ScrollToTop

Migrena to nie tylko ból głowy. Objawy migreny zwykłej

Główne objawy migreny zwykłej to ból głowy i nudności jednak poza nimi występuje spektrum innych zaburzeń, zmiany fizjologiczne oraz wiele poważnych symptomów. U różnych osób przejawy migreny są inne. Różnią się one także w poszczególnych epizodach u danej osoby. Migrena jest zespołem niezliczonych składników o złożonej strukturze. Ból głowy może mieć pierwszorzędne znaczenie, drugorzędne, albo być całkowicie nieobecnym elementem.

Przeczytaj również:
Rodzaje migren
Czy Twój ból głowy to migrena?
Rodzaje bólów głowy

Jakie są objawy migreny zwykłej?

ból głowy
Słowo migrena oznacza połowiczny. Wielu pacjentów przez całe życie boli jedna strona głowy natomiast w większości przypadków w trakcie napadu ból „rozlewa się” i w efekcie odczuwany jest na obu połowach. Połowiczność może przejawiać się dodatkowo w ten sposób,  że po jednej stronie ból jest silny zaś po drugiej umiarkowany.
Natężenie migrenowego bólu głowy mieści się w szerokim zakresie, od takiego pojawiającego się przy gwałtownych ruchach po uniemożliwiającego normalne funkcjonowanie.

nudności + objawy z nimi związane

Nudności to najczęstszy poza bólem głowy objaw migrenowego bólu głowy. Wraz z nudnościami wiąże się niechęć do jedzenia poza tym często występuje refluks i ślinotok. Nudności wywołują odbijanie się, czkawkę, torsje i wymioty. Sygnały te, to zwiastun ostrego bólu głowy. Po wymiotach ból głowy może ustąpić chociaż częściej nasila naczyniowy ból głowy.

drażliwość i światłowstręt

Bardzo często występujące w migrenie zwykłej. Drażliwość może być wynikiem zmiany nastroju i poszukiwania odosobnienia. Drugi aspekt jest efektem drażliwości ośrodkowego układu nerwowego i  pobudzenia zmysłowego  w tak silnym natężeniu, że stają się dla chorego nie do zniesienia. Chorzy na migrenę przy ostrych atakach migrenowych mają  problem ze światłowstrętem ponadto występuje fonofobia i zwiększona recepcja dźwięków. Kapanie wody do zlewu może wywołać wściekłość u chorych.

zmiany nastroju 

W fazie początkowej migreny, gdy natężenie bólu nie jest najsilniejsze pacjent  zazwyczaj jest niespokojny i pobudzony. Kontakty społeczne będą go drażnić. W przypadku rozwiniętego stadium napadu pojawia się przygnębienie, rezygnacja i bierność. Następuje wycofanie w chorobę. Chorzy chcą pozostać sami w ciemnym pomieszczeniu. Przygnębienie może przerodzić się w depresję a nawet przyjąć samobójczy wymiar. Pacjenci mający depresję migrenową mają poczucie całkowitego braku nadziei i trwałości cierpienia. Wraz z przygnębieniem pojawia się gniew i frustracja. W najpoważniejszych przypadkach chory jest zrozpaczony, wściekły i odczuwa obrzydzenie do wszystkich.

zmiany w wyglądzie twarzy

Twarz może być ciemniejsza i zaczerwieniona. Takie objawy migreny występują u osób, które na co dzień dostają rumieni podczas złości lub zawstydzenia. Większość jednak osób jest blada z zapadniętymi i podkrążonymi oczami. Czasem twarz staje się czerwona w pierwszych minutach a następnie blednie. Niekiedy występuje obrzęk twarzy, czaszki, języka lub warg.

objawy oczne

Praktycznie zawsze przy ataku migreny mamy do czynienia ze zmianami w wyglądzie oczu. Najczęściej jest to przekrwienie naczyń w gałce ocznej. Przez łzawienie oczy mogą być bardziej wilgotne, ale czasem są matowe i zapadnięte. Poważnym zmianom towarzyszy pieczenie oka, rozmycie wzroku, bolesna wrażliwość na światło.

objawy nosowe

Występują rzadko. Małżowiny są wtedy obrzękłe i zaczerwienione. Obfita wydzielina w nosie pojawia się na początku lub na koniec napadu. Wszystkie te objawy są mylące dla lekarzy. Diagnozują zapalenie zatok, przeziębienie i inne infekcje wirusowe.

objawy brzuszne i nieprawidłowe funkcjonowanie jelita grubego

Jedna osoba na dziesięć chorujących na migrenowe bóle głowy miewa ból brzucha lub nieprawidłowe funkcjonowanie jelita grubego. Są to zwykle młodsze osoby. Mowa tu o przede wszystkim dwóch rodzajach bólu brzucha. Pierwszy to ból nadbrzusza. Świdrujący i jednostajny. Może promieniować na plecy. Mylony jest z zapaleniem trzustki czy pęcherzyka żółciowego. Drugi rodzaj to kolka w prawej, dolnej części brzucha. Lekarze diagnozują jako zapalenie wyrostka robaczkowego. Poza objawami brzusznymi obserwuje się w początkowej fazie migreny spowolnienie perystaltyki jelit, zaparcia i ogólnie zastoje w całym układzie pokarmowym. W końcowym stadium występuje biegunka.

letarg i odrętwienie

Ostre napady migreny wymuszają bezczynność. Występuje apatia i chory potrzebuje odpoczynku. Wiele osób czuje się słabo oraz przejawia zmniejszone napięcie mięśni szkieletowych.  Poza tym chorzy są przygnębieni, pragną odosobnienia i snu. Niektóre osoby ogarnia ospałość przed atakiem migreny lub wraz z nadejściem bólu głowy. Mają nieprzyjemne, makabryczne sny. Dopada ich letarg i odrętwienie. Inni pacjenci zgłaszają, że krótki i głęboki sen w początkowym stadium migreny może zatrzymać jej rozwój.

zawroty głowy, zasłabnięcia i omdlenia

W migrenie zwykłej zawroty głowy nie występują często, bardziej lekkie wirowanie w głowie. Przyczyną takiego stanu może być zapaść naczyniowo-ruchowa, wyczerpanie, nudności, odwodnienie, osłabienie mięśni lub oddziaływanie mechanizmów ośrodkowego układu nerwowego zacieniających świadomość.

zmiany w gospodarce wodnej

Przyrost wagi występuje u części pacjentów w związku z podawaniem chorym dużej ilości wody. Prowadzi to do zatrzymania wody w organizmie. Wydalanie moczu zmniejsza się, ale gęstość wzrasta. Po ataku migreny nadmiar płynu jest wydalany w formie diurezy.

gorączka

Zdarzają się osoby, które wraz z początkiem migreny lub przed jego napadem odczuwają chłód. Sinieją im kończyny, mają zaczerwienioną twarz. Towarzyszy im uczucie gorąca i zimna (naprzemiennie), dreszcze i pocenie. Na koniec może pojawić się gorączka.

Poszukujesz porad i wsparcia? Zapraszam do GRUPY WSPARCIA  dla migreników.
Dołącz również do mnie na FACEBOOKU, aby być na bieżąco ze wszystkimi wpisami.

Bibliografia:
Sacks O., „Migrena”, Zysk i S-ka wydawnictwo, Poznań, 1992.

Podobne posty

Najchętniej czytane

OBSERWUJ MNIE NA
 Straszne śpiochy, ale działamy;) dobrze, że dzisiaj nie mam treningu... Miłego dnia Kochani #milegodnia, #śpiącakrólewna, #beztreningu, #restday, #fitgirl #dopracy, #trenerka, #activities, #selfie, #motywacja, #beauty #dziendobry, #dopracyrodacy, #autoselfie, #audi, #bestrong, #letsgo, #longhairdocare, #śpiąca Ja chcę już redukcję a badania dopiero za 1,5 tygodnia... kto jeszcze czeka z utęsknieniem? #bodybuilder, #polishfit, #strongissexy, #mirrorselfie, #motywacja, #fitnesska, #trenerpersonalny, #redukcja, #motywator, #instafit, #polskadziewczyna, #trening, #siłownia, #gymaholic, #gymgirl, #fitstyle, #jakschudnac, #zdrowenawyki, #zdrowekielce, #ćwiczenia #zdrowystylzycia, #active #zdrowepodejscie
 Czy Ty też, jak ja masz weekend treningowy? Najważniejsze to działać mimo gorszych dni, a wtedy sukces murowany A na blogu wpis 🆘 ZAPOTRZEBOWANIE KALORYCZNE - ILE JEŚĆ, ABY SCHUDNĄĆ, PRZYTYĆ I NIE TYĆ?🆘)Link w bio) #dieta, #motywacja, #pasja #jakschudnac, #odchudzanie, #aktywnoscfizyczna, #zdrowie, #zdrowenawyki, #nevergiveup #zdrowepodejscie, #trening #dietabezdiety, #trenerka, #siłownia, #gymmotivation, #fitgirl, #treningczynimistrza, #longlegs, #nike, #gymaholic, #motywator, #fitinspiration, #dietetyka, #dietaodchudzająca, #fitnessgirl, #nazdrowie Jeżeli chcesz mieć zarys mięśni musisz: mieć mięśnie więc niezbędne są ćwiczenia mieć odpowiedni poziom tkanki tłuszczowej na danej partii jednak podkreślam, że nie możliwości odchudzania z jednej, konkretnej części ciała.... Robienie godzin cardio na rowerku nic nie wniesie, jeśli Twoja dieta nie jest na minusie kalorycznym. Od rowerka, bieżni ani orbitreka nie budują ani nie wzmacniają się żadne mięśnie poza łydkami Pozostaje na początek trening z obciążeniem własnego ciała następnie siłownia plus rowerek oczywiście dieta redukcyjna! 🤓 Buziaki #trening, #dieta, #bodybuilder, #longlegs, #fitnessgirl, #ćwiczenia, #trenerpersonalny #cwiczeniawdomu, #masa, #redukcja, #mirrorselfie, #jakschudnac, #bodygoals, #fitbody, #polishfitgirl, #polskadziewczyna, #polishfit, #strongnotskinny, #polishfit #strongissexy, #gymnastics, #fitnessgirl, #dieting, #daylegs #odchudzanie, #sexy, #zdrowenawyki, #fitchick #aktywnoscfizyczna
 Ostatnio trochę pod górkę. W sobotę po treningu migrena Migrenę udało się zatrzymać, ale w niedziele nie mogłam wstać z łóżka... Zdecydowałam się na rehabilitację... kiedyś też próbowałam, ale nie mogłam się zmobilizować do ćwiczeń mimo, że na siłce jestem zawsze Ale dziś czuje w 100%, że to ta osoba i na pewno się zna, a ja będę ćwiczyć. Jestem taka jak Wy, ze słabościami.... Dziś usłyszałam od rehabilanta, że nie powinnam ćwiczyć na siłce wiecie, że kiedyś jeździłam konno i musiałam zrezygnować... jazda konna sport extremalny, ale tu nie poddam się Powiedziałam, że ma tak zrobić, żebym mogła ćwiczyć także nowy etap oprócz siłki, rehabilitacja... trzymajcie kciuki #motywacja, #ćwiczenia, #rehabilitacja, #nevergiveup, #strongissexy, #niepoddawajsie, #trening, #siłownia, #trenerka, #fitgirl, #polishfit, #polishgirl, #mięśnie, #silka, #bestrong, #gymaholic, #instaselfie, #bodybuilder, #odchudzanie, #złydzień, #zdrowepodejscie, #zdrofit, #zdrowie, #lovepink, #polskadziewczyna, #fitnessgirl, #gymmotivation Ciężko na zakupach? Zapraszam na siłownie Ja paraduje z hantlami po 10 kg i nie jest ciężko, na zakupy chyba starczy #polishfit, #polskadziewczyna, #strongwomen, #trening, #trenerpersonalny, #ćwiczenia, #strongnotskinny, #workout, #gymmotivation, #gimgirl, #zdrowystylzycia, #hardwork, #zdrowenawyki, #silka, #masa, #aktywnoscfizyczna, #poloshgirl, #fitnessgirl, #bodygoals, #legday, #forma, #siła, #motywator, #gymaholic
 Wiecie... to, że zgłaszacie się do mnie po plany i działacie to nic, ale to, że wysyłacie mi zdjęcia posiłków i ogólnie z pobytu z restauracji, pytacie co zamówić z menu, co myślę o danej restauracji przeszło moje najśmielsze oczekiwania Nie samymi treningami żyje człowiek ;) Nie jesteś zawodnikiem dyscypliny sportowej tylko kowalem swojego losu.... Wyjdź z domu, umów się ze znajomymi, zjedz pizzę, napij się wina i bądź szczęśliwy
 To co tygryski lubią najbardziej #gymaholic, #sztanga, #fitlife, #stronger, #fit, #siłownia, #trening, #active, #sporty Kto powiedział, że dieta musi być nudna Przepis na gołąbki, idealnie sprawdzą się na rodzinny obiad czy do zabrania do pracy, w pudełko Przepis na www.cocorose.pl (link w bio) #zdrowenawyki, #polishcuisine #zdrowystylzycia, #fitjedzenie #zdrowejedzenie, #polishfit, #gotowanie, #healthyfood, #zdrowyobiad, #zdrowe #zdrowienatalerzu, #zdrowojem, #jedzzdrowo #zdrowoismacznie #zdrowokolorowo
 Tym razem nie odchudzanie, a odżywianie :) Joasia zgłosiła się do mnie z prośbą o pomoc w rzuceniu kilku kilogramów. Niestety po przeanalizowaniu Jej sposobu odżywiania nie mogłam rozpisać planu odchudzającego, tylko odżywiający. Rozmawiałyśmy chyba z godzinę. Udało mi się Ją przekonać i dziś jest mega szczęśliwa Cześć Pytacie mnie co z moją redukcją, że nic nie piszę... W sumie racja. Nic nie pisałam, a powinnam bo rozpoczęcie redukcji ogłaszałam Nie redukuję, dlatego, że mam niski poziom żelaza :( Poziom ferrytyny na poziomie 30. Niby w normie, jednak jest to niski wskaźnik. Poniżej 4 mamy niedobór, także odchudzanie mogłoby doprowadzić do anemii... Od roku czasu bolało mnie gardło. Myślałam, że to infekcja i brałam tabletki, płukałam gardło różnymi specyfikami. W zeszłym roku chorowałam i to naprawdę intensywnie ok 4-5 razy po 2-3 tygodnie. W tym roku byłam chora już dwa razy po Sylwestrze i zaraz po Świętach. Choroby przechodziły, a cały czas pozostawał problem z gardłem. Nic nie pomagało, więc zrobiłam badania i wyszedł niski wskaźnik żelaza. A organizm może to sygnalizować bólem gardła. W tej chwili biorę laktoferynę i od dnia, kiedy ją stosuje gardło nie boli :) Czekam, aż minie 2 miesiące (został miesiąc) i powtórzę badania. Zobaczymy jak wyjdą. Redukcję planuję w tym roku na pewno, ale nie wiem, w którym miesiącu zdrowie pozwoli... Także pozostaje czekać... W link BIO wpis o żelazie 🤓 dieta, #odchudzanie, #zdrowenawyki, #zdrowystylzycia, #instafit #odchudzanie, #zdrowo, #ćwiczenia, #nevergiveup, #instagirly, #żelazo, #dietetyka, #trenerpersonalny, #dieting, #fitlifestyle

Napisz do mnie na kontakt@cocorose.pl

Znajdź mnie na