwi. Niski lub wysoki poziom cukru we krwi może wywołać ból głowy o czym dowiedzieliśmy się w artykule pt. Poziom cukru we krwi a ból głowy. Istnieje wiele przyczyn bólu głowy. U wielu kobiet brak równowagi hormonalnej jest jedną z nich. Hormonalne bóle głowy to przede wszystkim  tzw. migrena miesiączkowa czyli migrena związana z menstruacją.

Migrena miesiączkowa

Zaburzenia równowagi hormonalnej to przede wszystkim mowa o nieodpowiedniej ilości estrogenu i progesteronu w organizmie kobiety. Najczęściej jednak to brak równowagi w poziomie estrogenu powoduje ból głowy. Kilka dni przed miesiączką poziom estrogenów wzrasta co skutkuje zatrzymaniem wody w organizmie a to z kolei bólem głowy ponad to estrogeny regulują aktywność neuronów  w mózgu. Wysokie stężenie estrogenów zmniejsza nadmierne wyładowania wokół komórek nerwowych. U niektórych kobiet z odpowiednimi predyspozycjami spadek estrogenów w organizmie nie ogranicza aktywności neuronów co je dodatkowo pobudza czego przejawem są silne bóle głowy.

Po menstruacji, w drugim etapie cyklu poziom estrogenu i progesteronu spada i wtedy kobiety również skarżą się na bóle głowy. Nie odkryto dlaczego niski poziom estrogenu czy progesteronu wywołuje migreny. Przypuszczenia skierowane są w kierunku zmian zachodzących w naczyniach krwionośnych w tym okresie.

Menopauza a ból głowy 

Kobiety w czasie menopauzy często zmagają się z migreną. Bóle głowy w tym okresie życia u kobiet to także hormonalne bóle głowy. Podczas menopauzy drastycznie spada poziom estrogenów i objawia się on ten sam sposób, jak podczas menstruacji.

Antykoncepcja a bóle głowy

Poza wahaniami poziomu hormonów w związku z cyklem menstruacyjnym i menstruacją udowodniono, że bóle głowy mogą być powiązane z przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych zawierających estrogen i progesteron. Kobiety, u których sporadyczne występowała ta dolegliwość po zażywaniu tabletek bóle głowy występowały częściej natomiast u kobiet, które zmagały się z migreną bóle były silniejsze dlatego, jeśli bierzesz tabletki warto zwrócić na to uwagę.

 

Jeśli spodobał Ci się ten wpis to zapraszam Cię do polubienia mojego fanpagetam będziesz informowany na bieżąco o kolejnych wpisach. 

Źródło: Landázuri P., Roselló R., „Naturalne metody leczenia bólu głowy”, wyd. Publicat S.A., Poznań, 2008.

Podobne posty

alt text for image
Hej fajnie, że jesteś 😉 Nazywam się Iza Kowalczyk. Na co dzień zajmuje się prowadzeniem firmy, trenuję na siłowni, piszę bloga. Od 13 lat choruję na MIGRENĘ dlatego blog jest w dużej mierze poświęcony tej dolegliwości. Poza siłownią innym moim zamiłowaniem jest gotowanie. Znajdziesz tu wiele przepisów na każdą okazję oraz restauracje, które warto odwiedzić zarówno w Kielcach jak i innych miastach. Staram się godzić sport z jedzeniem tak by zachować zdrowie i zgrabną figurę bez wymyślnych restrykcji. Produkty najlepszej jakości to podstawa w mojej kuchni, ale nie wariuję na punkcie glutenu czy nabiału. Zapraszam Cię do czytania. Mam nadzieję, że znajdziesz tu wiele przydatnych i ciekawych informacji.

OBSERWUJ MNIE NA

Napisz do mnie na kontakt@cocorose.pl

Znajdź mnie na

FreshMail.pl