ScrollToTop

Bóle głowy z prawej i lewej strony? Sprawdź jego przyczyny

Niedawno pisałam o bólach głowy z przodu i z tyłu. Dziś przyjrzymy się bólom głowy prawej i lewej strony obejmujące również skroniowe bóle głowy jak i inne części głowy.

Częste bóle głowy z prawej i lewej strony

Częste bóle głowy z prawej i lewej strony mogą mieć wiele przyczyn. Najbardziej prawdopodobnym jest migrena. Jest to pulsujący, jednostronny ból głowy. Zlokalizowany najczęściej w skroniach. Może poprzedzać go aura, wtedy mamy do czynienia z migreną z aurą. Ostry, migrenowy ból głowy po lewej lub prawej stronie wiąże się również z nudnościami i światłowstrętem.

Zobacz wpis:
Czy Twój ból głowy to migrena
Migrena to nie tylko ból głowy. Objawy migreny zwykłej
Migrena – ciekawostki historyczne

Innym rodzajem jednostronnych bólów głowy jest klasterowy ból głowy (choroba Hortona) obejmuje również oczodoły (ból głowy z prawej lub lewej strony i oka). Występuje w tzw. klastrach (seriach). Symptomami jego jest łzawienie, obrzęk powiek, katar i potliwość twarzy jednak najbardziej charakterystycznym objawem jest bardzo silny, kujący ból głowy z prawej lub lewej strony. Sporadycznie dotyka obie strony głowy. Klasterowe bóle głowy mylone są często z hemikranią, która ma podobne symptomy, jeśli chodzi o lokalizację bólu głowy – z prawej lub lewej strony i jego natężenie.

Bóle głowy po jednej stronie mogą być wywołane przez nerwobóle (neuralgie). Jednym z nich jest neuralgia nerwu potylicznego Arnolda. Przejawia się ostrym, gwałtownym i przeszywającym bólem potylicy z jednej ze stron. Podobnie jak podczas ataku migreny często towarzyszą nudności, wymioty, światłowstręt, szumy uszne czy zaburzenia widzenia.

Bóle głowy z prawej strony i oka – krótkotrwały przeszywający ból głowy

Ból głowy z prawej, ale też lewej strony i oka może okazać się wspomnianym wcześniej klasterowym bólem głowy i migreną natomiast co do bólu głowy prawej półkuli głowy i oczu możemy mieć także do czynienia z przeszywającym, krótkotrwałym bólem głowy. Wyróżniamy trzy postacie tej choroby:

  • pierwotny i symptomatyczny przeszywający ból głowy „lodowe ukłucia”, „ukłucia i szarpnięcia” lub inaczej „oftalmodynia” 

    Są to pojedyncze ukłucia lub serie ukłuć. Przyjęto, że ból powinien być zlokalizowany w pierwszej części nerwu trójdzielnego, a więc w okolicy czoła jednak najnowsze badania podają, że większość dolegliwości będzie wywodzić się z potylicy i szyi. Trwa do kilku sekund i nie ma żadnych innych objawów. W ciągu dnia może pojawić się kilka ataków tego rodzaju bólu.

  • pierwotny i symptomatyczny ból głowy związany z kaszlem, kichaniem lub wysiłkiem

    Chorują na niego głównie mężczyźni w granicach 40 roku życia. Ból pojawia się przede wszystkim z tyłu głowy, jest ostry, przeszywający, a czasem rozrywający. Trwa od kilku sekund do kilku minut. Uaktywnia się podczas kaszlu, ale także kichania czy wysiłku. U migreników co prawda kaszel może nasilić ból głowy jednak nie jest jego przyczyną.

  • krótkotrwały jednostronny ból głowy przypominający nerwoból (neuralgię)

    Określa go krótki czas trwania (1–600 sekund). Towarzyszą mu podobne objawy jak przy bólu histaminowym (klasterowy ból głowy), a wiec łzawienie, zaczerwienie oka, spuchnięcie oka, wyciek z nosa itp.

Wspólną cechą jest ból głowy z jednej strony głowy z pojedynczymi epizodami ukłucia (tzn. sekundy trwania bólu) lub seriami kującego bólu trwającymi do kilku sekund.

Bóle głowy w skroniach

Ból głowy w skroniach, po obu stronach zwykle oznacza napięciowy ból głowy. Trwa kilka dni jednak czasem ból może występować przez kilka miesięcy. Opisywany jest jako tępy, ciągły i narastający. Dolegliwością bólowym towarzyszą uciski głowy. Sporadycznie mogą pojawić się mdłości i wymioty. Stres, zmęczenie czy brak snu może nasilić objawy napięciowego bólu głowy.

Prawostronny, skroniowy ból głowy może oznaczać zespół uszkodzenia włókien współczulnych nerwu trójdzielnego unerwiającego gałkę oczną (zespół Readera (RS)). Przejawia się jednostajnym, pękającym bólem w okolicy nerwu obejmującego, także nerw szczękowy. Nasila się przy poruszaniu gałek ocznych. Występuje razem z zespołem Honera do tego pojawiają się zaburzenia czucia w okolicy uszkodzonego nerwu i mniejsze wydzielanie potu.

Inne przyczyny bólu głowy z lewej i prawej strony

Często jednostronny ból głowy może być połączony z bólem ucha lub zęba. Ból głowy od ucha czy zęba występuje najczęściej u dzieci. Mamy wtedy do czynienia z ostrym zapaleniem ucha środkowego, próchnicą zębów, albo zgorzelą zęba. 

Na bóle głowy z lewej lub prawej strony mogą wpływać pogoda, nieodpowiednia ilość snu, stres i głód. Poza tym mogą być one związane z nadciśnieniem, zwyrodnieniem kręgosłupa, stanem zapalnym, jaskrą i krwotokiem śródmózgowym. Jednostronny ból głowy z porannymi wymiotami może być związany z podwyższonym ciśnieniem śródczaszkowym, a ono wynikiem guza mózgu.

Przydatny wpis? Udostępnij go innym 🙂 Będę wdzięczna!

Podobne posty

Grupa migrena facebook
Grupa dieta facebook

Najchętniej czytane

OBSERWUJ MNIE NA

Napisz do mnie na kontakt@cocorose.pl

Znajdź mnie na