ScrollToTop

Poduszki ortopedyczne do spania – sposób na zdrowy kręgosłup i migreny

Dwa dni temu w grupie na facebooku „migrena – grupa wsparcia” przeprowadziłam webinar, w którym opowiedziałam swoją historię migrenową, a także o tym, co pomogło mi zmniejszyć napady o 80%. Jedną z ważniejszych kwestii była poduszka ortopedyczna. Zminimalizowała ona do zera codzienne, napięciowe bóle głowy, wraz z porannymi zawrotami i uciskami głowy. Efekt uzyskałam po pierwszej nocy. W konsekwencji zmniejszyły się napady migrenowe, ponieważ u mnie napięciowe bóle przekształcały się w ciężkie migreny z wymiotami i światłowstrętem.

Poduszka ortopedyczna – rodzaje

Poduszka ortopedyczna inaczej poduszka rehabilitacyjna, ergonomiczna, medyczna, profilowana czy anatomiczna ma, za zadanie utrzymywać kręgosłup w prawidłowym ułożeniu, przez co chroni go przed uszkodzeniami i zmniejsza skutki związane z jego schorzeniami i urazami. Wyróżniamy:

  • poduszkę medyczną do spania
  • poduszkę anatomiczną do siedzenia

Dziś omówię poduszki ortopedyczne do spania.

Poduszka ortopedyczna do spania – jaką wybrać?

Poduszka ortopedyczna do spania oddziałuje na odcinek szyjny kręgosłupa. Dzięki czemu niweluje bóle i sztywność  karku oraz bóle głowy. Różni się od zwykłych poduszek tym, że wykonana jest ze specjalnego materiału, przez co jest odpowiednio wyprofilowana, a jej kształt nie zmienia się podczas snu. W zależności w jakiej pozycji lubimy spać mamy do wyboru:

  • poduszkę rehabilitacyjną do spania na boku
  • poduszkę anatomiczną do spania na plecach
  • poduszkę ortopedyczną do spania na brzuchu

Najlepsza poduszka ortopedyczna do spania na boku to taka, która ma specjalne, pełne wyprofilowanie w postaci wałka w okolicy odcinka szyjnego kręgosłupa. Utrzymuje ona głowę i część szyjną kręgosłupa w naturalnym położeniu, przez wypełnienie przestrzeni między barkiem a kręgosłupem. Poduszka o takim profilu sprawdzi się również podczas snu na placach. Poduszki rehabilitacyjne poza sklepami ortopedycznymi możemy kupić nawet w takich miejscach jak ikea czy jysk. Bardziej profesjonalne modele poduszek medycznych produkuje m.in. dr sapporo, marka Tempur czy Sissel.

Poduszka ortopedyczna do spania na plecach powinna być niższa i posiadać dodatkowe wgłębienie na środku po to, aby głowa mogła być utrzymana w jednej pozycji. Dodatkowo takie wyprofilowanie powoduje, że kręgosłup szyjny nie jest wypchnięty do góry.

 

Poduszka ortopedyczna do spania na brzuchu jest płaska i najczęściej w kształcie gwiazdy. Spanie na brzuchu nie jest zalecane, ponieważ odcinek szyjny nigdy nie będzie w 100% w anatomicznym ułożeniu nawet przy zastosowaniu specjalnej poduszki. Na brzuchu nie powinny spać osoby odczuwające dolegliwości bóle zarówno w odcinku szyjnym jak i lędźwiowym.

Rozmiar poduszki rehabilitacyjnej

Poza rodzajem poduszki ortopedycznej, dopasowanego ze względu na pozycję snu istotną kwestią jest dobranie jej prawidłowego rozmiaru. Określa się go na podstawie długości barku.

  • od 0-10 cm rozmiar S
  • od 10-19 cm rozmiar M
  • od 19-35 cm rozmiar L

 

Ja od wielu lat korzystam z poduszki zakupionej w sklepie ortopedycznym. Niedawno kupiłam Mężowi poduszkę rehabilitacyjną z wyższej póki. Nie mam on problemow z kręgosłupem, ale zawsze, gdy wstawałam od niego wcześniej szybko uciekał na moją podusię, więc postanowiłam taki prezent mu sprawić. W dotyku różnica jest naprawdę spora. W tej chwili jestem na etapie testowania i niedługo spodziewaj się webinaru w grupie na facebooku „migrena – grupa wsparcia” porównującego obie poduszki ortopedyczne.

Podobne posty

Grupa migrena facebook
Grupa dieta facebook
OBSERWUJ MNIE NA

Napisz do mnie na kontakt@cocorose.pl

Znajdź mnie na