ScrollToTop

Migrena to nie tylko ból głowy. Objawy migreny zwykłej

Główne objawy migreny zwykłej to ból głowy i nudności jednak poza nimi występuje spektrum innych zaburzeń, zmiany fizjologiczne oraz wiele poważnych symptomów. U różnych osób przejawy migreny są inne. Różnią się one także w poszczególnych epizodach u danej osoby. Migrena jest zespołem niezliczonych składników o złożonej strukturze. Ból głowy może mieć pierwszorzędne znaczenie, drugorzędne, albo być całkowicie nieobecnym elementem.

Przeczytaj również:
Rodzaje migren
Czy Twój ból głowy to migrena?
Rodzaje bólów głowy

Jakie są objawy migreny zwykłej?

ból głowy
Słowo migrena oznacza połowiczny. Wielu pacjentów przez całe życie boli jedna strona głowy natomiast w większości przypadków w trakcie napadu ból „rozlewa się” i w efekcie odczuwany jest na obu połowach. Połowiczność może przejawiać się dodatkowo w ten sposób,  że po jednej stronie ból jest silny zaś po drugiej umiarkowany.
Natężenie migrenowego bólu głowy mieści się w szerokim zakresie, od takiego pojawiającego się przy gwałtownych ruchach po uniemożliwiającego normalne funkcjonowanie.

nudności + objawy z nimi związane

Nudności to najczęstszy poza bólem głowy objaw migrenowego bólu głowy. Wraz z nudnościami wiąże się niechęć do jedzenia poza tym często występuje refluks i ślinotok. Nudności wywołują odbijanie się, czkawkę, torsje i wymioty. Sygnały te, to zwiastun ostrego bólu głowy. Po wymiotach ból głowy może ustąpić chociaż częściej nasila naczyniowy ból głowy.

drażliwość i światłowstręt

Bardzo często występujące w migrenie zwykłej. Drażliwość może być wynikiem zmiany nastroju i poszukiwania odosobnienia. Drugi aspekt jest efektem drażliwości ośrodkowego układu nerwowego i  pobudzenia zmysłowego  w tak silnym natężeniu, że stają się dla chorego nie do zniesienia. Chorzy na migrenę przy ostrych atakach migrenowych mają  problem ze światłowstrętem ponadto występuje fonofobia i zwiększona recepcja dźwięków. Kapanie wody do zlewu może wywołać wściekłość u chorych.

zmiany nastroju 

W fazie początkowej migreny, gdy natężenie bólu nie jest najsilniejsze pacjent  zazwyczaj jest niespokojny i pobudzony. Kontakty społeczne będą go drażnić. W przypadku rozwiniętego stadium napadu pojawia się przygnębienie, rezygnacja i bierność. Następuje wycofanie w chorobę. Chorzy chcą pozostać sami w ciemnym pomieszczeniu. Przygnębienie może przerodzić się w depresję a nawet przyjąć samobójczy wymiar. Pacjenci mający depresję migrenową mają poczucie całkowitego braku nadziei i trwałości cierpienia. Wraz z przygnębieniem pojawia się gniew i frustracja. W najpoważniejszych przypadkach chory jest zrozpaczony, wściekły i odczuwa obrzydzenie do wszystkich.

zmiany w wyglądzie twarzy

Twarz może być ciemniejsza i zaczerwieniona. Takie objawy migreny występują u osób, które na co dzień dostają rumieni podczas złości lub zawstydzenia. Większość jednak osób jest blada z zapadniętymi i podkrążonymi oczami. Czasem twarz staje się czerwona w pierwszych minutach a następnie blednie. Niekiedy występuje obrzęk twarzy, czaszki, języka lub warg.

objawy oczne

Praktycznie zawsze przy ataku migreny mamy do czynienia ze zmianami w wyglądzie oczu. Najczęściej jest to przekrwienie naczyń w gałce ocznej. Przez łzawienie oczy mogą być bardziej wilgotne, ale czasem są matowe i zapadnięte. Poważnym zmianom towarzyszy pieczenie oka, rozmycie wzroku, bolesna wrażliwość na światło.

objawy nosowe

Występują rzadko. Małżowiny są wtedy obrzękłe i zaczerwienione. Obfita wydzielina w nosie pojawia się na początku lub na koniec napadu. Wszystkie te objawy są mylące dla lekarzy. Diagnozują zapalenie zatok, przeziębienie i inne infekcje wirusowe.

objawy brzuszne i nieprawidłowe funkcjonowanie jelita grubego

Jedna osoba na dziesięć chorujących na migrenowe bóle głowy miewa ból brzucha lub nieprawidłowe funkcjonowanie jelita grubego. Są to zwykle młodsze osoby. Mowa tu o przede wszystkim dwóch rodzajach bólu brzucha. Pierwszy to ból nadbrzusza. Świdrujący i jednostajny. Może promieniować na plecy. Mylony jest z zapaleniem trzustki czy pęcherzyka żółciowego. Drugi rodzaj to kolka w prawej, dolnej części brzucha. Lekarze diagnozują jako zapalenie wyrostka robaczkowego. Poza objawami brzusznymi obserwuje się w początkowej fazie migreny spowolnienie perystaltyki jelit, zaparcia i ogólnie zastoje w całym układzie pokarmowym. W końcowym stadium występuje biegunka.

letarg i odrętwienie

Ostre napady migreny wymuszają bezczynność. Występuje apatia i chory potrzebuje odpoczynku. Wiele osób czuje się słabo oraz przejawia zmniejszone napięcie mięśni szkieletowych.  Poza tym chorzy są przygnębieni, pragną odosobnienia i snu. Niektóre osoby ogarnia ospałość przed atakiem migreny lub wraz z nadejściem bólu głowy. Mają nieprzyjemne, makabryczne sny. Dopada ich letarg i odrętwienie. Inni pacjenci zgłaszają, że krótki i głęboki sen w początkowym stadium migreny może zatrzymać jej rozwój.

zawroty głowy, zasłabnięcia i omdlenia

W migrenie zwykłej zawroty głowy nie występują często, bardziej lekkie wirowanie w głowie. Przyczyną takiego stanu może być zapaść naczyniowo-ruchowa, wyczerpanie, nudności, odwodnienie, osłabienie mięśni lub oddziaływanie mechanizmów ośrodkowego układu nerwowego zacieniających świadomość.

zmiany w gospodarce wodnej

Przyrost wagi występuje u części pacjentów w związku z podawaniem chorym dużej ilości wody. Prowadzi to do zatrzymania wody w organizmie. Wydalanie moczu zmniejsza się, ale gęstość wzrasta. Po ataku migreny nadmiar płynu jest wydalany w formie diurezy.

gorączka

Zdarzają się osoby, które wraz z początkiem migreny lub przed jego napadem odczuwają chłód. Sinieją im kończyny, mają zaczerwienioną twarz. Towarzyszy im uczucie gorąca i zimna (naprzemiennie), dreszcze i pocenie. Na koniec może pojawić się gorączka.

Poszukujesz porad i wsparcia? Zapraszam do GRUPY WSPARCIA  dla migreników.
Dołącz również do mnie na FACEBOOKU, aby być na bieżąco ze wszystkimi wpisami.

Bibliografia:
Sacks O., „Migrena”, Zysk i S-ka wydawnictwo, Poznań, 1992.

Podobne posty

Najchętniej czytane

OBSERWUJ MNIE NA
 Moja metamorfoza, minęło prawie 10 lat i 10 kilo przybyło, a będzie jeszcze lepiej Długa i wyboista droga za mną, teraz będzie już łatwiej;) #fitgirl #motywator, #slim, #trenerka #trenerpersonalny, #sporty, #fitnessmotivation, #chuda, #dieta, #cwiczenia, #zmiana, #metamorfoza, #badzfit, #masa, #fitblogger #nigdysieniepoddawaj, #ciezkapraca, #staystrong, #brzuch, #silownia, #barki, #strongisbeautiful, #fitspire #zaburzeniaodżywiania #strongissexy, #polishfit, #polskadziewczyna, #polishfitgirl Dziś kolacja z @kolekcjonerka w @zolty_slon Dziękuję kochana za miłe spotkanie, a to dopiero początek Do następnego #friends, #happygirl, #kolacja #spotkanie, #blogerki, #polskiedziewczyny, #cheat #restauracja, #kolezanki, #wspolpraca, #biznes, #bizneswoman, #active, #womeninbusiness, #womens
 Czasem i wpada @mcdonalds, a nie tylko „ą” „ę” restauracyjne A fryty mc chodziły za mną od tygodnia Niech idzie w bicka #milegodnia, #happyme #dietaniemusibyćnudna, #dietabezdiety , #mcdonalds, #frytki, #instapic #cheatday, #cheatmeal, #polskadziewczyna, #polishfit, #bodybuilder, #masa, #fitnessgirl, #girlpower, #dietatoniekara, #gymaholic, #instamoment, #foodblogger, #streetfood, #pornfood, #polska, #burger, #restday, #restauracja, #pyszne, #jestmoc, #lifestyle, #biceps Po 2 tygodniowej przerwie czas na trening #czasnatrening, #siłownia, #shake, #trening, #trenerka, #audi, #fitphoto, #picoftheday, #active, #pinkandblack, #sporty, #workout, #fitgirl #trainlikeagirl, #postivevibes, #polishfitgirl, #polskadziewczyna, #instafit, #letsgo, #natrening, #odzywka, #noexuses, #girlpower, #pretty, #girly #streetstyle, #personaltrainer, #instapic, #audiporn
 Ile razy pomyślałeś: od jutra zacznę wszystko od nowa i będę wreszcie szczęśliwy? ☺️ Ile razy pomyślałeś: od jutra nie będę jeść słodyczy i zacznę regularnie ćwiczyć? ‍♀️ Ile razy pomyślałeś: odejdę od osoby, której w głębi serca nie kocham?  Ile razy pomyślałeś: rzucę pracę i będę działał na swoich warunkach? ‍ Ile razy pomyślałeś: w te wakacje wyruszę w podróż życia?  Ile razy pomyślałeś: wybuduję własny dom? A ile razy za myślą nie wydarzyło się nic ⛔ Jeździsz codzienne do pracy na 8 rano, wracasz do domu zmordowany, a w zlewie sterta naczyń, znane? I w koło ta sama rutyna i mimo, że marzenia są Ty w swoim życiu nie zmieniasz nic... Sorry, ale żaden cud się nie wydarzy 🤐, jeżeli Ty nic nie zmienisz. Nie zaczniesz kierunkować swojego życia w inną stronę... TO, ŻE TY STOISZ W MIEJSCU NIE ZNACZY, ŻE CZAS SIĘ ZATRZYMAŁ⌛ON CAŁY CZAS TYKA ⏱️ NIE MARNUJ GO! #marzenia, #fitgirl #motywacja, #mamcel, #życie #aktywnie, #nevergiveup #motywacjadodziałania, #view, #warszawa, #polishfit, #instapic, #polskadziewczyna, #trenerpersonalny, #trenerka #photooftheday, #dodzieła #dopracyrodacy, #longlegs, #staystrong, #szczescie, #drogadosukcesu, #miłość #polishblogger, #odchudzanie, #gymgirl, #dreams, #polska, #fitnessfreaks, #loveyourself To, że efekty pracy są super to nie znaczy, że nie może być lepiej 🤓Weekend szkoleniowy... Mnóstwo wiedzy i inspiracji, które już wprowadzam w życie #szkolenie, #certyfikat, #wyzwanie , #dietetyka, #trenerpersonalny, #nauka, #motywacjadodziałania, #polskadziewczyna, #polishfit, #fitgirl, #kujonki, #zdrowie, #zdrowystylzycia, #fitlifestyle, #hardwork, #wytrwałość, #sukces, #health, #beauty #suplementacja, #dieta, #aktywnoscfizyczna
 Wiecie, że to mój czwarty pojemnik w przeciągu 3 miesięcy... Tego różowego co ostatnio dawałam już nie ma - zostawiłam na siłce Moja zmora od dziecka gubienie wszystkiego #trening, #zrytyberet, #hantle, #silka #odżywki, #guma, #fitlife #bodybuilder, #robimyforme, #trenerka, #sporty, #active, #letsgo, #trainingday, #gymgirl #weekendtime, #fitnessfreaks, #bezwymówek, #ćwiczenia, #nieodpuszczamy, #girly, #girlpower, #polishfit, #fit #fitblogger, #fitpolishgirl #polskadziewczyna, #bcaa, #strongissexy, #positivevibes WOLNOŚĆ PRZYCHODZI, WTEDY, GDY PRZESTAJESZ MARTWIĆ SIĘ TYM, CO POWIEDZĄ O TOBIE INNI... Oczywiście nigdy nie będzie tak, że w 100% będziemy wszystko olewać. Ludzie, którzy mówią, że maj wszystko w 4 literach - kłamią :) To jest ludzkie i w wielu kwestiach pomocne. Problem zaczyna się w sytuacjach, kiedy zdanie innych jest ważniejsze jest od tego, co myślę, czy chciałbym ja i decyzje podejmowane w oparciu o ten strach ciągną nas w dół ⤵️ Przykłady: 1) Odchudzanie na szybkiego, głodóweczki, detoksy na Boże Narodzenie, na Sylwestra po, to żeby dobrze prezentować się wśród rodziny, przyjaciół czy na wakacje, aby lepiej wyglądać na plaży... ⛔ Efekt jojo murowany.... 2) Utrzymywanie relacji z ludźmi, którzy nas wykorzystują bojąc się, że będą obgadywać nas wśród innych... ⛔ Znajomi na Tobie żerują, Ty się fatalnie czujesz, stresujesz, a gwarancji, że Cię obgadywać nie będą, nie ma żadnej. 3) Ludzie giną w długach, nie sprzedadzą samochodu - no bo, co sąsiedzi powiedzą? ⛔ A długi rosną i rosną.... 4) Rezygnacja z własnych marzeń, ponieważ ktoś nam doradził, że lepiej nie. I w ogóle zabranianie sobie marzyć bo środowisko w nic nie wierzy i oczywiście nikomu nic nie może się udać... ⛔ I dalej jesteś w tym samym miejscu bez perspektyw... A TERAZ, GDYBYŚ NA PIERWSZYM MIEJSCU POSTAWIŁ SIEBIE, A POTEM INNYCH... 1) Chcesz schudnąć, zabierasz się za to kilka miesięcy przed... Może nie zdążysz na Boże Narodzenie w tym roku, ale już na Wielkanoc będzie super, a na wakacje - to już brak słów ✅ Będziesz zdrowy, a efekty trwałe i rzeczywiste (na głodówkach tracisz wodę i mięśnie, a nie tłuszcz). 2) Olejesz tych ludzi Może I Cię poobgadują, pośmieją się - za pół roku im się znudzi. ✅ A Ty będziesz mieć czas na spotkanie prawdziwych i oddanych przyjaciół, przy których będziesz szczęśliwy
 To mój drugi trening po 2 tygodniowej przerwie związanej z migrenami... przyznaję się, że nie bardzo mi się chciało, ale teraz po czuję się świetnie i już po mału wracam do formy A jak u Was? #fitspiration, #silka #fitnessmotivation, #trening, #polishfit, #trenerka, #bestrong #motywacja, #nieodpuszczamy, #noexuses, #cwiczenia, #fitlife #dzientreningowy, #gymselfie, #barki, #potreningu, #fitgirl #treningsilowy, #fridayvibes, #fitstyle, #zdrowystylzycia, #fitcoach, #migrena, #fitchick #weekendtime, #forma, #fitnessfreaks, #fitnesstrainer Straszne śpiochy, ale działamy;) dobrze, że dzisiaj nie mam treningu... Miłego dnia Kochani #milegodnia, #śpiącakrólewna, #beztreningu, #restday, #fitgirl #dopracy, #trenerka, #activities, #selfie, #motywacja, #beauty #dziendobry, #dopracyrodacy, #autoselfie, #audi, #bestrong, #letsgo, #longhairdocare, #śpiąca
 Zbieramy się do pracy 🤓 U mnie dni ostatnio nienajlepsze, ale sztuką jest „tańczyć w deszczu” Dobrego Dnia #longhairdocare, #lashes, #trenerpersonalny, #fitlifestyle #dopracyrodacy, #polishfit #niepoddawajsie, #girlpower, #polishgirl, #noexuses, #beauty, #fitgirl, #motywator, #fitspire #motywacjadodziałania, #polskadziewczyna, #blogerka, #letsgo, #urodażycia, #zyciowe, #polishblogger, #womenstyle, #naturalhair, #pracujaca, #instagirly, #instamakeup, #freelancer, #perfectbody, #nieodpuszczamy Czy Ty też, jak ja masz weekend treningowy? Najważniejsze to działać mimo gorszych dni, a wtedy sukces murowany A na blogu wpis 🆘 ZAPOTRZEBOWANIE KALORYCZNE - ILE JEŚĆ, ABY SCHUDNĄĆ, PRZYTYĆ I NIE TYĆ?🆘)Link w bio) #dieta, #motywacja, #pasja #jakschudnac, #odchudzanie, #aktywnoscfizyczna, #zdrowie, #zdrowenawyki, #nevergiveup #zdrowepodejscie, #trening #dietabezdiety, #trenerka, #siłownia, #gymmotivation, #fitgirl, #treningczynimistrza, #longlegs, #nike, #gymaholic, #motywator, #fitinspiration, #dietetyka, #dietaodchudzająca, #fitnessgirl, #nazdrowie

Napisz do mnie na kontakt@cocorose.pl

Znajdź mnie na