ScrollToTop

Poczucie własnej wartości. W jaki sposób zmierzyć samoocenę?

Poczucie własnej wartości jest to, globalna ocena własnej osoby. Inaczej mówiąc – samoocena. Może mieć charakter pozytywnej lub negatywnej postawy w stosunku do swojego „ja”.

Samoocena wpływa na regulacje zachowania. Od niej zależą podejmowane działania. Konieczne jest określenie własnych możliwości szczególnie przy zadaniach o wysokim stopniu trudności. Kontrola poczucia własnej wartości nad zachowaniem danej osoby wynika z tego iż, informacje zwiększające pewność siebie budzą silne, pozytywne emocje natomiast te, zaniżające samoocenę wywołują ujemne emocje tj. lęk, poczucie winy, wstyd, niepokój.

Poczucie własnej wartości jest jednym z psychologicznych zasobów sprzyjającym zdrowiu. Chroni przed skutkami wynikającymi z nadmiernego stresu co, jest ważnym elementem prozdrowotnego stylu życia.

Zobacz artykuły:
Zdrowy styl życia – zachowania prozdrowotne 
Anoreksja=kulturystyka
Patryk vega 100% prawdy o służbie zdrowia

Wysoka i niska samoocena 

Według Morrisa Rosenberga wysoka samoocena oznacza przekonanie jednostki, że jest wystarczająco dobrym i wartościowym człowiekiem, co nie jest równoznaczne z uznawaniem siebie za osobę lepszą od innych. Niska samoocena oznacza niezadowolenie z siebie, odrzucenie własnego ja. Osoby z wysoką samooceną eksponują swoje zalety. Są pewniejsze siebie i skłonne podejmować ryzyko. Osoby z niską samooceną nie zwracają na siebie uwagi. Nie podejmują ryzyka i próbują ukrywać swoje wady. Są ostrożne i wycofane przez co, pielęgnują niskie poczucie własnej wartości. Motywuje je lęk przed porażką, a nie możliwość osiągnięcia sukcesu.

Zbyt duża pewność siebie i zaniżona samoocena

Osoba zbyt pewna siebie przyjmuje własne możliwości za większe niż w rzeczywistości posiada. Prowadzi to, do podejmowania wyzwań, które przekraczają jej kompetencje. W wyniku czego naraża się na wiele niepowodzeń i stresu. Z kolei osoba z niską samooceną określa swoje możliwości za niższe od rzeczywistych. Brak docenienia własnych zdolności powoduje wybór najłatwiejszych zadań. Zarówno osoby z zaniżoną lub z zawyżoną samooceną potrzebują dostarczania informacji potwierdzających własną wartość. 

Zobacz wpis:
– Co zgubiło DEYNN i Jej chłopaka Daniela Majewskiego w kontakcie z Klaudią Surmą?
– Trener sadysta czy może chłopak chorej dziewczyny?

W jaki sposób zmierzyć poczucie własnej wartości? Darmowy test samooceny online Rosenberga

Do oceny poczucia własnej wartości służą trzy narzędzia:

Skala Samooceny Morrisa Rosenberga (test samooceny Rosenberga)
Traktuje samoocenę jako względnie stałą cechę, a nie jako chwilowy stan. Badany wskazuje odpowiedź na 10 stwierdzeń. Możliwe odpowiedzi mieszczą się w skali czterostopniowej. Im więcej wyników z wyższego stopnia tym wyższa samoocena.

Lp. Stwierdzenia Zdecydowanie
zgadzam się
Zgadzam się  Nie zgadzam się Zdecydowanie
nie zgadzam się
1 Uważam, że jestem osobą wartościową przynajmniej
w takim samym stopniu, co inni
0 1 2 3
2 Uważam, że posiadam wiele pozytywnych cech 0 1 2 3
3 Ogólnie biorąc jestem skłonny(a) sądzić, że nie wiedzie mi się 3 2 1 0
4 Potrafię robić różne rzeczy
tak dobrze, jak większość innych ludzi
0 1 2 3
5 Uważam, że nie mam wielu powodów, aby być z siebie dumn(ą)ym 3 2 1 0
6 Lubię siebie. 0 1 2 3
7 Ogólnie rzecz biorąc, jestem
z siebie zadowolon(a)y
0 1 2 3
8 Chciał(a)bym mieć więcej szacunku dla samego siebie 3 2 1 0
9 Czasami czuję się bezużyteczn(a)y 3 2 1 0
10 Niekiedy uważam, że jestem
do niczego
3 2 1 0


Wyniki:
*3,5,8,9,10 (odwrócone wartości)

15-25 – prawidłowa samoocena
poniżej 15 – niska samoocena

Wielowymiarowy Kwestionariusz Samooceny
Skierowany do starszej młodzieży i osób dorosłych. Składa się ze 116 stwierdzeń i 16 podskal.

Inwentarz Poczucia Własnej Wartości Coopersmitha
Skrócona wersja zawiera 24 stwierdzenia. Mierzy samoocenę w 4 aspektach życia (ja w rodzinie, w szkole, w towarzystwie i ja osobiste). Ocena może być dokonana na 2 sposoby. W pierwszym odpowiedzi to „tak – to mnie dotyczy lub nie – to mnie nie dotyczy”. Drugi sposób jest trudniejszy, ponieważ występują cztery odpowiedzi: „tak”, „raczej tak”, „raczej nie” lub „nie”. Im wyższy wynik tym wyższa samoocena.

 

Bibliografia:
Ogińska-Bulik N., Psychologiczne zasoby sprzyjające zdrowiu, w: Edukacja zdrowotna. Podręcznik akademicki., Woynarowska B. (red.), PWN, Warszawa, 2007.

Podobne posty

Najchętniej czytane

OBSERWUJ MNIE NA
 Moja metamorfoza, minęło prawie 10 lat i 10 kilo przybyło, a będzie jeszcze lepiej Długa i wyboista droga za mną, teraz będzie już łatwiej;) #fitgirl #motywator, #slim, #trenerka #trenerpersonalny, #sporty, #fitnessmotivation, #chuda, #dieta, #cwiczenia, #zmiana, #metamorfoza, #badzfit, #masa, #fitblogger #nigdysieniepoddawaj, #ciezkapraca, #staystrong, #brzuch, #silownia, #barki, #strongisbeautiful, #fitspire #zaburzeniaodżywiania #strongissexy, #polishfit, #polskadziewczyna, #polishfitgirl Dziś kolacja z @kolekcjonerka w @zolty_slon Dziękuję kochana za miłe spotkanie, a to dopiero początek Do następnego #friends, #happygirl, #kolacja #spotkanie, #blogerki, #polskiedziewczyny, #cheat #restauracja, #kolezanki, #wspolpraca, #biznes, #bizneswoman, #active, #womeninbusiness, #womens
 Czasem i wpada @mcdonalds, a nie tylko „ą” „ę” restauracyjne A fryty mc chodziły za mną od tygodnia Niech idzie w bicka #milegodnia, #happyme #dietaniemusibyćnudna, #dietabezdiety , #mcdonalds, #frytki, #instapic #cheatday, #cheatmeal, #polskadziewczyna, #polishfit, #bodybuilder, #masa, #fitnessgirl, #girlpower, #dietatoniekara, #gymaholic, #instamoment, #foodblogger, #streetfood, #pornfood, #polska, #burger, #restday, #restauracja, #pyszne, #jestmoc, #lifestyle, #biceps Po 2 tygodniowej przerwie czas na trening #czasnatrening, #siłownia, #shake, #trening, #trenerka, #audi, #fitphoto, #picoftheday, #active, #pinkandblack, #sporty, #workout, #fitgirl #trainlikeagirl, #postivevibes, #polishfitgirl, #polskadziewczyna, #instafit, #letsgo, #natrening, #odzywka, #noexuses, #girlpower, #pretty, #girly #streetstyle, #personaltrainer, #instapic, #audiporn
 Ile razy pomyślałeś: od jutra zacznę wszystko od nowa i będę wreszcie szczęśliwy? ☺️ Ile razy pomyślałeś: od jutra nie będę jeść słodyczy i zacznę regularnie ćwiczyć? ‍♀️ Ile razy pomyślałeś: odejdę od osoby, której w głębi serca nie kocham?  Ile razy pomyślałeś: rzucę pracę i będę działał na swoich warunkach? ‍ Ile razy pomyślałeś: w te wakacje wyruszę w podróż życia?  Ile razy pomyślałeś: wybuduję własny dom? A ile razy za myślą nie wydarzyło się nic ⛔ Jeździsz codzienne do pracy na 8 rano, wracasz do domu zmordowany, a w zlewie sterta naczyń, znane? I w koło ta sama rutyna i mimo, że marzenia są Ty w swoim życiu nie zmieniasz nic... Sorry, ale żaden cud się nie wydarzy 🤐, jeżeli Ty nic nie zmienisz. Nie zaczniesz kierunkować swojego życia w inną stronę... TO, ŻE TY STOISZ W MIEJSCU NIE ZNACZY, ŻE CZAS SIĘ ZATRZYMAŁ⌛ON CAŁY CZAS TYKA ⏱️ NIE MARNUJ GO! #marzenia, #fitgirl #motywacja, #mamcel, #życie #aktywnie, #nevergiveup #motywacjadodziałania, #view, #warszawa, #polishfit, #instapic, #polskadziewczyna, #trenerpersonalny, #trenerka #photooftheday, #dodzieła #dopracyrodacy, #longlegs, #staystrong, #szczescie, #drogadosukcesu, #miłość #polishblogger, #odchudzanie, #gymgirl, #dreams, #polska, #fitnessfreaks, #loveyourself To, że efekty pracy są super to nie znaczy, że nie może być lepiej 🤓Weekend szkoleniowy... Mnóstwo wiedzy i inspiracji, które już wprowadzam w życie #szkolenie, #certyfikat, #wyzwanie , #dietetyka, #trenerpersonalny, #nauka, #motywacjadodziałania, #polskadziewczyna, #polishfit, #fitgirl, #kujonki, #zdrowie, #zdrowystylzycia, #fitlifestyle, #hardwork, #wytrwałość, #sukces, #health, #beauty #suplementacja, #dieta, #aktywnoscfizyczna
 Wiecie, że to mój czwarty pojemnik w przeciągu 3 miesięcy... Tego różowego co ostatnio dawałam już nie ma - zostawiłam na siłce Moja zmora od dziecka gubienie wszystkiego #trening, #zrytyberet, #hantle, #silka #odżywki, #guma, #fitlife #bodybuilder, #robimyforme, #trenerka, #sporty, #active, #letsgo, #trainingday, #gymgirl #weekendtime, #fitnessfreaks, #bezwymówek, #ćwiczenia, #nieodpuszczamy, #girly, #girlpower, #polishfit, #fit #fitblogger, #fitpolishgirl #polskadziewczyna, #bcaa, #strongissexy, #positivevibes WOLNOŚĆ PRZYCHODZI, WTEDY, GDY PRZESTAJESZ MARTWIĆ SIĘ TYM, CO POWIEDZĄ O TOBIE INNI... Oczywiście nigdy nie będzie tak, że w 100% będziemy wszystko olewać. Ludzie, którzy mówią, że maj wszystko w 4 literach - kłamią :) To jest ludzkie i w wielu kwestiach pomocne. Problem zaczyna się w sytuacjach, kiedy zdanie innych jest ważniejsze jest od tego, co myślę, czy chciałbym ja i decyzje podejmowane w oparciu o ten strach ciągną nas w dół ⤵️ Przykłady: 1) Odchudzanie na szybkiego, głodóweczki, detoksy na Boże Narodzenie, na Sylwestra po, to żeby dobrze prezentować się wśród rodziny, przyjaciół czy na wakacje, aby lepiej wyglądać na plaży... ⛔ Efekt jojo murowany.... 2) Utrzymywanie relacji z ludźmi, którzy nas wykorzystują bojąc się, że będą obgadywać nas wśród innych... ⛔ Znajomi na Tobie żerują, Ty się fatalnie czujesz, stresujesz, a gwarancji, że Cię obgadywać nie będą, nie ma żadnej. 3) Ludzie giną w długach, nie sprzedadzą samochodu - no bo, co sąsiedzi powiedzą? ⛔ A długi rosną i rosną.... 4) Rezygnacja z własnych marzeń, ponieważ ktoś nam doradził, że lepiej nie. I w ogóle zabranianie sobie marzyć bo środowisko w nic nie wierzy i oczywiście nikomu nic nie może się udać... ⛔ I dalej jesteś w tym samym miejscu bez perspektyw... A TERAZ, GDYBYŚ NA PIERWSZYM MIEJSCU POSTAWIŁ SIEBIE, A POTEM INNYCH... 1) Chcesz schudnąć, zabierasz się za to kilka miesięcy przed... Może nie zdążysz na Boże Narodzenie w tym roku, ale już na Wielkanoc będzie super, a na wakacje - to już brak słów ✅ Będziesz zdrowy, a efekty trwałe i rzeczywiste (na głodówkach tracisz wodę i mięśnie, a nie tłuszcz). 2) Olejesz tych ludzi Może I Cię poobgadują, pośmieją się - za pół roku im się znudzi. ✅ A Ty będziesz mieć czas na spotkanie prawdziwych i oddanych przyjaciół, przy których będziesz szczęśliwy
 To mój drugi trening po 2 tygodniowej przerwie związanej z migrenami... przyznaję się, że nie bardzo mi się chciało, ale teraz po czuję się świetnie i już po mału wracam do formy A jak u Was? #fitspiration, #silka #fitnessmotivation, #trening, #polishfit, #trenerka, #bestrong #motywacja, #nieodpuszczamy, #noexuses, #cwiczenia, #fitlife #dzientreningowy, #gymselfie, #barki, #potreningu, #fitgirl #treningsilowy, #fridayvibes, #fitstyle, #zdrowystylzycia, #fitcoach, #migrena, #fitchick #weekendtime, #forma, #fitnessfreaks, #fitnesstrainer Straszne śpiochy, ale działamy;) dobrze, że dzisiaj nie mam treningu... Miłego dnia Kochani #milegodnia, #śpiącakrólewna, #beztreningu, #restday, #fitgirl #dopracy, #trenerka, #activities, #selfie, #motywacja, #beauty #dziendobry, #dopracyrodacy, #autoselfie, #audi, #bestrong, #letsgo, #longhairdocare, #śpiąca
 Zbieramy się do pracy 🤓 U mnie dni ostatnio nienajlepsze, ale sztuką jest „tańczyć w deszczu” Dobrego Dnia #longhairdocare, #lashes, #trenerpersonalny, #fitlifestyle #dopracyrodacy, #polishfit #niepoddawajsie, #girlpower, #polishgirl, #noexuses, #beauty, #fitgirl, #motywator, #fitspire #motywacjadodziałania, #polskadziewczyna, #blogerka, #letsgo, #urodażycia, #zyciowe, #polishblogger, #womenstyle, #naturalhair, #pracujaca, #instagirly, #instamakeup, #freelancer, #perfectbody, #nieodpuszczamy Czy Ty też, jak ja masz weekend treningowy? Najważniejsze to działać mimo gorszych dni, a wtedy sukces murowany A na blogu wpis 🆘 ZAPOTRZEBOWANIE KALORYCZNE - ILE JEŚĆ, ABY SCHUDNĄĆ, PRZYTYĆ I NIE TYĆ?🆘)Link w bio) #dieta, #motywacja, #pasja #jakschudnac, #odchudzanie, #aktywnoscfizyczna, #zdrowie, #zdrowenawyki, #nevergiveup #zdrowepodejscie, #trening #dietabezdiety, #trenerka, #siłownia, #gymmotivation, #fitgirl, #treningczynimistrza, #longlegs, #nike, #gymaholic, #motywator, #fitinspiration, #dietetyka, #dietaodchudzająca, #fitnessgirl, #nazdrowie

Napisz do mnie na kontakt@cocorose.pl

Znajdź mnie na