ScrollToTop

Migrena z aurą – objawy. Aura migrenowa bez bólu głowy

Migrena klasyczna wiąże się z występowaniem aury migrenowej. Pojęcie aury stosowane jest od dwóch tysięcy lat, ale w kontekście halucynacji, omamów zapoczątkowujących atak padaczki. Dopiero od ponad stulecia mówi się, że aura poprzedza napad migreny klasycznej, stąd bierze się jej druga nazwa migreny z aurą.

Zobacz wpis:
Rodzaje migren
Leczenie farmakologiczne migreny
Migrena miesiączkowa oraz w czasie ciąży i menopauzy

Objawy aury migrenowej

Objawy aury migrenowej są nieprawdopodobnie zróżnicowane. Możemy podzielić je na podstawowe kategorie:
– złudzenia czuciowe, optyczne i inne;
– pobudzenie lub osłabienie zmysłowe;
– zmiany świadomości i napięcia mięśniowego;
– wahania nastroju i afektu;
– zmiany wyższych funkcji integracyjnych.

Omamy wzrokowe, czuciowe i inne

Zwiastunem zapoczątkowującym aurę wzrokową jest pojawienie się w polu widzenia gwiazdek, plamek, iskier czy różnego rodzaju figur geometrycznych. Zwykle są białe, lecz mogą być jaskrawe. Czasem występuje jedna, duża plamka, która przemieszcza się cyklicznie, po stałej drodze i nagle znika, pozostawiając pole olśnienia. Inne omamy to falowanie i drganie pola widzenia przypominające wodę poruszaną przez wiatr.

Głównym objawem migreny z aurą wzrokową jest ukazanie się mroczka migrenowego. Jednym z nich jest mroczek migocący, który jest tak jasny, że aż oślepiający. Stopniowo powiększa się, przekształcając w półksiężyc lub podkowę.

Mroczek migrenowy

Przed lub po mroczku migocącym pojawia się mroczek negatywny, będący obszarem zaniewidzenia.

Omamy czuciowe mogą wystąpić przed, po, w trakcie, ale też zamiast mroczków. Ujawniają się znacznie rzadziej przy migrenie klasycznej niż objawy wzrokowe. Najczęściej dotyczą języka, ust i dłoni.

Inne omamy to na przykład halucynacje słuchowe. Są nimi dudniące, syczące, burczące odgłosy. Czasem dochodzi do przytępienia słuchu lub jego zanik. Może też pojawić się odczucie poruszenia kończyną czy zmiany pozycji, które nie miały miejsca.

Pobudzenie lub osłabienie wrażeń zmysłowych

Kolejnymi przejawami migreny z aurą są m.in. rozjaśnienia pola widzenia, kolorowe obrazy widziane przy zamkniętych oczach. Poza tym delikatny dotyk odczuwany boleśnie, ciche dźwięki słyszane są znacznie głośniej do tego mogą odbijać się echem. Pobudzenie wiąże się ze zwiększonym napięciem mięśniowym. Po intensyfikacji pobudliwości zmysłowej przychodzi osłabienie wrażliwości zmysłów, szczególnie przy ciężkich aurach migrenowych z omdleniem.

Zmiany świadomości i napięcia mięśniowego

Po ustaniu halucynacji i zwiększonego napięcia mięśniowego, obniża się poziom świadomości i napięcia mięśni. W łagodnych formach aury migrenowej mamy do czynienia z odrętwieniem i letargiem, a w skrajnych z utratą świadomości i niemożliwością napięcia mięśni.

Omdlenia migrenowe nie są zjawiskiem częstym ani nagłym. Mogą pojawić się tylko kilka razy w życiu, ale też cierpiący na migreny z aurą mogą ich nie pamiętać lub wypierać ze świadomości. Na początku chory odczuwa otępienie. Następnie wchodzi w stan osłupienia (stuporu), a więc mimo zachowania świadomości nie reaguje na bodźce zewnętrzne. Dopiero kolejnym stadium jest śpiączka. Często towarzyszą jej nietrzymanie moczu i napady epileptyczne.

Zmiany afektu i nastroju

Oprócz wahań nastroju podczas migreny z aurą, chorzy mogą odczuwać stany obezwładniających emocji. Można w tym czasie mieć m.in. straszliwie, złe przeczucia i poczucie nadchodzącej śmierci czy unicestwienia.

Zmiany wyższych funkcji integracyjnych

Ostatnie, złożone objawy aury migrenowej to m.in. pozorne zwiększanie i zmniejszanie czy też przybliżanie i oddalanie obiektów. Ponadto widzenie mozaikowe i poklatkowe. Obraz rozpada się na nieregularne, wielokątne fragmenty, jak w mozaice lub znika z niego ruch. Widać jedynie ciąg migających klatek dokładnie, jak przy zbyt wolno puszczonym filmie. Kolejne dolegliwości dotyczące migreny z aurą to zaburzenia mowy i języka. Zakłócenia poczucia czasu np. wrażenie zwielokrotnionej świadomości, coś na podobieństwo déjà vu.

Etapy widzenia mozaikowego

Podczas przebiegu aury migrenowej mogą wystąpić zawroty głowy, ostre nudności, problemy w nadbrzuszu i inne. Do tego dochodzą typowe objawy migreny następujące po aurze.

Aura migrenowa bez bólu głowy

Gdyby nie to, że po aurze często występuje ból głowy, nudności itp. byłby duży problem z odkryciem jej migrenowego podłoża jednak czasem aura migrenowa pojawia się bez bólu głowy (cicha migrena). Atak migreny składa się z czterech faz. Początkującej, aury, bólu i kończącej. W tej sytuacji migrena obejmuje pierwszą i drugą fazę. Nie przechodzi w fazę trzecią. Takie przypadki najczęściej zdarzają się u osób, chorujących na migrenę od wielu lat. Aura migrenowa bez bólu głowy nazywana jest samoistną lub izolowaną.

Potrzebujesz pomocy w sprawie migreny? Zapraszam do GRUPY WSPARCIA.

Bibliografia:
Sacks O., „Migrena”, Zysk i S-ka wydawnictwo, Poznań, 1992.
*Ilustracje również pochodzą z tej pozycji.

Podobne posty

Najchętniej czytane

OBSERWUJ MNIE NA
Sorry:

- Instagram feed not found.

Napisz do mnie na kontakt@cocorose.pl

Znajdź mnie na