ScrollToTop

Migrena to nie tylko ból głowy. Objawy migreny zwykłej

Migrena zwykła jak i z aurą ma podobne objawy. Różnica w zasadzie jest jedna czyli występowanie aury migrenowej. Główne objawy migreny zwykłej to ból głowy i nudności jednak poza nimi występuje spektrum innych zaburzeń, zmiany fizjologiczne oraz wiele poważnych symptomów. U różnych osób przejawy migreny są inne. Różnią się one także w poszczególnych epizodach u danej osoby. Migrena jest zespołem niezliczonych składników o złożonej strukturze. Ból głowy może mieć pierwszorzędne znaczenie, drugorzędne, albo być całkowicie nieobecnym elementem.

Przeczytaj również:
Rodzaje migren
Czy Twój ból głowy to migrena?
Rodzaje bólów głowy

Migrena – objawy 

ból głowy
Słowo migrena oznacza połowiczny. Wielu pacjentów przez całe życie boli jedna strona głowy natomiast w większości przypadków w trakcie napadu ból „rozlewa się” i w efekcie odczuwany jest na obu połowach. Połowiczność może przejawiać się dodatkowo w ten sposób,  że po jednej stronie ból jest silny zaś po drugiej umiarkowany.
Natężenie migrenowego bólu głowy mieści się w szerokim zakresie, od takiego pojawiającego się przy gwałtownych ruchach po uniemożliwiającego normalne funkcjonowanie.

nudności + objawy z nimi związane

Nudności to najczęstszy poza bólem głowy objaw migrenowego bólu głowy. Wraz z nudnościami wiąże się niechęć do jedzenia poza tym często występuje refluks i ślinotok. Nudności wywołują odbijanie się, czkawkę, torsje i wymioty. Sygnały te, to zwiastun ostrego bólu głowy. Po wymiotach ból głowy może ustąpić chociaż częściej nasila naczyniowy ból głowy.

drażliwość i światłowstręt

Bardzo często występujące w migrenie zwykłej. Drażliwość może być wynikiem zmiany nastroju i poszukiwania odosobnienia. Drugi aspekt jest efektem drażliwości ośrodkowego układu nerwowego i  pobudzenia zmysłowego  w tak silnym natężeniu, że stają się dla chorego nie do zniesienia. Chorzy na migrenę przy ostrych atakach migrenowych mają  problem ze światłowstrętem ponadto występuje fonofobia i zwiększona recepcja dźwięków. Kapanie wody do zlewu może wywołać wściekłość u chorych.

zmiany nastroju 

W fazie początkowej migreny, gdy natężenie bólu nie jest najsilniejsze pacjent  zazwyczaj jest niespokojny i pobudzony. Kontakty społeczne będą go drażnić. W przypadku rozwiniętego stadium napadu pojawia się przygnębienie, rezygnacja i bierność. Następuje wycofanie w chorobę. Chorzy chcą pozostać sami w ciemnym pomieszczeniu. Przygnębienie może przerodzić się w depresję a nawet przyjąć samobójczy wymiar. Pacjenci mający depresję migrenową mają poczucie całkowitego braku nadziei i trwałości cierpienia. Wraz z przygnębieniem pojawia się gniew i frustracja. W najpoważniejszych przypadkach chory jest zrozpaczony, wściekły i odczuwa obrzydzenie do wszystkich.

zmiany w wyglądzie twarzy

Twarz może być ciemniejsza i zaczerwieniona. Takie objawy migreny występują u osób, które na co dzień dostają rumieni podczas złości lub zawstydzenia. Większość jednak osób jest blada z zapadniętymi i podkrążonymi oczami. Czasem twarz staje się czerwona w pierwszych minutach a następnie blednie. Niekiedy występuje obrzęk twarzy, czaszki, języka lub warg.

letarg i odrętwienie

Ostre napady migreny wymuszają bezczynność. Występuje apatia i chory potrzebuje odpoczynku. Wiele osób czuje się słabo oraz przejawia zmniejszone napięcie mięśni szkieletowych.  Poza tym chorzy są przygnębieni, pragną odosobnienia i snu. Niektóre osoby ogarnia ospałość przed atakiem migreny lub wraz z nadejściem bólu głowy. Mają nieprzyjemne, makabryczne sny. Dopada ich letarg i odrętwienie. Inni pacjenci zgłaszają, że krótki i głęboki sen w początkowym stadium migreny może zatrzymać jej rozwój.

zawroty głowy, zasłabnięcia i omdlenia

W migrenie zwykłej zawroty głowy nie występują często, bardziej lekkie wirowanie w głowie. Przyczyną takiego stanu może być zapaść naczyniowo-ruchowa, wyczerpanie, nudności, odwodnienie, osłabienie mięśni lub oddziaływanie mechanizmów ośrodkowego układu nerwowego zacieniających świadomość.

zmiany w gospodarce wodnej

Przyrost wagi występuje u części pacjentów w związku z podawaniem chorym dużej ilości wody. Prowadzi to do zatrzymania wody w organizmie. Wydalanie moczu zmniejsza się, ale gęstość wzrasta. Po ataku migreny nadmiar płynu jest wydalany w formie diurezy.

gorączka

Zdarzają się osoby, które wraz z początkiem migreny lub przed jego napadem odczuwają chłód. Sinieją im kończyny, mają zaczerwienioną twarz. Towarzyszy im uczucie gorąca i zimna (naprzemiennie), dreszcze i pocenie. Na koniec może pojawić się gorączka.

Migrena – objawy oczne, nosowe i brzuszne

Praktycznie zawsze przy ataku migreny mamy do czynienia ze zmianami w wyglądzie oczu – objawy oczne. Najczęściej jest to przekrwienie naczyń w gałce ocznej. Przez łzawienie oczy mogą być bardziej wilgotne, ale czasem są matowe i zapadnięte. Poważnym zmianom towarzyszy pieczenie oka, rozmycie wzroku, bolesna wrażliwość na światło.

Objawy nosowe występują rzadko. Małżowiny są wtedy obrzękłe i zaczerwienione. Obfita wydzielina w nosie pojawia się na początku lub na koniec napadu. Wszystkie te objawy są mylące dla lekarzy. Diagnozują zapalenie zatok, przeziębienie i inne infekcje wirusowe.

Jedna osoba na dziesięć chorujących na migrenowe bóle głowy miewa ból brzucha lub nieprawidłowe funkcjonowanie jelita grubego. Są to zwykle młodsze osoby. Mowa tu o przede wszystkim dwóch rodzajach bólu brzucha. Pierwszy to ból nadbrzusza. Świdrujący i jednostajny. Może promieniować na plecy. Mylony jest z zapaleniem trzustki czy pęcherzyka żółciowego. Drugi rodzaj to kolka w prawej, dolnej części brzucha. Lekarze diagnozują jako zapalenie wyrostka robaczkowego. Poza objawami brzusznymi obserwuje się w początkowej fazie migreny spowolnienie perystaltyki jelit, zaparcia i ogólnie zastoje w całym układzie pokarmowym. W końcowym stadium występuje biegunka.

Podobne posty

Grupa migrena facebook
Grupa dieta facebook

Najchętniej czytane

OBSERWUJ MNIE NA

Napisz do mnie na kontakt@cocorose.pl

Znajdź mnie na