ScrollToTop

Poranny ból głowy? Zmierz ciśnienie!

Nadciśnienie to jeden z najczęściej występujących problemów zdrowotnych całego społeczeństwa, który może powodować bóle głowy. Są to tzw. bóle głowy ciśnieniowe. Ze względu na to, że jest to dość powszechny problem u każdej osoby z bólami głowy należy bezwzględne przeprowadzić pomiar ciśnienia. Najczęściej ból pojawia się przy nagłym jego wzroście lub u osób, których ciśnienie rozkurczowe jest permanentnie podwyższone. Mowa o wartościach powyżej 100 mmHg.

Zobacz wpis: 
Czy Twój ból głowy to migrena? Jak rozpoznać migrenę?
Migrena – jej rodzaje. Ile trwa i kiedy mówimy o migrenie przewlekłej?
Migrena z aurą – objawy. Aura migrenowa bez bólu głowy
Migrena miesiączkowa oraz w czasie ciąży i menopauzy. Wpływ tabletek antykoncepcyjnych na migrenowe bóle głowy 
Migrena to nie tylko ból głowy. Objawy migreny zwykłej
Klasterowy ból głowy – najgorszy ze wszystkich

Ból głowy od ciśnienia tętniczego

Ból głowy od ciśnienia tętniczego może pojawić się nagle bez względu na bodziec wywołujący. Umiejscowiony jest zwykle w okolicy ciemieniowej i potylicznej. Dotyczy głownie tylnej części głowy. Pojawia się często po przebudzeniu i trwa cały dzień. Nie jest na tyle uporczywy, aby uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Ma charakter pulsujący lub uciskowy. Ustępuję w porach wieczornych. Wysokie ciśnienie poza bólem głowy nierzadko powoduje nudności.

Silny ból głowy pojawia się przy powikłaniach nadciśnienia dlatego tak ważny jest jego pomiar i zdiagnozowanie choroby. Wysokie ciśnienie może doprowadzić do uszkodzenia czy udaru mózgu jak i krwawienia podpajęczynówkowego. Sygnałem może być utrata przytomności, drgawki, niewyraźna mowa oraz porażenie kończyn.

Zobacz wpis:
Ciśnienie atmosferyczne, a ból głowy
Ból głowy z przodu i z tyłu głowy

Ciśnieniowy ból głowy – leczenie. Jakie tabletki na ból głowy przy nadciśnieniu?

Przy ciśnieniowym bólu głowy nie wolno zażywać tabletek przeciwbólowych, może nam to bardzo zaszkodzić! Należy zgłosić się po pomoc do lekarza. Ważne jest, aby leczyć przyczynę, a nie skutek. Kluczowe jest obniżenie ciśnienia tętniczego. Cała terapia musi zostać ustalona przez lekarza i na bieżąco nadzorowana. Istotną kwestią jest to, że dla większości osób nadciśnienie jest niewyleczalne, a leczenie trwa do końca życia. U 10% występuje możliwość przeprowadzenia operacji za pomocą, której usuwane jest źródło wysokiego ciśnienia tętniczego i wtedy dana osoba jest w pełni zdrowa. U pozostałych mówmy jedynie o zaleczeniu choroby.

Bardzo ważne jest zażywanie tabletek na nadciśnienie przez cały czas, a nie w momencie złego samopoczucia, aby uchronić się przed powikłaniami choroby takimi jak zawał serca, udar mózgu czy impotencja. Gwałtowne obniżenie ciśnienia czasem nasili ból głowy w związku ze zmianami ukrwienia i niedotlenienia mózgu wywołanym mniejszym przepływem krwi i zmianą ciśnienia śródczaszkowego.

Osoby z silnymi bólami głowy spowodowanymi nadciśnienieniem nie powinny pochylać głowy w dół, ponieważ następuje gwałtowny przepływ krwi do mózgu przez co krew napiera na naczynia krwionośne, które mogą pęknąć. Do tego dochodzi kwestia krwotoków.

Zaleca się również zdrowy styl życia. Skok ciśnienia, a przy tym ból głowy wywołać może stresująca sytuacja lub posiłek zawierający dużo soli.

Zobacz wpis:
Leczenie farmakologiczne migreny. Wybrane leki stosowane w leczeniu napadu migreny
Medycyna chińska w leczeniu bólu głowy i migreny
Ból głowy od niedoboru lub nadmiaru witamin
Poziom cukru we krwi, a ból głowy. Dieta antymigrenowa

Podobne posty

Grupa migrena facebook
Grupa dieta facebook

Najchętniej czytane

OBSERWUJ MNIE NA

Napisz do mnie na kontakt@cocorose.pl

Znajdź mnie na