ScrollToTop

Ból głowy z przodu i z tyłu – przyczyny

Zadaniem niełatwym jest określenie tego, jakie są przyczyny bólu głowy u danej osoby. Mogą to być migreny, ale również może nim być – ból głowy od zatok, z nerwów, od kręgosłupa czy związany z napięciem mięśniowym. Wiele zależy od umiejscowienia dolegliwości. Ból głowy z przodu i z tyłu, z prawej i lewej strony wiąże się z innym źródłem dolegliwości. Dziś omówię ból przedniej i tylnej części głowy.

Zobacz wpis:
Ból głowy prawej i lewej strony głowy. Sprawdź jego przyczyny

Ból głowy z przodu i z tyłu – czym jest?

Ból głowy z przodu może oznaczać migrenę, napięciowy ból głowy, bóle Hortona, ból głowy od zatok oraz przemęczenie wzroku.

Ból głowy z przodu czoła, będący migreną dotyka zarówno prawą jak i lewą stronę głowy. Łączy się z innymi objawami takimi jak nudności, wymioty, światowstręt. U niektórych osób występują mroczki przed oczami. Jeśli chodzi o klasterowe bóle głowy (bóle Hortona) to, poza bólem głowy pojawia się łzawienie i katar. Trwa do 3 godzin natomiast uaktywnia się kilka razy w ciągu dnia.

Najczęściej jednak ból przedniej części głowy jest napięciowym bólem głowy. Przejawia się bólem głowy w skroniach. Wywołuje go stres, głód, nieodpowiednia ilość snu i ogólne przemęczenie. Mogą wystąpić uciski głowy. Na czołowe i skroniowe bóle głowy pomaga zwykle odpoczynek.

Jeśli chodzi o bóle głowy od zatok – chorzy odczuwają uciski, rozpieranie i pulsujący ból głowy w okolicy czoła i oczodołów. Pochylanie głowy nasila objawy zatokowego bólu głowy.

Bóle głowy z przodu może wywołać wada wzroku (najczęściej dalekowzroczność) przy długotrwałym czytaniu lub patrzeniu w ekran komputera. Narząd wzroku zmuszony jest do nadmiernej pracy, aby „ustawić” ostrość wzroku na przedmioty w bliskim położeniu przez co, mięśnie okoruchowe są w ciągłym napięciu, co skutkuje bólem głowy.

Zobacz wpis:
Czy Twój ból głowy to migrena?
Rodzaje bólów głowy
Migrena to nie tylko ból głowy. Objawy migreny zwykłej
Migrena z aurą. Aura migrenowa bez bólu głowy

Bóle głowy z tyłu są tępe, pulsujące, kujące należą do mocno uciążliwych. Są wynikiem podrażnienia mięśni, naczyń krwionośnych, zębów, oczu i uszu.

Bóle głowy z tyłu mogą pojawić się od stresu, zmęczenia, nieprzespanych nocy. Dochodzi do spięcia mięśni, co powoduje dolegliwości. Ponadto wywołać je może nadużywanie alkoholu, hałas lub też spożycie niektórych pokarmów. Są to tzw. samoistne bóle głowy z tyłu

Poza samoistnymi wyróżniamy również objawowe bóle z tyłu głowy, będące wynikiem chociażby przeziębienia czy promieniującego bólu zęba poza tym ból głowy w tylnej części głowy może powstać od kręgosłupa, a dokładniej od zmian zwyrodnieniowych odcinka szyjnego.

Tylny ból głowy może być pochodzenia migrenowego, ale również bólem głowy ciśnieniowymktóry powoduje zwężanie naczyń krwionośnych. Nie należy lekceważyć objawów, ponieważ zaburzenia w przepływie krwi mogą doprowadzić do udaru mózgu i zawału serca. Poza ciśnieniem wewnątrz organizmu nie bez znaczenia jest ciśnienie atmosferyczne. Niskie wartości lub gwałtowne jego zmiany powodują silny, pulsujący ból z tyłu głowy.

Zobacz wpis:
Czego nie wolno jeść przy migrenach?
Leczenie farmakologiczne migreny. Wybrane leki stosowane w leczeniu napadu migreny
Medycyna chińska w leczeniu bólu głowy i migreny
Zioła na migrenę

Podobne posty

Grupa migrena facebook
Grupa dieta facebook

Najchętniej czytane

OBSERWUJ MNIE NA

Napisz do mnie na kontakt@cocorose.pl

Znajdź mnie na