ScrollToTop

7 narządów wewnętrznych – ich dysfunkcja a ból głowy

W sytuacji, gdy nie potrafimy określić przyczyny bólu głowy lekarz będzie musiał przeprowadzić szczegółowe badania wyjaśniające dolegliwości. Badania neurologiczne często nic nie wykazują, wtedy należy przyjrzeć się organom wewnętrznym, ponieważ nieprawidłowe działanie niektórych z nich może wywoływać bóle głowy. Występować może ból głowy od żołądka, trzustki, jelita grubego, pęcherza moczowego, wątroby, płuc, pęcherzyka żółciowego.

Jelito grube

Ruch perystaltyczny jelit pomaga w transporcie kału. Niezbędna do tego jest odpowiednia ilość błonnika. Spowolnienie perystaltyki jelit może spowodować wchłonięcie toksycznych substancji do organizmu przez ścianki jelita a to doprowadzić do bólu głowy. Należy zwrócić uwagę na dobrze zbilansowaną dietę w celu prawidłowej pracy jelit. Przy okazji nie będziemy narażeni na niedobory witamin które również mogą wywołać migrenę.

Drugą kwestią jest odpowiednia flora bakteryjna w jelicie. Spadek bakterii w jelicie poniżej wartości minimalnej wpłynie negatywnie na  jego pH. Wywoła to namnożenie grzybów i zwiększenie toksyn czego skutkiem są bóle głowy.

Inną sprawą jest absorpcja substancji odżywczych przez jelito i jego ścisłe połączenie z systemem immunologicznym. Zaburzenie funkcjonowania jelita może doprowadzić do alergii pokarmowych a te do dolegliwości bólowych.

Ostatnią kwestią jest wystąpienie biegunki, przy której może pojawić się także ból głowy w związku z utratą wody oraz spadkiem ciśnienia wewnątrzczaszkowego.

Wątroba

Odpowiada za oczyszczanie organizmu więc podobnie jak przy nieprawidłowej perystaltyce jelit występuje problem przedostawania się toksyn do organizmu a to one są często odpowiedzialne za ból głowy.

Płuca

Zaburzenie w czynności oddychania prowadzi do niedotlenienia wszstkich komórek organizmu w związku z czym może pojawić się ból głowy. Jest to jeden z objawów choroby płuc.

Pęcherz moczowy

Medycyna chińska mówi, że pęcherz moczowy jest najdłuższym meridianem w ciele człowieka. Biegnie od stóp do głowy poprzez plecy. Meridiany są to kanały za pomocą, których płynie energia Chi. Przenika do meridian za pomocą punktów energetycznych mających niską oporność. Są tzw. punkty akupunkturowe. Infekcje pęcherza przyczyniają się do zakłócenia przepływu energii w meridianie a to powoduje ból głowy.

Żołądek, trzustka i pęcherzyk żółciowy

Po zjedzeniu obfitego posiłku może wystąpić ból głowy. Trawienie wymaga całej koncentracji organizmu. Krew dopływa w dużej ilości do organów trawiennych. Im więcej zjemy, tym więcej jej potrzebuje nasz organizm do strawienia pokarmu. Naczynia krwionośne tych organów rozszerzają się i następuje redukcja przepływu krwi z miejsc nie biorących udziału w trawieniu Jednym z tych miejsc jest głowa. Dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych i przejawia się to właśnie bólem głowy. Poza tym przejadanie wzmaga wytwarzanie kwasu solnego co również może wywołać ból głowy.

W trawieniu udział bierze pęcherzyk żółciowy. Jedną z jego funkcji jest produkcja enzymów metabolizujących tłuszcze. Nieprawidłowe działania pęcherzyka żółciowego powoduje wzrost cholesterolu, zaburzający przepływ krwi w organizmie a to ból głowy. Medycyna chińska mówi iż meridian żołądka (yang), trzustki i śledziony (yin) są powiązane ze sobą. Problemy z trzustką czy śledzioną wymagają od żołądka wzmożonej pracy. Zaburza ona równowagę energetyczną i wywołuje ból głowy ponadto problemy z pracą trzustki mogą być przyczyną wielu alergii będących jedną z wielu przyczyn bólu głowy.

Chiński zegar narządów

Ukazuje związek między bólem w tym bólu głowy a organami. Każdy organ szczyt aktywności posiada w różnych godzinach dlatego jeśli na przykład między godziną 1-3 boli nas głowa to może być to spowodowane problemami z wątrobą.

01:00 – 03:00 wątroba
03:00 – 05:00 płuca
05:00 – 07:00 jelito grube
07:00 – 09:00 żołądek
09:00 – 11:00 trzustka
11:00 – 13:00 serce
13:00 – 15:00 jelito cienkie
15:00 – 17:00 pęcherz moczowy
17:00 – 19:00 nerki
19:00 – 21:00 krążenie
21:00 – 23:00 gruczoły
23:00 – 01:00 pęcherzyk żółciowy

Jeśli spodobał Ci się ten wpis to zapraszam Cię do polubienia mojego fanpagetam będziesz informowany na bieżąco o kolejnych wpisach. Pomocna może być również Migrena – grupa wsparcia.

 

Bibliografia:
Landázuri P., Roselló R., „Naturalne metody leczenia bólu głowy”, wyd. Publicat S.A., Poznań.

Podobne posty

alt text for image
Hej fajnie, że jesteś 😉 Nazywam się Iza Kowalczyk. Na co dzień zajmuje się prowadzeniem firmy, trenuję na siłowni, piszę bloga. Od 13 lat choruję na MIGRENĘ dlatego blog jest w dużej mierze poświęcony tej dolegliwości. Poza siłownią innym moim zamiłowaniem jest gotowanie. Znajdziesz tu wiele przepisów na każdą okazję oraz restauracje, które warto odwiedzić zarówno w Kielcach jak i innych miastach. Staram się godzić sport z jedzeniem tak by zachować zdrowie i zgrabną figurę bez wymyślnych restrykcji. Produkty najlepszej jakości to podstawa w mojej kuchni, ale nie wariuję na punkcie glutenu czy nabiału. Zapraszam Cię do czytania. Mam nadzieję, że znajdziesz tu wiele przydatnych i ciekawych informacji.

OBSERWUJ MNIE NA

Napisz do mnie na kontakt@cocorose.pl

Znajdź mnie na

FreshMail.pl