ScrollToTop

Klasterowy ból głowy – najgorszy ból głowy na świecie!

Za nim zaczęłam pisać bloga myślałam, że moje bóle migrenowego są najbardziej uciążliwe z możliwych. Dopiero, gdy zaczęłam przygotowywać się do tekstów blogowych dowiedziałam się o klasterowym bólu głowy i innych silniejszych niż migreny. Naprawdę niewiarygodne jest cierpienie jakiego muszą doświadczać niektóre osoby. Dziś przychodzę do Was z informacjami na temat klasterowego bólu głowy uznawanego na za najsilniejszy istniejący rodzaj bólu głowy.

Dawniej nazywany bólem (zespołem) Hortona. W najwyższym natężeniu powoduje u chorych płacz, uderzanie głową o ścianę, depresję. Cierpiące osoby przechodzą z konta w kąt nie mogąc wytrzymać z bólu. Pojawią się myśli samobójcze. Na szczęście dotyka mniej niż 0,1% dorosłej populacji. Na tę przypadłość chorują głównie mężczyźni.

Nazwa klasterowy ból głowy wywodzi się stąd iż, ból głowy pojawia się codziennie natomiast występuje w pewnych odstępach czasowych, co nazywane jest klastrem. Ból pojawia się we śnie w fazie REM podczas, której śnimy.

Klasterowy ból głowy – najgorszy ze wszystkich

Bóle Hortona to przede wszystkim napady silnego, palącego, żrącego lub kłującego bólu głowy umiejscowionego po jednej stronie twarzy jak i oczodołu w okolicach nerwu trójdzielnego.

Skala klasterowego bólu głowy mieści się od 0-10. Zero oczywiście oznacza brak jakichkolwiek dolegliwości. Do poziomu szóstego – schorzenie można przyrównać do bólu migrenowego bynajmniej ja go tak odczuwam. Siódemka oznacza przebudzenie ze snu. Chory nie potrafi znaleźć dla siebie miejsca, nie może usnąć. Dopiero po dłuższym czasie zasypia z przemęczenia. Gdy natężenie bólu wzrośnie do ósemki zaczyna się płacz i krzyki, chodzenie z jednego miejsca w drugie i uderzenia głową o ścianę. Ostatni numer w skali to najsilniejszy możliwy ból. Wyraża się głośnymi krzykami, agresją i depresją. Pojawiają się myśli samobójcze.

Inni charakterystycznymi objawami bólu klasterowego, występującymi naprzemiennie są:

  • zaczerwienie oka
  • spuchnięcie powieki
  • łzawienie
  • zamglone widzenie
  • wyciek surowiczy z nosa
  • zatkany nos

Poza tym mogą pokazać się inne objawy klasterowego bólu głowy takie jak: nudności, mdłości, pobudzenie psychoruchowe, mrowienie na twarzy, zwężenie źrenic.

Napad może trwać jednie kilka minut, aż do 3 h powtarzając się kila razy w ciągu dnia. Istotną kwestią jest to, że dolegliwości pojawiają się przez kilka tygodni lub miesięcy po czym następuje całkowita remisja. Występowanie remisji świadczy o epizodycznym rodzaju klasterowego bólu głowy. Remisja może trwać miesiąc, a nawet do kilku lat. Niestety u 10% chorych nie pojawiają się remisje lub są one bardzo krótkie. Trwają maksymalnie do 10 góra 14 tygodni. Taka postać jest przewlekłym typem tego schorzenia. Jedna osoba może chorować zarówno na postać epizodyczną jak i przewlekłą.

Przyczyny bólu klasterowego

Przyczyny tak silnego bólu nie są znane. Podczas ataku występuje aktywacja okolic tylnego podwzgórza. Może to być wskazówką, że w tym miejscu istnieje generator klastrowego bólu głowy jednak nic więcej poza tym nie wiadomo.

Niektóre źródła podają, że przyczyną klasterowego bólu głowy może być zapalenie asceptyczne (sterylne). Dotyczy ono struktury kostnej, a tam przebiega nerw trójdzielny z tętnicą dochodzącą do mózgu. Podczas zapalenia krew nie może swobodnie płynąć przez co pojawia się obrzęk. Poszerzone tkanki powodują ucisk na włókna nerwu trójdzielnego, a to ból głowy i objawy wegetatywne.

Uważa się, że palenie papierosów ma duży związek z tą bolesną przypadłością, ponieważ bezpośrednio oddziałuje na komórki nerwowe i naczynia krwionośne. Badania potwierdzają wysoki odsetek osób palących (dwie lub kilka paczek dziennie) wśród chorujących na klasterowy ból głowy. Wynosić on może nawet 90%. Cechy osobowościowe również mają znaczenie. Duża części osób jest nerwowa, agresywna i sfrustrowana, ale tez sumienna i obowiązkowa.

Klasterowy ból głowy mogą prowokować leki na rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Odpowiedzialne za bóle klastrowe mogą być czynniki, które wywołują migrenę, a więc stres, niektóre produkty spożywcze przede wszystkim alkohol, a także zaburzona równowaga biochemiczna i hormonalna.

Klasterowy ból głowy – jak zwalczyć?

Leczenie klasterowego bólu głowy obejmuje zwalczanie pojedynczego ataku, przerywanie klastru i profilaktykę.

Doraźne łagodzenie dolegliwości polega na wdychaniu tlenu przez 15 minut (7l/min) poza tym podaje się leki przeciwbólowe jak tryptany oraz glikokortysteroidy.

W leczeniu przewlekłym (profilaktycznym) stosowany jest kwas walproinowy, werapamil i węglan litu. Osoby odporne na leki powinny poddać się stymulacji tylnej części podwzgórza.

Przerywanie klastru oparte jest na lekach steroidowych podawanych na początku dożylnie, a później w mniejszych dawkach – doustnie.

Zespół Hortona czy hemikarnia?

Klasterowe bóle głowy mylone są z hemikarnią (zespół Sjaastada). Hemikrania objawia się znacznie większą częstotliwością napadów w ciągu dnia niż zespół Hortona. Napady występują od 5-40 natomiast klastry w ciągu doby pojawią się maksymalnie osiem razy. W dodatku na hemikranię chorują częściej kobiety, a na klasterowy ból głowy – mężczyźni. Reszta objawów jest bardzo podobna.

Jeżeli masz wątpliwości czy chorujesz na klastrowy ból głowy – zapoznaj się z moim tekstami na temat rodzajów bólu głowy. Możesz również wykluczyć migrenę czytając tekst pt. Czy Twój ból głowy to migrena?

Przydatny wpis? Udostępnij, aby inni mogli skorzystać! Będę wdzięczna 🙂 

Podobne posty

Grupa migrena facebook
Grupa dieta facebook

Najchętniej czytane

OBSERWUJ MNIE NA

Napisz do mnie na kontakt@cocorose.pl

Znajdź mnie na