ScrollToTop

Migrena z aurą – objawy. Aura migrenowa bez bólu głowy

Migrena klasyczna wiąże się z występowaniem aury migrenowej. Pojęcie aury stosowane jest od dwóch tysięcy lat, ale w kontekście halucynacji, omamów zapoczątkowujących atak padaczki. Dopiero od ponad stulecia mówi się, że aura poprzedza napad migreny klasycznej, stąd bierze się jej druga nazwa migreny z aurą.

Zobacz wpis:
Rodzaje migren
Leczenie farmakologiczne migreny
Migrena miesiączkowa oraz w czasie ciąży i menopauzy

Objawy aury migrenowej

Objawy aury migrenowej są nieprawdopodobnie zróżnicowane. Możemy podzielić je na podstawowe kategorie:
– złudzenia czuciowe, optyczne i inne;
– pobudzenie lub osłabienie zmysłowe;
– zmiany świadomości i napięcia mięśniowego;
– wahania nastroju i afektu;
– zmiany wyższych funkcji integracyjnych.

Omamy wzrokowe, czuciowe i inne

Zwiastunem zapoczątkowującym aurę wzrokową jest pojawienie się w polu widzenia gwiazdek, plamek, iskier czy różnego rodzaju figur geometrycznych. Zwykle są białe, lecz mogą być jaskrawe. Czasem występuje jedna, duża plamka, która przemieszcza się cyklicznie, po stałej drodze i nagle znika, pozostawiając pole olśnienia. Inne omamy to falowanie i drganie pola widzenia przypominające wodę poruszaną przez wiatr.

Głównym objawem migreny z aurą wzrokową jest ukazanie się mroczka migrenowego. Jednym z nich jest mroczek migocący, który jest tak jasny, że aż oślepiający. Stopniowo powiększa się, przekształcając w półksiężyc lub podkowę.

Mroczek migrenowy

Przed lub po mroczku migocącym pojawia się mroczek negatywny, będący obszarem zaniewidzenia.

Omamy czuciowe mogą wystąpić przed, po, w trakcie, ale też zamiast mroczków. Ujawniają się znacznie rzadziej przy migrenie klasycznej niż objawy wzrokowe. Najczęściej dotyczą języka, ust i dłoni.

Inne omamy to na przykład halucynacje słuchowe. Są nimi dudniące, syczące, burczące odgłosy. Czasem dochodzi do przytępienia słuchu lub jego zanik. Może też pojawić się odczucie poruszenia kończyną czy zmiany pozycji, które nie miały miejsca.

Pobudzenie lub osłabienie wrażeń zmysłowych

Kolejnymi przejawami migreny z aurą są m.in. rozjaśnienia pola widzenia, kolorowe obrazy widziane przy zamkniętych oczach. Poza tym delikatny dotyk odczuwany boleśnie, ciche dźwięki słyszane są znacznie głośniej do tego mogą odbijać się echem. Pobudzenie wiąże się ze zwiększonym napięciem mięśniowym. Po intensyfikacji pobudliwości zmysłowej przychodzi osłabienie wrażliwości zmysłów, szczególnie przy ciężkich aurach migrenowych z omdleniem.

Zmiany świadomości i napięcia mięśniowego

Po ustaniu halucynacji i zwiększonego napięcia mięśniowego, obniża się poziom świadomości i napięcia mięśni. W łagodnych formach aury migrenowej mamy do czynienia z odrętwieniem i letargiem, a w skrajnych z utratą świadomości i niemożliwością napięcia mięśni.

Omdlenia migrenowe nie są zjawiskiem częstym ani nagłym. Mogą pojawić się tylko kilka razy w życiu, ale też cierpiący na migreny z aurą mogą ich nie pamiętać lub wypierać ze świadomości. Na początku chory odczuwa otępienie. Następnie wchodzi w stan osłupienia (stuporu), a więc mimo zachowania świadomości nie reaguje na bodźce zewnętrzne. Dopiero kolejnym stadium jest śpiączka. Często towarzyszą jej nietrzymanie moczu i napady epileptyczne.

Zmiany afektu i nastroju

Oprócz wahań nastroju podczas migreny z aurą, chorzy mogą odczuwać stany obezwładniających emocji. Można w tym czasie mieć m.in. straszliwie, złe przeczucia i poczucie nadchodzącej śmierci czy unicestwienia.

Zmiany wyższych funkcji integracyjnych

Ostatnie, złożone objawy aury migrenowej to m.in. pozorne zwiększanie i zmniejszanie czy też przybliżanie i oddalanie obiektów. Ponadto widzenie mozaikowe i poklatkowe. Obraz rozpada się na nieregularne, wielokątne fragmenty, jak w mozaice lub znika z niego ruch. Widać jedynie ciąg migających klatek dokładnie, jak przy zbyt wolno puszczonym filmie. Kolejne dolegliwości dotyczące migreny z aurą to zaburzenia mowy i języka. Zakłócenia poczucia czasu np. wrażenie zwielokrotnionej świadomości, coś na podobieństwo déjà vu.

Etapy widzenia mozaikowego

Podczas przebiegu aury migrenowej mogą wystąpić zawroty głowy, ostre nudności, problemy w nadbrzuszu i inne. Do tego dochodzą typowe objawy migreny następujące po aurze.

Aura migrenowa bez bólu głowy

Gdyby nie to, że po aurze często występuje ból głowy, nudności itp. byłby duży problem z odkryciem jej migrenowego podłoża jednak czasem aura migrenowa pojawia się bez bólu głowy (cicha migrena). Atak migreny składa się z czterech faz. Początkującej, aury, bólu i kończącej. W tej sytuacji migrena obejmuje pierwszą i drugą fazę. Nie przechodzi w fazę trzecią. Takie przypadki najczęściej zdarzają się u osób, chorujących na migrenę od wielu lat. Aura migrenowa bez bólu głowy nazywana jest samoistną lub izolowaną.

Potrzebujesz pomocy w sprawie migreny? Zapraszam do GRUPY WSPARCIA.

Bibliografia:
Sacks O., „Migrena”, Zysk i S-ka wydawnictwo, Poznań, 1992.
*Ilustracje również pochodzą z tej pozycji.

Podobne posty

Najchętniej czytane

OBSERWUJ MNIE NA
 Jeżeli na czymś Ci zależy, rób to mimo gorszych dni Na sukces składa się każdy... #fitwomen, #fitnessgirl #polskadziewczyna, #fitlife #gymtime, #training, #active, #fitnessmotivation, #polishfit, #positivevibes, #motywacja, #challenge, #nevergiveup, #readytogo Dużo gadam, ale też działam
 Hej #odchudzanieTOnieCzary I udowodnię to na poniedziałkowym wyzwaniu Jeżeli nie jesteś jeszcze zapisana/(y) to zapraszam ➡️ (link w BIO) Często na siłowni w szatni słyszę opowiadania kobiet... I cały czas powtarzają te same błędy, mity 🤨 Co gorsze niektóre odchudzają się całe życie I nic z tego nie ma... A no nie ma bo jeśli w kółko robimy to samo, to cały czas dzieje się to samo, czyli wielkie NIC. Kiedyś też wierzyłam, że aby schudnąć to: ⛔ nie wolno dużo jeść ⛔ nie jeść po 18 ⛔ zero przyjemności no bo ➡️ dieta Słyszałam też o genetyce, wieku i o różnych innych nadprzyrodzonych mocach, które nie pozwalają dobrze wyglądać... A ja już dawno nastolatką nie jestem, mimo, że pytają mnie o dowód w sklepie, gdy kupuję %% Genów dobrych nie mam, a nawet jeśli miałam to głodząc się z pewnością je zaprzepaściłam Skoro to wszystko co robiłaś/ (eś) do tej pory nie przyniosło niczego dobrego to może czas wyjść z tego błędnego koła? Do zobaczenia w poniedziałek #dieta, #trening, #odchudzanie, #redukcja, #zdrofit, #girlpower, #gymgirl, #polishgirl, #fitnesslife #polskadziewczyna, #fitpolishgirl, #fitnessmotivation, #instafitness, #fitnessgoals, #longlegs, #fitbody, #active, #motywacja, #polska, #wyzwanie, #polskiesylwetki, #trenerpersonalny, #potreningu, #fitchicks, #fitinspiration, #fitnessgirl, #mirrorselfie, #fitissexy, #redukcja, #siłka
 Kiedy Mąż ma wenę #instalove #blackandwhite, #photooftheday, #polskadziewczyna, #photosession, #instagirls, #bodygoals, #fitgirl, #sexy, #photomodel, #lovely, #romantic, #beautifulview, #naturalbeauty, #posing, #queen, #fitnessgirl, #instadaily, #dreams, #goodnight, #fineart, #perfectbody, #fitbody, #mountains, #sensuality, #polishgirl, #inspiration, #loveher #fitnessinspiration, #photogenic Wstałyśmy Dobrego dnia #hello, #postivevibes, #dziendobry, #smiley, #happygirl, #smilygirl, #fitgirl, #polskadziewczyna, #polishfitgirl, #polishgirl, #gymgirl, #pinky, #longhairdontcare, #girly, #beauties, #fitnessgirl, #slim, #dieta, #longlegs
 Przesympatyczny człowiek Szukaliśmy z godzinę Pana o przyjaznym usposobieniu bo jak zwiedzać to tylko z taka osoba lepiej trafić nie mogliśmy #zakopane, #konie, #happygirl, #photooftheday, #instaphoto, #instapic, #beautifulplace, #góry, #instagood, #animal, #góral, #fitnessgirl, #longhairdontcare, #sporty, #active, #trip, #holiday, #zakopane2018, #pieknechwile, #pic, #malopolska, #fitgirl, #travelphotography, #travelgram, #polska, #polskadziewczyna, #polishgirl, #polishfit, #lovely, #bloggerlife Twój los zależy od Twoich nawyków od 3 lat mój nawyk to 4x w tygodniu wieczorny trening Przez pierwszy rok musiałam się mobilizować a czasem i zmuszać... teraz takie sytuacje zdarzają się raz na ruski rok Po każdym treningu czujemy się o niebo lepiej niż przed, Organizm dostaje 4x w tygodniu (ponad 200 razy w roku!) mnóstwo endorfin a pewnym czasie załapie, że nie ma sensu włączać lenia i walczyć bo trening to super sprawa #trening, #fitgirl, #fitnessmotivation, #fitnessgirl, #endorfiny, #fitchick #polskadziewczyna, #polishfit, #polishwoman, #workout, #gymgirl #fitspiration, #fittrainers, #fitsunday, #beactive, #fitnesscoach, #dieta #instafitness, #gymselfie, #instafit #noexcuses, #odchudzanie, #mirrorpic, #fitnessfreak, #gymtime, #bodyfitness, #sportygirl, #fitlife, #hello
 Jeszcze kilka lat temu nie mieliśmy nic... stary samochód i wynajęte mieszkanie... byliśmy uzbrojeni w marzenia, ambicje, mieliśmy wizję... Wyrzuć ze słownika słowo niemożliwe, zdobądź odwagę i realizuj swój plan. Codziennie ciężko pracuj w tym kierunku Niech inni się śmieją, to Twoje życie Marzenia się nie spełniają, je się realizuje... Będzie cholernie ciężko, ale będzie warto Dobrej nocy #motywacja, #marzenia, #polishgirl #lepszejutro, #polskadziewczyna, #longhair, #hotel, #elegante, #fashionlook, #instaphoto, #gymgirl #lookoftheday, #instapic, #outfit, #shape, #positivevibes, #fitchick, #beauty, #nevergiveup, #longhair, #inhotel, #weekendtrip, #zakopane, #fitnessgirl, #goals, #style, #photogenic, #perfectday, #happygirl, #lovemyself Cały czas do przodu Nic się tu nie odzywam bo 1) pracuje mocno nad czymś i niedługo się o tym dowiecie 2) instagram to nie moja bajka, robiłam kilka podejść, ale nie potrafię nagrywać co chwile instastory, myśleć o zdjęciach itd Naprawdę podziwiam wszystkich co mają ciekawe profile, dużo dodają itp ja kompletnie się tu nie odnajduję, ale staram się odzywać #active, #gymgirl, #fitnessinspiration, #fitnessfreak, #instafit, #polishgirl ##fitnessgoals, #polskadziewczyna, #personaltrainer, #mirrorselfie, #beauties, #bodybuilders, #dieta #nevergiveup, #sporty, #forma, #polishfit, #bodyinprogress, #polskakobieta, #siłownia, #trening, #workoutmotivation, #hardwork #strongnotskinny, #bodycheck, #readytogo, #instaphoto, #photoshoot, #strongwomen
 Niektóre osoby źle interpretują moje słowa :( BEZ WYRZECZEŃ nie znaczy ➡️ PO TRUPACH DO CELU Co więcej próbują wymusić na mnie określone działania. Jeżeli masz problemy ze zdrowiem nie oczekuj ode mnie planu odchudzającego. Moim zadaniem jest Ci pomóc i wyprowadzić na prostą. Nie sztuką jest schudnąć i zniszczyć sobie zdrowie. Co więcej w wielu przypadkach redukcja nie wyjdzie, ponieważ organizm blokuje się (całe szczęście) i nie da się schudnąć bez poprawy stanu zdrowia. To tak jakby bez nogi chcieć biegać maratony... A z planami jest trochę jak z rewolucjami Magdy Gessler. Część restauratorów chce zmiany, ale jak dostaje wytyczne to nie chce ich stosować i robi dalej po swojemu. Mimo, że ich restauracje świecą pustkami, a Pani Magdy są pyszne i znane. Wiesz możesz dostać najlepsze wskazówki i wsparcie, ale jeżeli nie wprowadzisz ich w życie nic z tego nie będzie. Od przesłania pliku na maila nic się nie wydarzy... W sprawie współpracy proszę pisać na kontakt@cocorose.pl lub w wiadomości prywatnej na fb. Nie odpowiadam na komentarze typu "priv". #personaltrainer, #instagirly, #trenerpersonalny, #fitcoach, #fitfashion, #fitlook, #bodybuilder, #longhairdocare, #fitnessgirl, #beautyqueen, #instafit, #fitchick, #fitlife, #gymtime, #mirrorselfie, #fitgirls, #polskadziewczyna, #gymaholic, #strongissexy, #odchudzanietonieczary, #zdrowo #nevergiveup, #fitnessgoals, #zdrowie, #odchudzanie, #motywacja, #zdroweodżywianie, #trenuj Kobietki życzę Wam spełnienia, abyście były szczęśliwe bo każdy człowiek na to zasługuje ❤️ Co nie znaczy, że samo przyjdzie.... Często musimy mocno popracować nad sobą, podjąć trudne decyzje, rozstać się z kimś, postawić definitywnie kropkę, a nie znów przecinek.... Jeżeli codziennie robisz to samo, trudno oczekiwać innych rezultatów... zmiany, konkretne decyzje, bez uciekania, bez zakłamywania rzeczywistości, bez tłumaczeń, po prostu działania Szczęście ma różny wymiar znajdź swój ❤️❤️ #happywomensday, #women, #katosu, #girly, #polskadziewczyna, #makeupoftheday, #womensday, #prettywoman, #longhair, #beauty #slovakgirl, #polishgirl, #fitgirl, #happiness, #lookoftheday, #postivevibes, #greetings, #beautifulgirls, #polska, #polishfit, #womensbest, #nevergiveup, #instaphoto, #greeneyes, #strongwomen, #lifestyle, #workinprogress, #bestrong, #lifeinspiration

Napisz do mnie na kontakt@cocorose.pl

Znajdź mnie na