ScrollToTop

Czy masz zaburzenia odżywiania? Test na anoreksję i bulimię

Znasz to? Złość trzymana w tajemnicy. Poczucie winy. Lęk i nienawiść do siebie i własnego ciała. Brak wiary we własne możliwości. Pozorujesz normalne zachowanie, a wewnątrz staczasz wojnę z samym sobą. Udajesz szczęśliwego, że masz wszystko pod kontrolą, a tak naprawdę cierpisz…. A jeśli czytasz to z ciekawości bo być może masz podejrzenie, że ktoś z bliskich ma bulimię czy anoreksję to wiedz, że zdolni są oni ukryć najbardziej ekstremalne zachowania. I przychodzi im to łatwiej niż alkoholikom. Na początku nie widać kompletnie nic, a utrata wagi jest pozytywnie odbierana przez społeczeństwo. Dopiero, gdy choroba jest w zaawansowanym stadium, a więc i spadek wagi jest już bardzo wysoki (chorobliwy) – ludzie wokół zaczynają dostrzegać problem. W przypadku bulimii jest jeszcze trudniej, ponieważ bulimicy wcale nie muszą być szczupli. W samotności objadają się i wypróżniają. Anoreksja i bulimia to choroby związane nie tyle z jedzeniem co z emocjami. Zagrażają życiu i są bardzo trudne w leczeniu.

I mimo, że sama chorowałam na zaburzenia odżywiania w dalszym ciągu nie rozumiem kiedy rodzice zauważają chorobę dopiero, gdy dziecko waży 30-40 kg 🙁 To smutne, że rodzice tak nie znają swoich dzieci, że ich świat jest tak odległy od nich…

Zobacz wpis:
Moja historia zaburzeń odżywiania
Zaburzenia odżywiania plagą ostatnich lat! Jest ich więcej niż myślisz… 

Anoreksja i bulimia – objawy. Jak rozpoznać zaburzenia odżywiania?

Jednak prawda jest taka, że osoby dotknięte anoreksją i bulimią robią wszystko, aby zataić prawdę o sobie. Kosztuje ich to masę energii. Robią to, ponieważ czują się zagubieni i mają poczucie niezrozumienia oraz dlatego, że sami nie zdają sobie sprawy z choroby i ich śmiertelnych konsekwencji.

Anoreksja – objawy

Charakterystycznymi objawami anoreksji są t głodzenie się i spadek wagi jednak tak jak wspomniałam wcześniej głodzenie często jest ukrywane, a za nim dojdzie do utraty wagi można zauważyć:

– zaburzony obraz własnego ciała. Mimo, że dana osoba jest szczupła i wszyscy dookoła to potwierdzają, ona sama uważa się za osobą grubą
– przesadne interesowanie się jedzeniem (liczenie kalorii, planowanie posiłków) oraz własnym wyglądem szczególnie wagą i w związku z tym ćwiczeniami. Codzienne ćwiczenia lub bardzo intensywne powinny zwrócić uwagę.

– spożywanie małych posiłków, albo nagłe opuszczanie śniadań, kolacji

– poczucie euforii z kontroli nad własnym ciałem. Wiąże się to z stawianiem sobie celów związanych z wagą. Zwykle są to bardzo niskie pułapy. Podobnie jest z eliminacją produktów i potraw. Osiągnięcie założeń daje poczucie satysfakcji i poprzeczka idzie w górę. Identycznie sytuacja wygląda, gdy anorektyczka/anorektyk np. zje coś niedozwolonego. Przejawem anoreksji jest, wtedy poczucie winy i chęć odrobienia strat co skutkuje zaostrzeniem restrykcji

– zażywanie środków przeczyszczających
– brak tycia czy utrzymania wagi mimo spożywania obfitych posiłków
– u kobiet zanik miesiączki
– nagły spadek nastroju, rozdrażnienie

Bulimia – objawy

Objawami bulimii są przede wszystkim objadanie się i przeczyszczanie.Około 40% anorektyków ma napady żarłoczności jednak bulimicy wcale nie muszą być szczupli. Podobnie jak w anoreksji bulimicy ukrywają się, ale zdarza się, że po bardzo obfitym posiłku idą do łazienki i zagłuszają wymioty suszarką. Zażywanie środków przeczyszczających również powinno zwrócić uwagę.

Zaburzenia odżywiania – test na anoreksję i bulimię.

Test na zaburzenia odżywiania, a w tym na anoreksję i bulimię obejmuje odpowiedzi na kilka pytań.

1) Czy podczas stresu trudno jest Ci pokonać potrzebę jedzenia?
a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

2) Spożywasz bardzo małą ilość kalorii (głodówka) przez co najmniej kilka tygodni?
a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

3)  Uważasz, że osoby szczupłe są ładniejsze i ogólnie bardziej wartościowsze niż osoby z nadwagą?
a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

4) Czy zdarza Ci się wymiotować po przejedzeniu się?
a) tak (2 punkty)
b) nie (0 punktów)

5) Ważysz się co najmniej 2 razy dziennie i po każdym większym posiłku?
a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

6) Gdy przytyję panikuję i odczuwam silne poczucie winy?
a) tak (1 punkt)
b) nie (0 punktów)

7) W celu schudnięcia sięgam po herbatki i tabletki przeczyszczające. Zdarza mi się przyjmować ich więcej niż pisze na opakowaniu..
a) tak (2 punkty)
b) nie (0 punktów)

Rozwiązanie testu na zaburzenia odżywiania:
20-11 punktów – możesz chorować na zaburzenia odżywiania
10-6 punktów – masz predyspozycje do zaburzeń odżywiania
5-0 punktów – nie masz zaburzeń

Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się ze mną przez mój fanpage. Więcej o mnie przeczytasz tutaj.

Podobne posty

Grupa dieta facebook
Grupa migrena facebook

Najchętniej czytane

OBSERWUJ MNIE NA

Napisz do mnie na kontakt@cocorose.pl

Znajdź mnie na

Jarek schudł z moją pomocą 30 kg! 
POLUB MÓJ FANPAGE po większą dawkę motywacji!