ScrollToTop

Otyłość – problem XXI wieku. Zdrowotne konsekwencje nadwagi i otyłości

Zwykle, gdy mowa o zaburzeniach odżywiania, pierwsze co nasuwa się namyśl to jedynie anoreksja i bulimia, a przecież otyłość również do nich należy. Powoduje gorsze samopoczucie psychiczne i wiele szkód w organizmie. Nie ma nic wspólnego z racjonalnym podejściem do jedzenia i ogólnie ze zdrowym stylem życia. Otyłość jest chorobą metaboliczną. Dotyczy zaburzeń popędu żywieniowego, co prowadzi do chorób wszystkich narządów i układów.

Nadwaga czy otyłość? W rozróżnieniu pomoże wpis o BMI, a więc prawidłowej wadze do wzrostu i normach zawartości tkanki tłuszczowej.

Otyłość – problem XXI wieku całego Świata

Na świecie żyje 2,1 mld osób z nadwagą i około 675 mln – otyłych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), organizacje medyczne, Unia Europejska i inne państwa na świecie zgodnie mówią, że zapobieganie nadwadze i otyłości jest jednym z największych problemów XXI wieku.

W krajach rozwiniętych oraz w grupach osób wykształconych otyłość postrzegana jest jako zjawisko negatywne. W tych środowiskach istnieje świadomość o przedwczesnej umieralności i  pogorszeniu jakości życia w związku z nadmierną wagą. Według danych WHO w Europie umiera 2,6 mln osób przez choroby będący wynikiem zbyt wysokiego wskaźnika BMI. Niestety, w nadal wielu kulturach otyłość nie jest stygmatyzowana tylko traktowana jako wyraz dobrobytu.

Zobacz wpis:
Zaburzenia odżywiania – plagą ostatnich lat! Jest ich  więcej niż myślisz…
Zapotrzebowanie kaloryczne – ile jeść, żeby schudnąć, przytyć i nie tyć?

Nadwaga i otyłość w Polsce

Statystyki w Polsce dotyczące otyłości są zatrważającej. Jak podaje GUS, obecnie w Polsce zbyt dużą masę ciała ma 48% kobiet i 57% mężczyzn. A otyłość, która uznawana jest za jednostkę chorobową występuje u 19-22% kobiet i u 16-21% mężczyzn. Dynamicznie ten problem pogłębia się wśród polskich dzieci. Przez choroby związane z otyłością w 2014 roku hospitalizowanych zostało 1,5 mln osób. Badania przeprowadzane przez Instytut Zdrowia i Żywności w 2010 i 2013 roku wśród dzieci w wieku 11-12 lat ukazują wzrost liczby chłopców z problemem nadwagi i otyłości. W 2010 roku było ich 23,7%, a trzy lata później 28%. U dziewczynek wskaźnik ten utrzymywał się na podobnym poziomie 22-23%. Pod tym względem Polska zbliża się do krajów takich jak Grecja, Hiszpania, Słowienia i Węgry, gdzie liczba dzieci z nadmierną masą ciała jest najwyższa.

Objawy i skutki otyłości i nadwagi

Objawem otyłości jest oczywiście nadmiar tkanki tłuszczowej. Co do skutków otyłości i nadwagi – jest ich naprawdę wiele. Konsekwencje nadmiernej masy ciała widoczne są w układzie metabolicznym, hormonalnym, krążenia, oddechowym i rozrodczym. Związane są też ze zmianami skórnymi, problemami z ruchem. Mogą pojawić się zmiany onkologiczne.

układ metaboliczny i hormonalny
Istnieje bardzo duża zależność otyłości z cukrzycą typu 2. Zachorowalność na tę chorobę zwiększa się trzykrotnie u osób z BMI powyżej 30 kg/m² w porównaniu do osób z BMI poniżej 22 kg/m².

układ krążenia
– otłuszczenie serca i wzrostu zawartości tłuszczu w jego włóknach co znacząco obniża wydolność organizmu do wysiłku fizycznego i przystosowanie układu krążenia do aktywności
– obciążenie serca większym wysiłkiem
– zmiany miażdżycowe w naczyniach tętniczych
– lepkość krwi i zwiększenie jej objętości co może zakłócać przepływ krwi w naczyniach włosowatych oraz powodować nadciśnienie
– problemy z oddychaniem
Zmiany układu krążenia mogą spowodować udar mózgu, zatory płucne, chorobę niedokrwienną serca, uszkodzenie mięśnia sercowego oraz zakrzepicę żylną. Np. choroba niedokrwienna serca u osób mających BMI na poziomie 25-29 kg/m² pojawia się dwa razy częściej natomiast jeśli BMI znajduje się powyżej 29 kg/m² to już trzy razy częściej.

układ oddechowy
– ograniczenie ruchomości klatki piersiowej i przepony przez co obniża się wentylacja płuc. Może to podwyższyć ciśnienie w śródpiersiu a także doprowadzić do zaburzeń a nawet niewydolności układu krążenia
– mniejsza objętość powietrza oddechowego
Nadwaga i otyłość drastycznie zwiększają ryzyko astmy, syndromu hipowentylacji, bezdechu w czasie snu, powikłań podczas znieczulenia.

układ ruchu
– zmniejszona gibkość ciała
– mniejsza siła mięśniowa a co za tym idzie obniżona zdolność do wykonywania dłuższej pracy mięśniowej
– niższa wytrzymałość krążeniowo-oddechowa
Upośledza się wtedy możliwość samodzielnej i bezpiecznej realizacji codziennych, życiowych zadań. Główną przyczyną takiego stanu jest przerost tkanki tłuszczowej w okolicach stawów a także zmiany zwyrodnieniowe w okolicach kostno-stawowych. Ponadto powstają stany zapalne kości i stawów, spada wydajność w pracy, rośnie ryzyko płaskostopia i koślawego ułożenia stóp lub kolan, co znacząca wpływa na mobilność. Do tego pojawia się problem bólów kręgosłupa i zmiany zwyrodnioniowo-przerostowe związane z obciążeniem kręgów, krążków międzykręgowych i wiązadeł.

zmiany onkologiczne
Wiele chorób nowotworowych może rozwijać się przez wzmożone procesy metaboliczne wewnątrz komórek związane z kumulowaniem się w nadmiarze tłuszczu w organizmie.  Wraz z  otyłością zwiększa się ryzyko zachorowalności u kobiet na raka sutka, jajnika i macicy natomiast u mężczyzn prostaty i jelita gruba. Ryzyko nowotworu jelita grubego u osób otyłych zwiększa się trzykrotnie.

układ rozrodczy
Otyłość i nadwaga może doprowadzić do dysfunkcji układu rozrodczego i zaburzeń we współżyciu. U kobiet mogą wystąpić krwawienia  z macicy, torbiele jajników, zakłócenia cyklu miesiączkowego, problemy  z zajściem w ciążę i komplikacje w trakcie jej trwania. Kobiety mające obwód talii większy niż 88 cm w 50% chorują na zespół policystycznych jajników. Mężczyźni mają problemy ze spadkiem poziomu testosteronu.

problemy psychiczne
– wahania nastroju
– wycofanie z życia społecznego
– stany depresyjne
– mocno zaniżona samoocena
– osłabienie wiary we własne możliwości
– do tego dochodzi dyskryminacja w szkole czy w pracy, trudności w znalezieniu pracy, izolacja społeczna a także upokorzenia i ośmieszenia.

zmiany skórne
– rogowacenie ciemne
– nadmierne owłosienie
– cellulit
– odparzenia

Nadwaga i otyłość to poważne problemy nie tylko ze zdrowiem. Objawiają się również w aspekcie psychologicznym, sprawnościowym, estetycznym, społecznym i ekonomicznym. Następuje pogorszenie życia społecznego, rosną koszty leczenia. Pogarszają się rokowania po przez utrudnienia w diagnozowaniu i leczeniu. Ciężka otyłość w wieku 20-30 lat skraca życie nawet o 8-13 lat.

Otyłość to poważny problem dla gospodarki, ponieważ rośnie liczba zwolnień lekarskich z pracy, zwiększają się koszty leczenia, czas hospitalizacji, ilość wypadków. Innym kosztownym problemem jest projektowanie i montowanie urządzeń oraz siedzeń w samolotach dostosowanych dla osób z nadwagą. Następuje nadmierne obciążenie systemu opieki zdrowotnej i firm ubezpieczeniowych.

Obecnie nadwaga i otyłość to choroba cywilizacyjna i problem epidemiologiczny – wciąż narastający.

Bibliografia:
Osiński W., Nadwaga i otyłość. Aktywność fizyczna w profilaktyce terapii., PZWL, Warszawa, 2016.

Podobne posty

Grupa migrena facebook
Grupa dieta facebook

Najchętniej czytane

OBSERWUJ MNIE NA

Napisz do mnie na kontakt@cocorose.pl

Znajdź mnie na