ScrollToTop

Poduszki ortopedyczne do spania – sposób na zdrowy kręgosłup i migreny

Dwa dni temu w grupie na facebooku „migrena – grupa wsparcia” przeprowadziłam webinar, w którym opowiedziałam swoją historię migrenową, a także o tym, co pomogło mi zmniejszyć napady o 80%. Jedną z ważniejszych kwestii była poduszka ortopedyczna. Zminimalizowała ona do zera codzienne – napięciowe bóle głowy wraz z porannymi zawrotami i uciskami głowy. Efekt był odczuwalny już po pierwszej nocy. W konsekwencji zmniejszyły się napady migrenowe, ponieważ u mnie napięciowe bóle przekształcały się w ciężkie migreny z wymiotami i światłowstrętem.

Zobacz wpis:
Ból głowy z prawej i lewej strony – sprawdź jego przyczyny
Ból głowy z przodu i z tyłu – przyczyny
Objawy migreny zwykłej

Poduszka ortopedyczna – rodzaje

Poduszka ortopedyczna inaczej poduszka rehabilitacyjna, ergonomiczna, medyczna, profilowana czy anatomiczna ma, za zadanie utrzymywać kręgosłup w prawidłowym ułożeniu, przez co chroni go przed uszkodzeniami i zmniejsza skutki związane z jego schorzeniami i urazami. Wyróżniamy:

  • poduszkę medyczną do spania
  • poduszkę anatomiczną do siedzenia

Dziś omówię poduszki ortopedyczne do spania.

Poduszka ortopedyczna do spania – jaką wybrać?

Poduszka ortopedyczna do spania oddziałuje na odcinek szyjny kręgosłupa. Dzięki czemu niweluje bóle i sztywność  karku oraz bóle głowy. Różni się od zwykłych poduszek tym, że wykonana jest ze specjalnego materiału, przez co jest odpowiednio wyprofilowana, a jej kształt nie zmienia się podczas snu. W zależności w jakiej pozycji lubimy spać mamy do wyboru:

  • poduszkę rehabilitacyjną do spania na boku
  • poduszkę anatomiczną do spania na plecach
  • poduszkę ortopedyczną do spania na brzuchu

Najlepsza poduszka ortopedyczna do spania na boku to taka, która ma specjalne, pełne wyprofilowanie w postaci wałka w okolicy odcinka szyjnego kręgosłupa. Utrzymuje ona głowę i część szyjną kręgosłupa w naturalnym położeniu, przez wypełnienie przestrzeni między barkiem a kręgosłupem. Poduszka o takim profilu sprawdzi się również podczas snu na placach. Poduszki rehabilitacyjne poza sklepami ortopedycznymi możemy kupić nawet w takich miejscach jak ikea czy jysk. Bardziej profesjonalne modele poduszek medycznych produkuje m.in. dr sapporo, marka Tempur czy Sissel.

poduszka ortopedyczna do spania na boku

Poduszka ortopedyczna do spania na plecach powinna być niższa i posiadać dodatkowe wgłębienie na środku po to, aby głowa mogła być utrzymana w jednej pozycji. Dodatkowo takie wyprofilowanie powoduje, że kręgosłup szyjny nie jest wypchnięty do góry.

 

Poduszka ortopedyczna do spania na brzuchu jest płaska i najczęściej w kształcie gwiazdy. Spanie na brzuchu nie jest zalecane, ponieważ odcinek szyjny nigdy nie będzie w 100% w anatomicznym ułożeniu nawet przy zastosowaniu specjalnej poduszki. Na brzuchu nie powinny spać osoby odczuwające dolegliwości bóle zarówno w odcinku szyjnym jak i lędźwiowym.

Rozmiar poduszki rehabilitacyjnej

Poza rodzajem poduszki ortopedycznej, dopasowanego ze względu na pozycję snu istotną kwestią jest dobranie jej prawidłowego rozmiaru. Określa się go na podstawie długości barku.

  • od 0-10 cm rozmiar S
  • od 10-19 cm rozmiar M
  • od 19-35 cm rozmiar L

 

Ja od wielu lat korzystam z poduszki zakupionej w sklepie ortopedycznym. Niedawno kupiłam Mężowi poduszkę rehabilitacyjną z wyższej póki. Nie mam on problemow z kręgosłupem, ale zawsze, gdy wstawałam od niego wcześniej szybko uciekał na moją podusię, więc postanowiłam taki prezent mu sprawić. W dotyku różnica jest naprawdę spora. W tej chwili jestem na etapie testowania i niedługo spodziewaj się webinaru w grupie na facebooku „migrena – grupa wsparcia” porównującego obie poduszki ortopedyczne.

Podobne posty

Grupa migrena facebook
Grupa dieta facebook

Najchętniej czytane

OBSERWUJ MNIE NA

Napisz do mnie na kontakt@cocorose.pl

Znajdź mnie na