ScrollToTop

Czy jesteś optymistą?

W psychologii optymizm to, nic innego jak pozytywny stosunek do życia. Umiejętność zauważenia jasnej strony danej sytuacji, rzeczywistości. Wywodzi się z łacińskiego słowa „optimum”, a więc „najlepiej”. Skłonność do optymizmu, traktowana jako cecha osobowości zwana wg. Scheier dyspozycyjnym optymizmem decyduje o wyborze celów oraz aktywności do ich realizacji. Wyraża ona ogólne oczekiwanie w przyszłości przede wszystkim pozytywnych wydarzeń. Zdarzenia niepomyślne mają pojawiać się sporadycznie, albo wcale. Dzięki myśleniu w taki sposób człowiek wierzy w osiągnięcie postawionego celu. Pomaga mu w podjęciu decyzji oraz w nie zaniechaniu aktywności w chwili pojawienia się negatywnych wydarzeń. 

Skłonność do optymizmu w głównej mierze zależy od czynników genetycznych, ale również kształtuje się na podstawie przeżyć szczególnie w okresie dzieciństwa.

Zobacz wpis:
– Co zgubiło DEYNN i Jej chłopaka Daniela Majewskiego w kontakcie z Klaudią Surmą?
– Trener sadysta czy może chłopak chorej dziewczyny?

Optymizm, a pesymizm wg Seligmana – wyuczony optymizm i bezradność

Na ukształtowanie się optymizmu według Martina Seligmana ma wpływ styl wyjaśnień zdarzeń wytworzony w najmłodszych latach zarówno pozytywnych jak i negatywnych, co rozróżnia pesymistów od optymistów. Pesymistyczny styl wyjaśniania zdarzeń ma związek z tzw. wyuczoną bezradnością. Jest wynikiem narażenia na nieprzyjemne, trudne doświadczenia, na które nie ma się wpływu i nie można ich uniknąć ani od nich uciec. Duża częstotliwość takich sytuacji wzmaga myślenie o niepowodzeniu w kolejnych nawet tych nad, którymi możemy sprawować kontrolę. Osoby z wyuczoną bezradnością obwiniają siebie za wszystkie niepowodzenia. Sądzą, żę mają one charakter stały i globalny. W konsekwencji zaprzestają jakichkolwiek działań, ponieważ z góry zakładają, że się nie uda. Ludzie odporni na syndrom wyuczonej bezradności wyrażają optymistyczny styl wyjaśnień zdarzeń. Niepowodzenia są dla nich chwilowe, niezależne od nich i nie mają zbyt dużego zasięgu przez co zachowują pozytywne myślenie w trudnych sytuacjach. Doświadczenie w dzieciństwie zdarzeń przewidywalnych oraz wzbudzających poczucie bezpieczeństwa powoduje ufne podejście do świata i wzmaga wiarę we własne możliwości.

Zobacz wpis:
Poczucie własnej wartości. W jaki sposób zmierzyć samoocenę?
Zdrowy styl życia. Zachowania prozdrowotne
Jak stworzyć szczęśliwy związek?

Rodzaje optymizmu

W literaturze wymienione są różne rodzaje optymizmu. Możemy podzielić go na:

 • esencjalny – dotyczącego myśleniu o naturze świata
 • sprawczy – obejmuje przekonania osoby o jej możliwościach tworzenia zdarzeń pozytywnych
 • ekspansywny – wiara w przyszłe pozytywne zdarzenia
 • obronny – nadzieja uniknięcia porażki
 • funkcjonalny – oczekiwanie pozytywnych zdarzeń i efektów swojej działalności

Pomiary optymizmu – test orientacji życiowej, kwestionariusz optymizmu, skala orientacji pozytywnej

Narzędzia, które można wykorzystać do pomiaru optymizmu to:

 • test orientacji życiowej
 • kwestionariusz optymizmu
 • skala orientacji pozytywnej

Test orientacji życiowej to najpopularniejsza metoda pomiaru dyspozycyjnego optymizmu osób dorosłych. Polega na odniesieniu się do 10 stwierdzeń skalą od 0-4. Im wyższa punktacja, tym wyższy poziom optymizmu.

Lp. Stwierdzenia Zdecydowanie nie odnosi
się do mnie
Raczej
nie odnosi
się do mnie
Ani się odnosi, ani się nie odnosi Raczej odnosi się do mnie Zdecydowanie odnosi się
do mnie
1 W trudnych chwilach zazwyczaj oczekuję pomyślnego rozwiązania 0 1 2 3 4
2 Łatwo się relaksuję 0 1 2 3 4
3 Jeżeli ma mnie spotkać niepowodzenie, to mnie spotka 4 3 2 1 0
4 Zawsze patrzę
w przyszłość optymistycznie
0 1 2 3 4
5 Towarzystwo moich przyjaciół sprawia
mi dużą radość
0 1 2 3 4
6 Jest dla mnie ważne,
aby zawsze mieć
jakieś zajęcie
0 1 2 3 4
7 Prawie nigdy
nie oczekuję, że sprawy ułożą się po mojej myśli
4 3 2 1 0
8 Trudno jest wytrącić mnie z równowagi 0 1 2 3 4
9 Rzadko liczę
na to, że przytrafi
mi się coś dobrego
4 3 2 1 0
10 Ogólnie oczekuję,
że przytrafi mi się więcej dobrego niż złego
0 1 2 3 4


Wyniki:
*3,7,9 są odwrotnie oceniane  (lub oceniane jako miary pesymizmu)
* 2,5,6,8 tzw. wypełniacze (ich nie oceniamy)

19-24 wysoki optymizm
14-18 umiarkowany optymizm
0-13 niski optymizm


Kwestionariusz optymizmu 

Składa się z 32 pozycji. Mierzy optymizm esencjalny i sprawczy.

Skala orientacji pozytywnej wykorzystywana w ocenie podatności do zauważania pozytywnych doświadczeń i aspektów życia oraz samego siebie. Skala zwiera trzy elementy: optymizm, samoocenę, satysfakcję z życia. Im wyższy wynik, tym wyższy poziom orientacji pozytywnej.

Lp.  Stwierdzenia Zdecydowanie nie zgadzam się Nie zgadzam się Ani się zgadzam ani nie zgadzam Zgadzam się  Zdecydowanie zgadzam się
1 Mam dużą wiarę
w przyszłość
1 2 3 4 5
2 Gdy tego potrzebuję,
są zwykle ludzie,
na których mogę liczyć
1 2 3 4 5
3 Jestem zadowolony
z życia
1 2 3 4 5
4 Czasem przyszłość wydaje mi się niejasna 1 2 3 4 5
5 Ogólnie mam zaufanie
do siebie
1 2 3 4 5
6 Patrzę w przyszłość
z nadzieją i entuzjazmem
1 2 3 4 5
7 Czuję, że mam wiele powodów do dumy 1 2 3 4 5
8 Generalnie jestem zadowolony z siebie 1 2 3 4 5


Wyniki:
29-40 wysoki poziom orientacji pozytywnej
15-28 umiarkowany orientacji pozytywnej
0-14 niski poziom orientacji pozytywnej

Optymizm ma znaczenie w różnorodnych aspektach funkcjonowania człowieka m.in.  służy w działaniach mających na celu poprawę sytuacji życiowej, w planowaniu i realizowania celów i motywacji do działania. Pozwala pokonać zagrożenia i prowadzi do rozwoju jednostki. W związku z otwartością na nowe rozwiązania optymiście łatwiej jest myśleć pozytywnie w trudnych sytuacjach, a w efekcie przeistoczyć zdarzenie niekorzystne w korzystne. Optymistyczne podejście do życia ma związek z równowagą emocjonalną, poprawia samopoczucie i nastrój, ułatwia przezwyciężać trudności. Optymista ma poczcie dystansu i łatwości w zmaganiu się z życiem.

Optymizm, a zdrowie

Optymizm życiowy sprzyja zdrowiu zarówno fizycznemu jak i psychicznemu ponieważ:

 • optymiści chorują rzadziej i krócej, mają lepsze rokowania. W przypadku poważniejszych chorób zwłaszcza nowotworowych ich pozytywne nastawienie znacząco zmniejsza ryzyko umieralności. Przyspiesza powrót do zdrowia i zapobiega nawrotom choroby.
 • mają niskie ciśnienie krwi. Nawet podczas stresu wzrasta wolniej niż u pesymistów.
 • optymizm chroni również przed innymi negatywnymi skutkami stresu takimi jak chociażby wypalenie zawodowe i zapobiega pogarszaniu się zdrowia psychicznego. Podobnie jest z objawami stresu pourazowego.
 • prowadzi do pojawienia się pozytywnych zmian w związku z przeżytą traumą.

Pozytywny wpływ optymizmu na zdrowie jest związane z jego korzystnym oddziaływaniem na układ immunologiczny. W jednych z badań odkryto, że optymiści mają więcej limfocytów T, które niszczą komórki nowotworowe i zakażone. Wzrost efektywności układu immunologicznego prowadzi do poprawy nastroju, zmniejszenia lęku i reakcji emocjonalnych na stres.

Zobacz wpis:
Zdrowy styl życia. Zachowania prozdrowotne
Niespecyficzne zaburzenia odżywiania: zespół kompulsywnego objadania się, syndrom jedzenia nocnego, jedzenie pod wpływem stresu, ortoreksja i bigoreksja
Anoreksja = Kulturystyka

Bibliografia:
Ogińska-Bulik N., Psychologiczne zasoby sprzyjające zdrowiu, w: Edukacja zdrowotna. Podręcznik akademicki., Woynarowska B. (red.), PWN, Warszawa, 2007.

Podobne posty

Najchętniej czytane

OBSERWUJ MNIE NA
 Moja metamorfoza, minęło prawie 10 lat i 10 kilo przybyło, a będzie jeszcze lepiej Długa i wyboista droga za mną, teraz będzie już łatwiej;) #fitgirl #motywator, #slim, #trenerka #trenerpersonalny, #sporty, #fitnessmotivation, #chuda, #dieta, #cwiczenia, #zmiana, #metamorfoza, #badzfit, #masa, #fitblogger #nigdysieniepoddawaj, #ciezkapraca, #staystrong, #brzuch, #silownia, #barki, #strongisbeautiful, #fitspire #zaburzeniaodżywiania #strongissexy, #polishfit, #polskadziewczyna, #polishfitgirl Dziś kolacja z @kolekcjonerka w @zolty_slon Dziękuję kochana za miłe spotkanie, a to dopiero początek Do następnego #friends, #happygirl, #kolacja #spotkanie, #blogerki, #polskiedziewczyny, #cheat #restauracja, #kolezanki, #wspolpraca, #biznes, #bizneswoman, #active, #womeninbusiness, #womens
 Czasem i wpada @mcdonalds, a nie tylko „ą” „ę” restauracyjne A fryty mc chodziły za mną od tygodnia Niech idzie w bicka #milegodnia, #happyme #dietaniemusibyćnudna, #dietabezdiety , #mcdonalds, #frytki, #instapic #cheatday, #cheatmeal, #polskadziewczyna, #polishfit, #bodybuilder, #masa, #fitnessgirl, #girlpower, #dietatoniekara, #gymaholic, #instamoment, #foodblogger, #streetfood, #pornfood, #polska, #burger, #restday, #restauracja, #pyszne, #jestmoc, #lifestyle, #biceps Po 2 tygodniowej przerwie czas na trening #czasnatrening, #siłownia, #shake, #trening, #trenerka, #audi, #fitphoto, #picoftheday, #active, #pinkandblack, #sporty, #workout, #fitgirl #trainlikeagirl, #postivevibes, #polishfitgirl, #polskadziewczyna, #instafit, #letsgo, #natrening, #odzywka, #noexuses, #girlpower, #pretty, #girly #streetstyle, #personaltrainer, #instapic, #audiporn
 Ile razy pomyślałeś: od jutra zacznę wszystko od nowa i będę wreszcie szczęśliwy? ☺️ Ile razy pomyślałeś: od jutra nie będę jeść słodyczy i zacznę regularnie ćwiczyć? ‍♀️ Ile razy pomyślałeś: odejdę od osoby, której w głębi serca nie kocham?  Ile razy pomyślałeś: rzucę pracę i będę działał na swoich warunkach? ‍ Ile razy pomyślałeś: w te wakacje wyruszę w podróż życia?  Ile razy pomyślałeś: wybuduję własny dom? A ile razy za myślą nie wydarzyło się nic ⛔ Jeździsz codzienne do pracy na 8 rano, wracasz do domu zmordowany, a w zlewie sterta naczyń, znane? I w koło ta sama rutyna i mimo, że marzenia są Ty w swoim życiu nie zmieniasz nic... Sorry, ale żaden cud się nie wydarzy 🤐, jeżeli Ty nic nie zmienisz. Nie zaczniesz kierunkować swojego życia w inną stronę... TO, ŻE TY STOISZ W MIEJSCU NIE ZNACZY, ŻE CZAS SIĘ ZATRZYMAŁ⌛ON CAŁY CZAS TYKA ⏱️ NIE MARNUJ GO! #marzenia, #fitgirl #motywacja, #mamcel, #życie #aktywnie, #nevergiveup #motywacjadodziałania, #view, #warszawa, #polishfit, #instapic, #polskadziewczyna, #trenerpersonalny, #trenerka #photooftheday, #dodzieła #dopracyrodacy, #longlegs, #staystrong, #szczescie, #drogadosukcesu, #miłość #polishblogger, #odchudzanie, #gymgirl, #dreams, #polska, #fitnessfreaks, #loveyourself To, że efekty pracy są super to nie znaczy, że nie może być lepiej 🤓Weekend szkoleniowy... Mnóstwo wiedzy i inspiracji, które już wprowadzam w życie #szkolenie, #certyfikat, #wyzwanie , #dietetyka, #trenerpersonalny, #nauka, #motywacjadodziałania, #polskadziewczyna, #polishfit, #fitgirl, #kujonki, #zdrowie, #zdrowystylzycia, #fitlifestyle, #hardwork, #wytrwałość, #sukces, #health, #beauty #suplementacja, #dieta, #aktywnoscfizyczna
 Wiecie, że to mój czwarty pojemnik w przeciągu 3 miesięcy... Tego różowego co ostatnio dawałam już nie ma - zostawiłam na siłce Moja zmora od dziecka gubienie wszystkiego #trening, #zrytyberet, #hantle, #silka #odżywki, #guma, #fitlife #bodybuilder, #robimyforme, #trenerka, #sporty, #active, #letsgo, #trainingday, #gymgirl #weekendtime, #fitnessfreaks, #bezwymówek, #ćwiczenia, #nieodpuszczamy, #girly, #girlpower, #polishfit, #fit #fitblogger, #fitpolishgirl #polskadziewczyna, #bcaa, #strongissexy, #positivevibes WOLNOŚĆ PRZYCHODZI, WTEDY, GDY PRZESTAJESZ MARTWIĆ SIĘ TYM, CO POWIEDZĄ O TOBIE INNI... Oczywiście nigdy nie będzie tak, że w 100% będziemy wszystko olewać. Ludzie, którzy mówią, że maj wszystko w 4 literach - kłamią :) To jest ludzkie i w wielu kwestiach pomocne. Problem zaczyna się w sytuacjach, kiedy zdanie innych jest ważniejsze jest od tego, co myślę, czy chciałbym ja i decyzje podejmowane w oparciu o ten strach ciągną nas w dół ⤵️ Przykłady: 1) Odchudzanie na szybkiego, głodóweczki, detoksy na Boże Narodzenie, na Sylwestra po, to żeby dobrze prezentować się wśród rodziny, przyjaciół czy na wakacje, aby lepiej wyglądać na plaży... ⛔ Efekt jojo murowany.... 2) Utrzymywanie relacji z ludźmi, którzy nas wykorzystują bojąc się, że będą obgadywać nas wśród innych... ⛔ Znajomi na Tobie żerują, Ty się fatalnie czujesz, stresujesz, a gwarancji, że Cię obgadywać nie będą, nie ma żadnej. 3) Ludzie giną w długach, nie sprzedadzą samochodu - no bo, co sąsiedzi powiedzą? ⛔ A długi rosną i rosną.... 4) Rezygnacja z własnych marzeń, ponieważ ktoś nam doradził, że lepiej nie. I w ogóle zabranianie sobie marzyć bo środowisko w nic nie wierzy i oczywiście nikomu nic nie może się udać... ⛔ I dalej jesteś w tym samym miejscu bez perspektyw... A TERAZ, GDYBYŚ NA PIERWSZYM MIEJSCU POSTAWIŁ SIEBIE, A POTEM INNYCH... 1) Chcesz schudnąć, zabierasz się za to kilka miesięcy przed... Może nie zdążysz na Boże Narodzenie w tym roku, ale już na Wielkanoc będzie super, a na wakacje - to już brak słów ✅ Będziesz zdrowy, a efekty trwałe i rzeczywiste (na głodówkach tracisz wodę i mięśnie, a nie tłuszcz). 2) Olejesz tych ludzi Może I Cię poobgadują, pośmieją się - za pół roku im się znudzi. ✅ A Ty będziesz mieć czas na spotkanie prawdziwych i oddanych przyjaciół, przy których będziesz szczęśliwy
 To mój drugi trening po 2 tygodniowej przerwie związanej z migrenami... przyznaję się, że nie bardzo mi się chciało, ale teraz po czuję się świetnie i już po mału wracam do formy A jak u Was? #fitspiration, #silka #fitnessmotivation, #trening, #polishfit, #trenerka, #bestrong #motywacja, #nieodpuszczamy, #noexuses, #cwiczenia, #fitlife #dzientreningowy, #gymselfie, #barki, #potreningu, #fitgirl #treningsilowy, #fridayvibes, #fitstyle, #zdrowystylzycia, #fitcoach, #migrena, #fitchick #weekendtime, #forma, #fitnessfreaks, #fitnesstrainer Straszne śpiochy, ale działamy;) dobrze, że dzisiaj nie mam treningu... Miłego dnia Kochani #milegodnia, #śpiącakrólewna, #beztreningu, #restday, #fitgirl #dopracy, #trenerka, #activities, #selfie, #motywacja, #beauty #dziendobry, #dopracyrodacy, #autoselfie, #audi, #bestrong, #letsgo, #longhairdocare, #śpiąca
 Zbieramy się do pracy 🤓 U mnie dni ostatnio nienajlepsze, ale sztuką jest „tańczyć w deszczu” Dobrego Dnia #longhairdocare, #lashes, #trenerpersonalny, #fitlifestyle #dopracyrodacy, #polishfit #niepoddawajsie, #girlpower, #polishgirl, #noexuses, #beauty, #fitgirl, #motywator, #fitspire #motywacjadodziałania, #polskadziewczyna, #blogerka, #letsgo, #urodażycia, #zyciowe, #polishblogger, #womenstyle, #naturalhair, #pracujaca, #instagirly, #instamakeup, #freelancer, #perfectbody, #nieodpuszczamy Czy Ty też, jak ja masz weekend treningowy? Najważniejsze to działać mimo gorszych dni, a wtedy sukces murowany A na blogu wpis 🆘 ZAPOTRZEBOWANIE KALORYCZNE - ILE JEŚĆ, ABY SCHUDNĄĆ, PRZYTYĆ I NIE TYĆ?🆘)Link w bio) #dieta, #motywacja, #pasja #jakschudnac, #odchudzanie, #aktywnoscfizyczna, #zdrowie, #zdrowenawyki, #nevergiveup #zdrowepodejscie, #trening #dietabezdiety, #trenerka, #siłownia, #gymmotivation, #fitgirl, #treningczynimistrza, #longlegs, #nike, #gymaholic, #motywator, #fitinspiration, #dietetyka, #dietaodchudzająca, #fitnessgirl, #nazdrowie

Napisz do mnie na kontakt@cocorose.pl

Znajdź mnie na