ScrollToTop

Poczucie własnej wartości. W jaki sposób zmierzyć samoocenę?

Dziś, ludzie mają duży problem z poczuciem własnej wartości. Wszechobecny konsumpcjonizm, świat instagramowy, wyścig szczurów powoduje, że większość z nas ma zaniżone, albo niskie poczucie własnej wartości. A ono wpływa na regulacje zachowania i od niego zależą podejmowane działania, które mogą zaważyć o naszym życiu. Konieczne jest określenie własnych możliwości szczególnie przy zadaniach o wysokim stopniu trudności. Kontrola poczucia własnej wartości nad zachowaniem danej osoby wynika z tego iż, informacje zwiększające pewność siebie budzą silne, pozytywne emocje natomiast te, zaniżające samoocenę wywołują ujemne emocje tj. lęk, poczucie winy, wstyd, niepokój.

Wysoka samoocena jest jednym z psychologicznych zasobów sprzyjającym zdrowiu. Chroni chociażby przed skutkami wynikającymi z nadmiernego stresu co, jest ważnym elementem zdrowego stylu życia. Może też uchronić nas przed zaburzeniami odżywiania – będące w dzisiejszych czasach częstym zjawiskiem.

Zobacz wpis:
Moja historia odchudzania. Od anoreksji do trenera personalnego

W jaki sposób zmierzyć samoocenę? Test na poczucie własnej wartości 

Poczucie własnej wartości jest to, globalna ocena własnej osoby. Inaczej mówiąc – samoocena. Może mieć charakter pozytywnej lub negatywnej postawy w stosunku do swojego „ja”.

Do oceny poczucia własnej wartości służą trzy narzędzia:

Skala Samooceny Morrisa Rosenberga (test samooceny online Rosenberga)

Test na poczucie własnej wartości wg. Rosenberga traktuje samoocenę jako względnie stałą cechę, a nie jako chwilowy stan. Badany wskazuje odpowiedź na 10 stwierdzeń. Możliwe odpowiedzi mieszczą się w skali czterostopniowej. Im więcej wyników z wyższego stopnia tym wyższa samoocena. Test ukazuję poczucie własnej wartości: prawidłowe (wysoka samoocena) lub niekorzystne (niska samoocena).

Lp. Stwierdzenia Zdecydowanie
zgadzam się
Zgadzam się  Nie zgadzam się Zdecydowanie
nie zgadzam się
1 Uważam, że jestem osobą wartościową przynajmniej
w takim samym stopniu, co inni
0 1 2 3
2 Uważam, że posiadam wiele pozytywnych cech 0 1 2 3
3 Ogólnie biorąc jestem skłonny(a) sądzić, że nie wiedzie mi się 3 2 1 0
4 Potrafię robić różne rzeczy
tak dobrze, jak większość innych ludzi
0 1 2 3
5 Uważam, że nie mam wielu powodów, aby być z siebie dumn(ą)ym 3 2 1 0
6 Lubię siebie. 0 1 2 3
7 Ogólnie rzecz biorąc, jestem
z siebie zadowolon(a)y
0 1 2 3
8 Chciał(a)bym mieć więcej szacunku dla samego siebie 3 2 1 0
9 Czasami czuję się bezużyteczn(a)y 3 2 1 0
10 Niekiedy uważam, że jestem
do niczego
3 2 1 0


Wyniki:
*3,5,8,9,10 (odwrócone wartości)

15-25 – prawidłowa samoocena
poniżej 15 – niska samoocena

Inne bardziej wnikliwe testy samooceny to wielowymiarowy Kwestionariusz Samooceny i Inwentarz Poczucia Własnej Wartości Coopersmitha. 

Zobacz artykuły:
Czy jesteś optymistą?
Patryk vega 100% prawdy o służbie zdrowia
– Co zgubiło DEYNN i Jej chłopaka Daniela Majewskiego w kontakcie z Klaudią Surmą?
– Trener sadysta czy może chłopak chorej dziewczyny?

Wielowymiarowy Kwestionariusz Samooceny 

Wielowymiarowy Kwestionariusz Samooceny skierowany do starszej młodzieży i osób dorosłych. Składa się ze 116 stwierdzeń i 16 podskal.

Inwentarz Poczucia Własnej Wartości Coopersmitha

Inwentarz Poczucia Własnej Wartości Coopersmitha jest to skrócona wersja zawiera 24 stwierdzenia. Mierzy samoocenę w 4 aspektach życia (ja w rodzinie, w szkole, w towarzystwie i ja osobiste). Ocena może być dokonana na 2 sposoby. W pierwszym odpowiedzi to „tak – to mnie dotyczy lub nie – to mnie nie dotyczy”. Drugi sposób jest trudniejszy, ponieważ występują cztery odpowiedzi: „tak”, „raczej tak”, „raczej nie” lub „nie”. Im wyższy wynik tym wyższa samoocena.

Poczucie własnej wartości – wysoka i niska samoocena 

Według Morrisa Rosenberga wysoka samoocena oznacza przekonanie jednostki, że jest wystarczająco dobrym i wartościowym człowiekiem, co nie jest równoznaczne z uznawaniem siebie za osobę lepszą od innych. Niska samoocena oznacza niezadowolenie z siebie, odrzucenie własnego ja. 

Osoby z wysoką samooceną eksponują swoje zalety. Są pewniejsze siebie i skłonne podejmować ryzyko. Osoby z niskim poczuciem własnej wartości nie zwracają na siebie uwagi. Nie podejmują ryzyka i próbują ukrywać swoje wady. Są ostrożne i wycofane przez co, pielęgnują niskie poczucie własnej wartości. Motywuje je lęk przed porażką, a nie możliwość osiągnięcia sukcesu.

Zbyt duża pewność siebie, a zbyt niskie samoocena

Osoba zbyt pewna siebie przyjmuje własne możliwości za większe niż w rzeczywistości posiada. Prowadzi to, do podejmowania wyzwań, które przekraczają jej kompetencje. W wyniku czego naraża się na wiele niepowodzeń i stresu. Z kolei osoba z niską samooceną określa swoje możliwości za niższe od rzeczywistych. Brak docenienia własnych zdolności powoduje wybór najłatwiejszych zadań. Zarówno osoby z zaniżoną lub ze zbyt dużą pewnością siebie potrzebują dostarczania informacji potwierdzających własną wartość. 

Ciekawy wpis? Udostępnij, będę wdzięczna 😉 

Podobne posty

Grupa migrena facebook
Grupa dieta facebook

Najchętniej czytane

OBSERWUJ MNIE NA

Napisz do mnie na kontakt@cocorose.pl

Znajdź mnie na