ScrollToTop

Otyłość – problem XXI wieku. Zdrowotne konsekwencje nadwagi i otyłości

Na świecie żyje 2,1 mld osób z nadwagą i około 675 mln – otyłych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), organizacje medyczne, Unia Europejska i inne państwa na świecie zgodnie mówią, że zapobieganie nadwadze i otyłości jest jednym z największych problemów XXI wieku.

Otyłość jest chorobą metaboliczną, której przyczyną są zaburzenia popędu żywieniowego, co w konsekwencji prowadzi do patologii i dysfunkcji w obrębie wszystkich narządów i układów.

Nadwaga czy otyłość? W rozróżnieniu pomoże wpis o BMI, a więc prawidłowej wadze do wzrostu i normach zawartości tkanki tłuszczowej.

W krajach rozwiniętych oraz w grupach osób wykształconych otyłość postrzegana jest jako zjawisko negatywne. W tych środowiskach istnieje świadomość o przedwczesnej umieralności i  pogorszeniu jakości życia w związku z nadmierną wagą. Według danych WHO w Europie umiera 2,6 mln osób przez choroby będący wynikiem zbyt wysokiego wskaźnika BMI. Niestety, w nadal wielu kulturach otyłość nie jest stygmatyzowana tylko traktowana jako wyraz dobrobytu.

Zobacz wpis:
Zapotrzebowanie kaloryczne – ile jeść, żeby schudnąć, przytyć i nie tyć?
Zdrowy styl życia – zachowania prozdrowotne
Zaburzenia odżywiania – niespecyficzne

Nadwaga i otyłość w Polsce – statystyki

Statystyki w Polsce dotyczące otyłości są zatrważającej. Jak podaje GUS, obecnie w Polsce zbyt dużą masę ciała ma 48% kobiet i 57% mężczyzn. A otyłość, która uznawana jest za jednostkę chorobową występuje u 19-22% kobiet i u 16-21% mężczyzn. Dynamicznie ten problem pogłębia się wśród polskich dzieci. Przez choroby związane z otyłością w 2014 roku hospitalizowanych zostało 1,5 mln osób. Badania przeprowadzane przez Instytut Zdrowia i Żywności w 2010 i 2013 roku wśród dzieci w wieku 11-12 lat ukazują wzrost liczby chłopców z problemem nadwagi i otyłości. W 2010 roku było ich 23,7%, a trzy lata później 28%. U dziewczynek wskaźnik ten utrzymywał się na podobnym poziomie 22-23%. Pod tym względem Polska zbliża się do krajów takich jak Grecja, Hiszpania, Słowienia i Węgry, gdzie liczba dzieci z nadmierną masą ciała jest najwyższa.

Objawy i skutki nadwagi i otyłości

Objawem otyłości jest oczywiście nadmiar tkanki tłuszczowej. Co do skutków nadwagi i otyłości to jest ich wiele. Konsekwencje nadmiernej masy ciała widoczne są w układzie metabolicznym, hormonalnym, krążenia, oddechowym i rozrodczym. Związane są też ze zmianami skórnymi, problemami z ruchem. Mogą pojawić się zmiany onkologiczne.

układ metaboliczny i hormonalny
Istnieje bardzo duża zależność otyłości z cukrzycą typu 2. Zachorowalność na tę chorobę zwiększa się trzykrotnie u osób z BMI powyżej 30 kg/m² w porównaniu do osób z BMI poniżej 22 kg/m².

układ krążenia
– otłuszczenie serca i wzrostu zawartości tłuszczu w jego włóknach co znacząco obniża wydolność organizmu do wysiłku fizycznego i przystosowanie układu krążenia do aktywności
– obciążenie serca większym wysiłkiem
– zmiany miażdżycowe w naczyniach tętniczych
– lepkość krwi i zwiększenie jej objętości co może zakłócać przepływ krwi w naczyniach włosowatych oraz powodować nadciśnienie
– problemy z oddychaniem
Zmiany układu krążenia mogą spowodować udar mózgu, zatory płucne, chorobę niedokrwienną serca, uszkodzenie mięśnia sercowego oraz zakrzepicę żylną. Np. choroba niedokrwienna serca u osób mających BMI na poziomie 25-29 kg/m² pojawia się dwa razy częściej natomiast jeśli BMI znajduje się powyżej 29 kg/m² to już trzy razy częściej.

układ oddechowy
– ograniczenie ruchomości klatki piersiowej i przepony przez co obniża się wentylacja płuc. Może to podwyższyć ciśnienie w śródpiersiu a także doprowadzić do zaburzeń a nawet niewydolności układu krążenia
– mniejsza objętość powietrza oddechowego
Nadwaga i otyłość drastycznie zwiększają ryzyko astmy, syndromu hipowentylacji, bezdechu w czasie snu, powikłań podczas znieczulenia.

układ ruchu
– zmniejszona gibkość ciała
– mniejsza siła mięśniowa a co za tym idzie obniżona zdolność do wykonywania dłuższej pracy mięśniowej
– niższa wytrzymałość krążeniowo-oddechowa
Upośledza się wtedy możliwość samodzielnej i bezpiecznej realizacji codziennych, życiowych zadań. Główną przyczyną takiego stanu jest przerost tkanki tłuszczowej w okolicach stawów a także zmiany zwyrodnieniowe w okolicach kostno-stawowych. Ponadto powstają stany zapalne kości i stawów, spada wydajność w pracy, rośnie ryzyko płaskostopia i koślawego ułożenia stóp lub kolan, co znacząca wpływa na mobilność. Do tego pojawia się problem bólów kręgosłupa i zmiany zwyrodnioniowo-przerostowe związane z obciążeniem kręgów, krążków międzykręgowych i wiązadeł.

zmiany onkologiczne
Wiele chorób nowotworowych może rozwijać się przez wzmożone procesy metaboliczne wewnątrz komórek związane z kumulowaniem się w nadmiarze tłuszczu w organizmie.  Wraz z  otyłością zwiększa się ryzyko zachorowalności u kobiet na raka sutka, jajnika i macicy natomiast u mężczyzn prostaty i jelita gruba. Ryzyko nowotworu jelita grubego u osób otyłych zwiększa się trzykrotnie.

układ rozrodczy
Otyłość i nadwaga może doprowadzić do dysfunkcji układu rozrodczego i zaburzeń we współżyciu. U kobiet mogą wystąpić krwawienia  z macicy, torbiele jajników, zakłócenia cyklu miesiączkowego, problemy  z zajściem w ciążę i komplikacje w trakcie jej trwania. Kobiety mające obwód talii większy niż 88 cm w 50% chorują na zespół policystycznych jajników. Mężczyźni mają problemy ze spadkiem poziomu testosteronu.

problemy psychiczne
– wahania nastroju
– wycofanie z życia społecznego
– stany depresyjne
– mocno zaniżona samoocena
– osłabienie wiary we własne możliwości
– do tego dochodzi dyskryminacja w szkole czy w pracy, trudności w znalezieniu pracy, izolacja społeczna a także upokorzenia i ośmieszenia.

zmiany skórne
– rogowacenie ciemne
– nadmierne owłosienie
– cellulit
– odparzenia

Nadwaga i otyłość to poważne problemy nie tylko ze zdrowiem. Objawiają się również w aspekcie psychologicznym, sprawnościowym, estetycznym, społecznym i ekonomicznym. Następuje pogorszenie życia społecznego, rosną koszty leczenia. Pogarszają się rokowania po przez utrudnienia w diagnozowaniu i leczeniu. Ciężka otyłość w wieku 20-30 lat skraca życie nawet o 8-13 lat.

Otyłość to poważny problem dla gospodarki, ponieważ rośnie liczba zwolnień lekarskich z pracy, zwiększają się koszty leczenia, czas hospitalizacji, ilość wypadków. Innym kosztownym problemem jest projektowanie i montowanie urządzeń oraz siedzeń w samolotach dostosowanych dla osób z nadwagą. Następuje nadmierne obciążenie systemu opieki zdrowotnej i firm ubezpieczeniowych.

Obecnie nadwaga i otyłość to choroba cywilizacyjna i problem epidemiologiczny – wciąż narastający.

Bibliografia:
Osiński W., Nadwaga i otyłość. Aktywność fizyczna w profilaktyce terapii., PZWL, Warszawa, 2016.

Podobne posty

Najchętniej czytane

OBSERWUJ MNIE NA
 Moja metamorfoza, minęło prawie 10 lat i 10 kilo przybyło, a będzie jeszcze lepiej Długa i wyboista droga za mną, teraz będzie już łatwiej;) #fitgirl #motywator, #slim, #trenerka #trenerpersonalny, #sporty, #fitnessmotivation, #chuda, #dieta, #cwiczenia, #zmiana, #metamorfoza, #badzfit, #masa, #fitblogger #nigdysieniepoddawaj, #ciezkapraca, #staystrong, #brzuch, #silownia, #barki, #strongisbeautiful, #fitspire #zaburzeniaodżywiania #strongissexy, #polishfit, #polskadziewczyna, #polishfitgirl Dziś kolacja z @kolekcjonerka w @zolty_slon Dziękuję kochana za miłe spotkanie, a to dopiero początek Do następnego #friends, #happygirl, #kolacja #spotkanie, #blogerki, #polskiedziewczyny, #cheat #restauracja, #kolezanki, #wspolpraca, #biznes, #bizneswoman, #active, #womeninbusiness, #womens
 Czasem i wpada @mcdonalds, a nie tylko „ą” „ę” restauracyjne A fryty mc chodziły za mną od tygodnia Niech idzie w bicka #milegodnia, #happyme #dietaniemusibyćnudna, #dietabezdiety , #mcdonalds, #frytki, #instapic #cheatday, #cheatmeal, #polskadziewczyna, #polishfit, #bodybuilder, #masa, #fitnessgirl, #girlpower, #dietatoniekara, #gymaholic, #instamoment, #foodblogger, #streetfood, #pornfood, #polska, #burger, #restday, #restauracja, #pyszne, #jestmoc, #lifestyle, #biceps Po 2 tygodniowej przerwie czas na trening #czasnatrening, #siłownia, #shake, #trening, #trenerka, #audi, #fitphoto, #picoftheday, #active, #pinkandblack, #sporty, #workout, #fitgirl #trainlikeagirl, #postivevibes, #polishfitgirl, #polskadziewczyna, #instafit, #letsgo, #natrening, #odzywka, #noexuses, #girlpower, #pretty, #girly #streetstyle, #personaltrainer, #instapic, #audiporn
 Ile razy pomyślałeś: od jutra zacznę wszystko od nowa i będę wreszcie szczęśliwy? ☺️ Ile razy pomyślałeś: od jutra nie będę jeść słodyczy i zacznę regularnie ćwiczyć? ‍♀️ Ile razy pomyślałeś: odejdę od osoby, której w głębi serca nie kocham?  Ile razy pomyślałeś: rzucę pracę i będę działał na swoich warunkach? ‍ Ile razy pomyślałeś: w te wakacje wyruszę w podróż życia?  Ile razy pomyślałeś: wybuduję własny dom? A ile razy za myślą nie wydarzyło się nic ⛔ Jeździsz codzienne do pracy na 8 rano, wracasz do domu zmordowany, a w zlewie sterta naczyń, znane? I w koło ta sama rutyna i mimo, że marzenia są Ty w swoim życiu nie zmieniasz nic... Sorry, ale żaden cud się nie wydarzy 🤐, jeżeli Ty nic nie zmienisz. Nie zaczniesz kierunkować swojego życia w inną stronę... TO, ŻE TY STOISZ W MIEJSCU NIE ZNACZY, ŻE CZAS SIĘ ZATRZYMAŁ⌛ON CAŁY CZAS TYKA ⏱️ NIE MARNUJ GO! #marzenia, #fitgirl #motywacja, #mamcel, #życie #aktywnie, #nevergiveup #motywacjadodziałania, #view, #warszawa, #polishfit, #instapic, #polskadziewczyna, #trenerpersonalny, #trenerka #photooftheday, #dodzieła #dopracyrodacy, #longlegs, #staystrong, #szczescie, #drogadosukcesu, #miłość #polishblogger, #odchudzanie, #gymgirl, #dreams, #polska, #fitnessfreaks, #loveyourself To, że efekty pracy są super to nie znaczy, że nie może być lepiej 🤓Weekend szkoleniowy... Mnóstwo wiedzy i inspiracji, które już wprowadzam w życie #szkolenie, #certyfikat, #wyzwanie , #dietetyka, #trenerpersonalny, #nauka, #motywacjadodziałania, #polskadziewczyna, #polishfit, #fitgirl, #kujonki, #zdrowie, #zdrowystylzycia, #fitlifestyle, #hardwork, #wytrwałość, #sukces, #health, #beauty #suplementacja, #dieta, #aktywnoscfizyczna
 Wiecie, że to mój czwarty pojemnik w przeciągu 3 miesięcy... Tego różowego co ostatnio dawałam już nie ma - zostawiłam na siłce Moja zmora od dziecka gubienie wszystkiego #trening, #zrytyberet, #hantle, #silka #odżywki, #guma, #fitlife #bodybuilder, #robimyforme, #trenerka, #sporty, #active, #letsgo, #trainingday, #gymgirl #weekendtime, #fitnessfreaks, #bezwymówek, #ćwiczenia, #nieodpuszczamy, #girly, #girlpower, #polishfit, #fit #fitblogger, #fitpolishgirl #polskadziewczyna, #bcaa, #strongissexy, #positivevibes WOLNOŚĆ PRZYCHODZI, WTEDY, GDY PRZESTAJESZ MARTWIĆ SIĘ TYM, CO POWIEDZĄ O TOBIE INNI... Oczywiście nigdy nie będzie tak, że w 100% będziemy wszystko olewać. Ludzie, którzy mówią, że maj wszystko w 4 literach - kłamią :) To jest ludzkie i w wielu kwestiach pomocne. Problem zaczyna się w sytuacjach, kiedy zdanie innych jest ważniejsze jest od tego, co myślę, czy chciałbym ja i decyzje podejmowane w oparciu o ten strach ciągną nas w dół ⤵️ Przykłady: 1) Odchudzanie na szybkiego, głodóweczki, detoksy na Boże Narodzenie, na Sylwestra po, to żeby dobrze prezentować się wśród rodziny, przyjaciół czy na wakacje, aby lepiej wyglądać na plaży... ⛔ Efekt jojo murowany.... 2) Utrzymywanie relacji z ludźmi, którzy nas wykorzystują bojąc się, że będą obgadywać nas wśród innych... ⛔ Znajomi na Tobie żerują, Ty się fatalnie czujesz, stresujesz, a gwarancji, że Cię obgadywać nie będą, nie ma żadnej. 3) Ludzie giną w długach, nie sprzedadzą samochodu - no bo, co sąsiedzi powiedzą? ⛔ A długi rosną i rosną.... 4) Rezygnacja z własnych marzeń, ponieważ ktoś nam doradził, że lepiej nie. I w ogóle zabranianie sobie marzyć bo środowisko w nic nie wierzy i oczywiście nikomu nic nie może się udać... ⛔ I dalej jesteś w tym samym miejscu bez perspektyw... A TERAZ, GDYBYŚ NA PIERWSZYM MIEJSCU POSTAWIŁ SIEBIE, A POTEM INNYCH... 1) Chcesz schudnąć, zabierasz się za to kilka miesięcy przed... Może nie zdążysz na Boże Narodzenie w tym roku, ale już na Wielkanoc będzie super, a na wakacje - to już brak słów ✅ Będziesz zdrowy, a efekty trwałe i rzeczywiste (na głodówkach tracisz wodę i mięśnie, a nie tłuszcz). 2) Olejesz tych ludzi Może I Cię poobgadują, pośmieją się - za pół roku im się znudzi. ✅ A Ty będziesz mieć czas na spotkanie prawdziwych i oddanych przyjaciół, przy których będziesz szczęśliwy
 To mój drugi trening po 2 tygodniowej przerwie związanej z migrenami... przyznaję się, że nie bardzo mi się chciało, ale teraz po czuję się świetnie i już po mału wracam do formy A jak u Was? #fitspiration, #silka #fitnessmotivation, #trening, #polishfit, #trenerka, #bestrong #motywacja, #nieodpuszczamy, #noexuses, #cwiczenia, #fitlife #dzientreningowy, #gymselfie, #barki, #potreningu, #fitgirl #treningsilowy, #fridayvibes, #fitstyle, #zdrowystylzycia, #fitcoach, #migrena, #fitchick #weekendtime, #forma, #fitnessfreaks, #fitnesstrainer Straszne śpiochy, ale działamy;) dobrze, że dzisiaj nie mam treningu... Miłego dnia Kochani #milegodnia, #śpiącakrólewna, #beztreningu, #restday, #fitgirl #dopracy, #trenerka, #activities, #selfie, #motywacja, #beauty #dziendobry, #dopracyrodacy, #autoselfie, #audi, #bestrong, #letsgo, #longhairdocare, #śpiąca
 Zbieramy się do pracy 🤓 U mnie dni ostatnio nienajlepsze, ale sztuką jest „tańczyć w deszczu” Dobrego Dnia #longhairdocare, #lashes, #trenerpersonalny, #fitlifestyle #dopracyrodacy, #polishfit #niepoddawajsie, #girlpower, #polishgirl, #noexuses, #beauty, #fitgirl, #motywator, #fitspire #motywacjadodziałania, #polskadziewczyna, #blogerka, #letsgo, #urodażycia, #zyciowe, #polishblogger, #womenstyle, #naturalhair, #pracujaca, #instagirly, #instamakeup, #freelancer, #perfectbody, #nieodpuszczamy Czy Ty też, jak ja masz weekend treningowy? Najważniejsze to działać mimo gorszych dni, a wtedy sukces murowany A na blogu wpis 🆘 ZAPOTRZEBOWANIE KALORYCZNE - ILE JEŚĆ, ABY SCHUDNĄĆ, PRZYTYĆ I NIE TYĆ?🆘)Link w bio) #dieta, #motywacja, #pasja #jakschudnac, #odchudzanie, #aktywnoscfizyczna, #zdrowie, #zdrowenawyki, #nevergiveup #zdrowepodejscie, #trening #dietabezdiety, #trenerka, #siłownia, #gymmotivation, #fitgirl, #treningczynimistrza, #longlegs, #nike, #gymaholic, #motywator, #fitinspiration, #dietetyka, #dietaodchudzająca, #fitnessgirl, #nazdrowie

Napisz do mnie na kontakt@cocorose.pl

Znajdź mnie na