ScrollToTop

Zaburzenia odżywiania plagą ostatnich lat! Jest ich więcej niż myślisz!

Kochani jak wiecie mam za sobą zaburzenia odżywiania i dziś pomagam wielu osobom w walce o lepszą sylwetkę i o lepsze życie. Sama doskonale wiem, co przechodzą inne osoby zmagające się czy to, z anoreksją, bulimią, a także innymi niespecyficznymi zaburzeniami odżywiania. Wpisem z moją historią zaburzeń odżywiania rozpoczęłam nowy cykl poświęcony tej tematyce i na blogu będą pojawiać się cyklicznie wpisy, aby przybliżać Wam temat.

Zaburzenia odżywiania – plagą ostatnich lat…

W ostatnich latach znacząco wzrosło zainteresowanie zdrowym odżywianiem, aktywnością fizyczną,  w tym na sposoby na schudnięcie. Część z nich oparta jest o zbilansowaną dietę i trening z dbałością o zdrowie psychiczne. Niestety niektóre diety i sposoby na zrzucenie kilogramów nie mają nic wspólnego ze zdrowiem. W konsekwencji wiele ludzi zapada na zaburzenia odżywiania (zaburzenia jedzenia). Oczywiście nie są to jedyne przyczyny zaburzonych zachowań żywieniowych, ale o tym napiszę w kolejnych artykułach.

Wprawdzie najbardziej znane dysfunkcje w odżywianiu czyli anoreksja i bulimia występują u niewielkiej części populacji. Dane statystyczne zaburzeń odżywiania mówią, ze zapadalność w Polsce na jadłowstręt psychiczny wynosi około 3%, a na bulimię 1,5%-2% tyle, że mamy szereg innych problemów z jedzeniem, które nie są w żaden sposób sklasyfikowane przez co nie są zawarte w statystykach. Są osoby, które spełniają wszystkie cechy bulimika poza stosowaniem środków przeczyszczających, albo ludzie spełniający kryteria anorektyków, a mających prawidłową masę ciała. Zaburzeniami jedzenia nazywa się również tego typu postępowanie jak rygorystyczne przestrzeganie pór posiłku, wielkości dań i selekcji produktów oraz  przyjmowanie mniej niż 1000 kalorii, nie jedzenie kolacji czy też unikanie „zakazanych” potraw. Wszystko to wiąże się z gorszym samopoczuciem, gdy nie uda się zrealizować „postanowień”.

Zaburzenia odżywiania – czym są?

Definicja zaburzeń odżywiania mówi, że osoby na nie zapadające charakteryzują się nieprawidłowym łaknieniem o podłożu psychicznym, a więc dochodzi do zaburzonych zachowań żywieniowych. W związku z tym ograniczają przyjmowanie posiłków, lub też spożywają je w ilościach odbiegających od przyjętych za normalne. Pojawią się w chwili, gdy jedzenie i masa ciała stają się najważniejszymi sprawami chorego, który całe swoje życie podporządkowuje tym dwóm kwestiom. Zaburzenia odżywiania to, tak naprawdę wszystkie zachowania dotyczące spożywania pokarmów powodujące pogorszenie funkcjonowania lub cierpienie psychiczne. Zaburzenia żywieniowe mają ścisły związek nie tylko z jedzeniem i odchudzaniem, ale również uczuciami. Są odpowiedzą na niezaspokojone potrzeby psychiczne. Prowadzą do wielu chorób przewlekłych, a nawet do śmierci.

Zobacz wpis:
Poczucie własnej wartości. W jaki sposób zmierzyć samoocenę?
Co zgubiło DEYNN i Jej chłopaka Daniela Majewskiego w kontakcie z Klaudią Surmą?

Zaburzenia odżywiania – rodzaje

Rodzaje zaburzeń odżywiania podzielono na dwa typy: specyficzne, a więc typowe oraz niesklasyfikowane -nietypowe, będące trudne do określenia.

Do specyficznych zaburzeń odżywiania zaliczamy:

  • anoreksję, charakteryzującą się głodzeniem się (jadłowstręt psychiczny)
  • bulimię, gdzie występuje problem przejadania się i później wypróżniania.

Do tego rodzaju zaburzeń włącza się również:

  • otyłość, która związana jest z przyjmowaniem nadmiernej ilości jedzenia. Może być także wynikiem innych zaburzeń jedzenia takich jak bulimia lub zaliczanych do nieokreślonych m.in. kompulsywnego objadania czy syndromu jedzenia nocnego.

Zobacz wpis:
Otyłość problem XXI wieku. Zdrowotne konsekwencje nadwagi i otyłości

Rodzajem niespecyficznych zaburzeń odżywiania są m.in:

  • zespół gwałtownego (kompulsywnego) objadania się
  • zespół jedzenia nocnego
  • jedzenie pod wpływem stresu inaczej zajadanie stresu
  • ortoreksję
  • bigoreksję

To wszystkie, podstawowe rodzaje zaburzeń odżywiania. Tak jak pisałam wcześniej problemów z jedzeniem jest znacznie więcej….

Jeżeli potrzebujesz pomocy skontaktuj się ze mną przez mój fanpage. Więcej o mnie przeczytasz tutaj.

Podobne posty

Grupa migrena facebook
Grupa dieta facebook

Najchętniej czytane

OBSERWUJ MNIE NA

Napisz do mnie na kontakt@cocorose.pl

Znajdź mnie na