ScrollToTop

Czy Twój ból głowy to migrena? Jak rozpoznać migrenę?

Wiele ludzi ma problem z tym, jak rozróżnić ból głowy od migreny. Znaczna część osób twierdzi, iż cierpi na migrenę, lecz w rzeczywistości ma zwykły ból głowy i odwrotnie.

Ból głowy czy migrena? Czym jest migrena?

Zwykły ból głowy rodzi się bez udziału bodźca zewnętrznego i może być wywoływany wieloma czynnikami. Przebiega w różnorodny sposób zależny od przyczyny powstania jak i od danej osoby. Każdy człowiek inaczej odczuwa ten rodzaj bólu głowy.

Migrena jest chorobą przewlekłą. Przebiega w podobny sposób u różnych osób chociaż odpowiada za nią ten sam mechanizm, co przy zwykłym bólu głowy, czyli zwężanie naczyń krwionośnych w czaszce. Ból głowy migrenowy może trwać od kilku godzin, a nawet do kilku dni. Często rozpoczyna się od oka lub skroni i rozchodzi się na jedną lub obie strony głowy. Bardzo często występuje pulsowanie w skroniach (tętniący ból głowy).

Migrenowe bóle głowy – objawy

Identyfikacja bólu głowy pochodzenia migrenowego odbywa się na podstawie wymogów określonych przez Międzynarodowe Towarzystwo Bólów Głowy (IHC). Atak migreny rozpoznawany jest za pomocą kryteriów klinicznych. Charakteryzują się wysokim stopniem niezawodności.

Objawy ataku migreny bez aury: 

A. Przynajmniej pięć napadów spełniających kryteria B-D
B. Napad trwający od 4 do 72 h (nieleczony lub leczenie bezskuteczne)
C. Co najmniej dwie z następujących cech bólu głowy
a) ból jednostronny
b) pulsujący
c) nasilenie bólu od średniego do ciężkiego
d) narastanie bólu przy rutynowej aktywności fizycznej
D. Podczas bólu występuje co najmniej jedna z objawów towarzyszących
a) nudności lub wymioty
b) fotofobia i fonofobia
E. Brak innego wyjaśnienia dla wymienionych objawów i skarg.

Więcej na  ten temat przeczytasz we wpisie: Migrena to nie tylko ból głowy. Objawy migreny zwykłej.

Atak migreny z aurą

Zwiastunem tego rodzaju migrenowego bólu głowy jest wystąpienie 30 minut przed aury, a więc omamów wzrokowych, czuciowych oraz problemów z mową. Reszta napadu migrenowego przebiega w podobny sposób co, przy ataku migreny zwykłej.

O migrenie z aurą dowiesz się więcej we wpisie: Migrena z aurą. Aura migrenowa bez ból głowy.

Jak rozpoznać migrenę od zwykłego bólu głowy?

Głównym kryterium rozpoznającym migrenę od zwykłego bólu głowy jest okresowość dolegliwości. Migrenowcy mają ataki przez dłuższy okres a ból głowy pojawia się sporadycznie i trwa krótko. Oczywiście istnieją osoby, które cierpią na częste bóle głowy spowodowane konkretnym czynnikiem aczkolwiek w dosyć łatwy sposób możemy rozpoznać atak migreny od napadu zwykłego bólu głowy. Migrena przebiega zawsze w podobny sposób. Poprzedzona jest zmianą nastroju. Wiąże się z utratą apetytu i nadwrażliwością zmysłów przede wszystkim oczu. W trakcie ataku chorzy nie mogą patrzeć na światło. Mogą drażnić ich zapachy i często miewają nudności.

Wiemy już, że ból głowy a migrenowe bóle głowy to nie to samo. Właściwa diagnoza to podstawa do tego by móc zastosować odpowiednie metody leczenia. W leczeniu migreny konieczne jest przyjęcie odpowiednich leków.

O rodzajach i przyczynach bólu głowy pisałam tutaj:
rodzaje bólu głowy
przyczyny bólu głowy

Bibliografia:
Landázuri P., Roselló R., Naturalne metody leczenia bólu głowy, wyd. Publicat S.A., Poznań.
red. Wordliczek J., Dobrogowski J., Leczenie bólu, PZWL, Warszawa, 2007, s. 320-321

Podobne posty

Najchętniej czytane

OBSERWUJ MNIE NA
Sorry:

- Instagram feed not found.

Napisz do mnie na kontakt@cocorose.pl

Znajdź mnie na