ScrollToTop

Rodzaje bólu głowy

Prawie każdy chociaż raz w życiu przeżył ból głowy, ponieważ jest to jedna z najczęstszych dolegliwości jakich doznaje człowiek. Ma przeważnie charakter łagodny, epizodyczny oraz samoistny (pierwotny ból głowy). Postać wtórna bólu głowy jest wynikiem choroby, albo urazu głowy lub szyi. Rodzaje bólu głowy mogą być różne. Wszystko zależy od czynników wywołujących ból, wysokości progu bólu danej osoby czy też jej osobowości.

Rozpoznanych jest około 200 odmian bólu głowy jednak trzy z nich występują najczęściej. Należą one do grupy pierwotnych bóli głowy. Mogą mieć postać epizodyczną bądź przewlekłą. Wyróżniamy:

1) napięciowe bóle głowy;
2) migrenowe bóle głowy;
3) klasterowy ból głowy.

Rodzaje bólu głowy

Napięciowy ból głowy wywołany jest kurczeniem się mięśni szyi lub głowy w związku z oddziaływaniem na nie bodźca fizycznego lub emocjonalnego. Fizycznym bodźcem może być długi czas pracy przed komputerem, albo gwałtowny ruch, szarpnięcie. Emocjonalny bodziec to stres, depresja czy lęk. Na skutek wyżej wymienionych bodźców spinamy mięśnie. Dochodzi do ucisku naczyń krwionośnych. Krew nie przepływając swobodnie, nie dostarcza tlenu do tkanek. Niedotlenione tkanki wydzielają neuroprzekaźniki jakimi są histamina i serotonina, które odpowiadają za percepcję bólu.

Migrenowy ból głowy to jeden z najintensywniejszych. Wyróżniamy dwie postacie bólu migrenowego:

  • migrenę bez aury;
  • migrenę z aurą.

Migrena bez aury inaczej migrena pospolita. Ból zazwyczaj umiejscowiony jest jednostronnie. Podczas ataku migreny większość osób ma światłowstręt, nudności i wymioty. Trwa od kilku godzin do kilku dni.

Migrena z aurą tzw. migrena klasyczna ma podobne objawy, które występują przy migrenie pospolitej jednakże przed pojawieniem się bólu występują zaburzenia neurologiczne tj. zaburzenia widzenia, problemy z chodzeniem i mówieniem. Może pojawić się mrowienie w nogach, na twarzy, ramionach i języku.

Więcej o migrenie…
Migrena i jej rodzaje
Migrena to nie tylko zwykły ból głowy. Objawy migreny zwykłej
Jak odróżnić migrenę od zwykłego bólu głowy
Migrena – ciekawostki historyczne

Klasterowy ból głowy to najsilniejszy ze wszystkich możliwych rodzajów bólu głowy. Osoby cierpiące na ten typ bólu głowy przy jego najmocniejszym nasileniu krzyczą, uderzają głową o ścianę, myślą o samobójstwie a czasem nawet dochodzi do prób samobójczych. Występuje u 0,1%-1% populacji, dotyka głównie mężczyzn. Czas trwania napadu nie jest długi. Trwa do trzech godzin. Ból ten manifestuje się dodatkowo zaczerwieniem oka czy powieki, łzawieniem oczu i zatkanym nosem. Nie są znane przyczyny powstawania tego rodzaju bólu głowy.

Więcej o klastrowym bólu głowy…
Klaserowy ból głowy – najgorszy ze wszystkich

Rozpoznanie tego,  jaki rodzaj bólu głowy u nas występuje  jest kluczowe by zastosować odpowiednie leczenie, ponieważ uzależnione jest od objawów, które charakteryzują każdy z nich.

Podobne posty

Grupa migrena facebook
Grupa dieta facebook

Najchętniej czytane

OBSERWUJ MNIE NA

Napisz do mnie na kontakt@cocorose.pl

Znajdź mnie na